BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Panasonic predstavila unikátny fotoaparát LUMIX DMC-GF2. K jeho najväčším prednostiam patrí jednoduchý systém ovládania využívajúci najmä veľký dotykový displej s rozlíšením 460 000 bodov, ktorý je vybavený niekoľkými dôležitými novinkami. Rovnako ako predtým sa dá dotykom ľubovoľného miesta na displeji na toto miesto zaostriť a zmerať expozíciu, pri tomto modeli sa však dá jediným pohybom prsta tiež nastaviť stupeň rozostrenia pozadia fotografie.
Vďaka funkcii kontinuálneho ostrenia dokáže fotoaparát automaticky ostriť na objekt vybraný dotykom na displeji aj v prípade, že sa tento objekt pohybuje. Ak si zvolíte výber jediného ostriaceho bodu, tak sa dá dotykom označiť veľkosť oblasti, na ktorú má fotoaparát zaostriť. V režime automatického rozpoznávania tváre fotoaparát umožňuje precízne ostreniena oči vybranej tváre. V režime viacbodového ostrenia s 23 bodmi môže fotograf sám vybrať skupinu ostriacich bodov tak, aby zodpovedali zvolenej kompozícii a v režime inteligentnej automatiky (iA) s funkciou inteligentného výberu scény stačí stlačením na displeji vybrať určitý objekt v zábere a fotoaparát automaticky nastaví príslušný motívový program. Pokiaľ sa napríklad dotknete ľudskej tváre, prístroj sa prepne do portrétového programu, pokiaľ dotykom označíte pozadie, aktivuje sa program pre krajinu. Ak ukážete na displeji na blízky objekt, zapne sa makro.
Kvalitný procesor, úsporný snímač
Obrazovým procesorom je Venus Engine FHD s vylepšenými vlastnosťami pre spracovanie fotografií aj videozáznamov. Vďaka vyspelému systému redukcie šumu sa majitelia môžu tešiť na čisté snímky bez šumu aj pri vyšších hodnotách citlivosti ISO. Ďalšou prednosťou tohto procesoru je technológia inteligentného rozlíšenia. Vďaka nej systém automaticky rozpozná tri charakteristické oblasti záberu – obrysy, oblasť s detailnou textúrou a jemné tonálne prechody. Obrysy sa automaticky zvýraznia pomocou vyššieho kontrastu, v oblastiach s textúrou dôjde k zvýrazneniu detailov a tonálne prechody sa upravia tak, aby vyzerali ešte plynulejšie.
Snímač Live MOS typu 4/3 s rozlíšením 12,1 megapixela ponúka ideálnu kombináciu oboch technológii, ktoré sa v súčasnosti pri výrobe digitálnych snímacích prvkov používajú – špičkovú kvalitu obrazu typickú pre CCD modely a nízku spotrebu CMOS.
Fotoaparáty radu LUMIX G sú vybavené aj protiprachovým systémom. Pokiaľ sa pri výmene objektívu dostane do vnútra fotoaparátu prach či iné cudzie častice, môžu sa usadiť na snímači a prejavovať sa na fotografiách formou nevzhľadných škvrniek. Protiprachový systém tomu účinne bráni pomocou ultrazvukového filtra umiestneného pred snímačom Live MOS. Filter vibruje rýchlosťou 50 000x za sekundu a prach i iné látky spoľahlivo strasie.
Video v Full HD
Panasonic LUMIX DMC-GF2 však neslúži len na fotografovanie, ale tiež na natáčanie veľmi kvalitných videozáznamov v rozlíšení Full HD (1 920 x 1 080 bodov). Záznam v tomto rozlíšení sa dá natáčať s frekvenciou 50i, v rozlíšení HD (1 280 x 720) natáča fotoaparát frekvenciu 50p vo formáte AVCHD (MPEG-4/H.264). V rozlíšení HD môžete ukladať záznam aj do formátu Motion JPEG, k dispozícii sú aj nižšie rozlíšenia QVGA, VGA a WVGA vhodné napríklad pre natáčanie na webové stránky. Natáčanie sa dá spustiť kedykoľvek počas fotografovania stlačením špeciálneho tlačidla na hornej strane prístroja. Pre nahrávanie zvuku slúži stereo mikrofón a systém Dolby Digital Stereo Creator, nechýba ani funkcia Wind Cut tlmiaca hluk spôsobený vetrom.
Pri prepojení k televíznemu prijímaču cez HDMI kábel možno na televízoroch, ktoré to umožňujú, prezerať aj trojrozmerné fotografie, ktoré sa dajú spraviť prostredníctvom objektívu 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012). Vďaka voliteľným adaptérom je Panasonic DMC-GF2 kompatibilný nielen s objektívmi radu LUMIX G, ale tiež so všetkými objektívmi pre fotoaparáty systému 4/3 a s objektívmi Leica M/R.
Panasonic DMC-GF2 sa na slovenský trh dodáva v hliníkovom prevedení v piatich farebných variantoch – v čiernej, striebornej, bielej, červenej a ružovej. Odporúčaná maloobchodná cena doteraz nebola určená.