- aktualizované: 25. januára 22:08
ATÉNY 25. januára (WebNoviny.sk) – Grécky parlament schválil historickú dohodu s Macedónskom a odvolá svoje námietky voči začleneniu krajiny do NATO, ak si susedný štát zmení svoj názov na Republiku Severné Macedónsko. Dohodu prijali v piatok, a to vďaka podpore nezávislých poslancov.
Nespokojnosť nacionalistických politických síl
Macedónsky parlament už dohodu schválil a súhlasil s tým, že krajina si zmení názov na Republiku Severné Macedónsko. Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice.
Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina ustúpila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra, naopak, trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť vôbec zmienené.
Dohoda medzi oboma krajinami má Macedónsku otvoriť dvere do NATO a EÚ, keďže Grécko doteraz blokovalo euroatlantické ambície tejto krajiny na protest proti jej názvu.
Pozitívne ohlasy
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg uvítal, že grécky parlament schválil historickú dohodu s Macedónskom a odvolá svoje námietky voči začleneniu krajiny do NATO, ak si susedný štát zmení svoj názov na Republiku Severné Macedónsko.
Politik na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že tento krok prispeje k stabilite a prosperite v celkom regióne. „Teším sa na vstup Republiky Severné Macedónsko do NATO,“ dodal.
Maduro by zrejme dostal amnestiu, vyhlásil dočasný venezuelský prezident Guaidó v prvom prejave
Pozitívne reagoval aj predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, podľa ktorého hlasovanie v Aténach „napísalo novú stránku našej spoločnej budúcnosti v rámci Európskej únie“.
Macedónsky premiér Zoran Zaev na Twitteri zablahoželal gréckemu kolegovi k prijatiu dohody. „Gratulujem môjmu priateľovi Alexisovi Tsiprasovi. Spolu s našimi občanmi sme dosiahli historické víťazstvo,“ uviedol.
Americký minister zahraničia Mike Pompeo taktiež uvítal schválenie historickej dohody Grécka s Macedónskom a vyzdvihol „víziu, odvahu a vytrvalosť“ gréckeho parlamentu. Podľa neho tento krok zlepší stabilitu v regióne a Macedónsko tak získa „oprávnené“ miesto v NATO s novým názvom krajiny.