Maďari čiastočne uzavreli hranice so Srbskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti v Srbsku po uzavretí hraníc s Maďarskom smerujú do Chorvátska
Chorvátska polícia zachytila na území svojej krajiny prvú skupinu migrantov prichádzajúcich zo Srbska po uzavretí južných hraníc Maďarska, kadiaľ sa doteraz hromadne presúvali smerom na západ. Z mesta Preševo na juhu Srbska, kam prichádzajú každý deň tisíce ľudí z Macedónska, podľa srbských médií vyrazilo do Šídu najmenej desať autobusov s migrantmi. Autobusy pôvodne vozili migrantov k hranici s Maďarskom, kde však od utorka platí sprísnený režim a je tak pre nich prakticky nepriechodná. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 1. októbra (WebNoviny.sk) – Čiastočné uzavretie maďarsko-srbských hraníc bolo potrebné, pretože bola ohrozená sloboda, vyhlásil na zasadaní vojenského a poriadkového výboru parlamentu v Budapešti minister vnútra Sándor Pintér.

Minister pripomenul úlohy, ktoré Maďarsku podobne ako iným štátom vyplývajú zo schengenských smerníc a podčiarkol, že ak by sa vonkajšia hranica EÚ nekontrolovala adekvátne, nebolo by možné hovoriť o vnútornom priestore Schengenu, v ktorom sa občania môžu slobodne pohybovať bez hraničných kontrol.

Registrácia je naďalej 100-percentná

Maďarské hranice prekročilo v tomto roku ilegálne doteraz 287 383 ľudí, väčšina na ich úseku so Srbskom, avšak po zintenzívnení jeho ochrany sa ťažisko migračnej vlny prenieslo na chorvátsko-maďarský úsek hraníc, uviedol Pintér podľa agentúry MTI.

Registrácia migrantov je aj naďalej 100-percentná na srbsko-maďarských hraniciach, čo však neplatí o chorvátsko-maďarskom úseku, pretože tí, ktorí prichádzajú odtiaľ, už predtým jednoznačne prešli členskou krajinou EÚ, preto maďarská strana predpokladá ich registráciu, povedal maďarský minister. Dodal, že jeho chorvátsky rezortný kolega ho informoval o plnej pripravenosti Záhrebu na túto úlohu.

Registrovaní migranti nechcú veľmi spolupracovať

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Všetky osoby registrované v Maďarsku môžu iné štáty EÚ na základe dublinskej dohody vrátiť do tejto krajiny, čo v súčasnosti platí o viac ako 30 000 ľuďoch v západoeurópskych štátoch.

Na zasadaní výboru odznelo, že migranti, ktorí vstúpili na maďarské územie nezákonne a registrovali sa, v značnej časti nespolupracujú, dokonca aj naďalej sa dopúšťajú nezákonného konania a budú musieť po skončení azylového konania opustiť Maďarsko.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať