BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Pripomienky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k prevádzkovým bezpečnostným postupom a pravidlám v Atómovej elektrárni Bohunice V2 sa darí postupne riešiť.
Podľa výsledkov kontroly MAAE, ktorá sa v elektrárni uskutočnila od 4. do 8. júna tohto roku, sa totiž od poslednej misie z roku 2010 podarilo vyriešiť 9 z 19 otvorených oblastí, vo zvyšných desiatich tím agentúry skonštatoval uspokojivý pokrok.
„Žiadna oblasť nedostala hodnotenie „neuspokojivý pokrok“,“ informovala MAAE v správe, ktorú poskytla hovorkyňa Slovenských elektrární, a.s. Janka Burdová.
Posvietili si na viaceré oblasti
Previerka tímu misie prevádzkovej a bezpečnostnej kontroly (OSART) bola zameraná na oblasť riadenia, organizácie a administratívy, prevádzky, údržby, technickej podpory, prevádzkových skúseností, radiačnej ochrany a chémie a dlhodobej prevádzky.
Tím kontrolórov odovzdal vedeniu elektrárne návrh svojich zistení, ktoré budú zrevidované na ústredí agentúry, vrátane pripomienok z Atómovej elektrárne Bohunice a Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky. Záverečná správa bude predložená vláde Slovenskej republiky do troch mesiacov.
Atómové elektrárne Bohunice
Závod Atómové elektrárne Bohunice sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch, ktoré majú výkon po 505 megawattov. Bohunické bloky boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985. V akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne patrí atómová elektráreň V2 v Jaslovských Bohuniciach medzi najekonomickejšie vyrábajúce zdroje výroby elektrickej energie. Od roku 2002 sa na blokoch V2 realizoval program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur, ktorý bol ukončený v roku 2010.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.