BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Pred 166 rokmi sa narodil zlatník boháčov. Reč je o ruskom klenotníkovi menom Peter Carl Fabergé.
Talentovaného Rusa preslávilo v roku 1885 honosné veľkonočné vajce, ktoré odštartovalo jeho kariéru. O šperkárske skvosty Fabergého mali záujem kráľovské rody, šľachtici a rôzni panovníci z celého sveta.
Fabergé mal vzťah ku šperkom od detstva. Narodil sa 30. mája 1846 v Petrohrade a k umeniu drahých ozdôb si pričuchol vďaka otcovi – zlatníkovi, ktorý v tej dobe vlastnil zlatnícku dielňu. V roku 1872 pokračoval v otcových šľapajách a dielňu prebral. Úspešne ju viedol až do svojej smrti.
Jeho kariéra sa začala už v spomínanom roku 1885 nástupom do služieb ruského cára Alexandra III., ktorý z neho urobil dvorného klenotníka. Keďže sa blížila Veľká noc, panovník mu prikázal, aby vytvoril honosné vajce pre jeho milovanú cárovnú Máriu Fiodorovnu. Výsledok očaril nielen dámu, ale všetkých pánov z dvora. Z darovania vajíčok ozdobených šperkami, soškami, zlatom, portrétmi či platinou sa stala u cisára tradícia.
Obrazom: Šperky Petra Carla Fabergého
Klenotník vytvoril počas svojho života 56 vajec, z ktorých sa zachovalo 47. Desať z nich je uložených v ruskom Kremli. Fabergého vajce vlastní kráľovná Alžbeta II. aj švédsky kráľ Carla Gustav. Vajce si odkúpil aj zosnulý Kráľ popu Michael Jackson. Medzi najvýznamnejšie patrí Korunovačné vajce, ktoré má vo vnútri funkčný koč z platiny. Vysoko cenené je aj vajce s Transsibírskou magistrálou. Vo vajíčku je platinovo-zlatá lokomotíva s piatimi vagónmi. Svet obletela aj Jedľová šiška. Jej šupinky sú pokryté briliantmi, vo vnútri stojí strieborný slon s jazdcom v zlatom sedle.
Fabergé vyrábal pre cisársky dvor aj módne doplnky, hodiny a svietniky.
Výstava drahých veľkonočných vajec v Štokholme Fabergého zviditeľnila. Jeho šperky upútali nielen panovníkov vo Švédsku, kde ho vymenovali za dvorného klenotníka škandinávskej koruny, ale aj kráľovské rody v Británii, Bulharsku, Grécku i Thajsku, pre ktoré dodával svoje šperky.
V roku 1917 po Októbrovej revolúcii bola cárska rodina zvrhnutá a Fabergé emigroval do Nemecka do Wiesbadenu. O tri roky na to zomrel vo švajčiarskom Lausanne.
Video: Fabergého vajcia
https://www.youtube.com/watch?v=JLPKwa1Nr_4
Informácie pochádzajú z wikipedia.org, russiapedia.rt.com.