Maďarská ústava ohrozuje ľudské práva, tvrdí organizácia HRW

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Madarsko
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 16. mája (WEBNOVINY) – Ústavné zmeny zavedené vládou maďarského premiéra Viktora Orbána ohrozujú slobodu tlače a majú negatívny dopad na ľudské práva a právny štát. Vo svojej najnovšej správe to konštatuje ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).

Maďarsko neustále ignoruje upozornenia zo strany európskych inštitúcií, čo by podľa HRW malo viesť ku konkrétnym sankčným krokom, ktoré by mohli zahŕňať aj zbavenie Maďarska hlasovacích práv.

Organizácia v správe konštatuje, že viaceré prijaté zmeny sú v rozpore s členstvom Maďarska v EÚ a Rade Európy. „Zmeny zavedené maďarskou vládou ničia právny štát a ochranu ľudských práv. Najznepokojivejšie však je, že vláda nepočúva odporúčania Európy a nerešpektuje vlastný ústavný súd,“ píše sa v správe.

Od svojho nástupu k moci v roku 2010 Orbánova vláda, ktorá v parlamente disponuje dvojtretinovou väčšinou, zmenila ústavu a upravila vyše 600 zákonov. Medzi prijatými zmenami, ktoré vyvolávajú znepokojenie, figuruje napríklad obmedzenie právomocí ústavného súdu ako aj opätovné zavedenie opatrení označených súdom za protiústavné.

Zmena zákona o dôchodkovom veku sudcov poslala do predčasnej penzie asi 300 sudov. Kritiku si vyslúžili aj právomoci Národného súdneho úradu prideľovať prípady jednotlivým súdom ako aj zákaz vysielania politickej reklamy v súkromných médiách. Ďalšie prijaté zmeny pripúšťajú kriminalizáciu bezdomovcov, diskriminujú nezosobášené a homosexuálne páry a obmedzujú slobodu vierovyznania.

Európska komisia Maďarsku pohrozila sankciami, keďže má pochybnosti o súlade sporných ustanovení s legislatívou Európskej únie a zásadami právneho štátu. Európsky súdny dvor v novembri minulého roku označil zákon o zmene dôchodkového veku sudcov za diskriminačný a Maďarsko požiadal o urýchlenú nápravu, ktorá však ešte nie je úplná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Human Rights Watch