Dvojhra – štvrťfinále:
Lukáš Lacko (SR) – Robin Haase (Hol.-7) 6:4, 6:4 za 70 minút
O jedno kolo prekonal svoj osobný rekord z chorvátskej metropoly, ktorý si vytvoril v sezóne 2010. Vlani sa lúčil v osemfinále. Holandského rovesníka Haaseho, teraz 62. v renkingu, zdolal ešte v sezóne 2007 na challengeri v novokaledónskej Nouméi 7:6 (2), 6:4.
Zatiaľ posledným Slovákom, ktorý sa dostal do semifinále turnaja ATP World Tour – v tomto prípade dokonca s vrcholnou hodnotou Masters 1000 – bol v novembri 2006 v parížskej hale Bercy Dominik Hrbatý, napokon aj finalista.
„Som rád, že sa mi podarilo využiť momentálnu dobrú formu. Prial mi aj žreb, hral som tu s tenistami, ktorí sa dajú poraziť, keď si počínam optimálne, čo sa mi v Záhrebe zatiaľ darí. Navyše, určite ešte aj v semifinále to môže byť otvorené,“ povedal Lukáš Lacko pre agentúru SITA.
Lacko si proti Haasemu za stavu 0:1 na gemy poradil s dvoma hrozbami straty podania v rade. Sám využil svoj tretí brejkbal na 2:1 a únik hladko potvrdil. Neochvejný bol aj na podaní v šiestej hre, ako returnujúci v siedmej sľubne vyrovnal z 0:30 na 30:30, ale nepridal nadstavbu. V pohode si však udržiaval vlastný servis, v desiatom geme sa bez straty fiftínu odpodával k zisku úvodného setu za 32 minút.
Dva brejkbaly súpera
Vo štvrtom geme druhej časti Lacko vymazal ďalšie dva brejkbaly súpera. V piatej hre nezužitkoval vlastnú šancu preraziť podanie a ani druhú príležitosť, ktorú mu Holanďan dodal svojou premiérovou dvojchybou v zápase, ale znova platilo okrídlené „do tretice všetko dobré“. Navyše, Slovák sa presadil aj na príjme v siedmom geme. „Poistka“ sa mu zišla, pretože vzápätí stratil servis. Druhé podávanie na postup však zvládol suverénne na nulu.
„Dnes sa to zase odvíjalo od mojej hry, on totiž nebol nejako aktívny. Rozhadzoval som mu to a bolo to v podstate len o tom, či budem robiť chyby alebo nie. Haase ma tou obranou spočiatku aj zaskočil. Urobil som dve ľahké chyby z nahrávok, ale po odvrátení brejkbalov na 0:2 som sa upokojil. Napokon som ten úvod zvládol dobre a sám som dosiahol rýchly brejk, čo sa mi neskôr podarilo aj v druhom sete. Potom som sa už vždy koncentroval na vlastné podanie, aby som to doservoval. Za toho stavu 5:2 s dvojitým brejkom v druhom sete nastal klasický prípad, keď si tenista povie, že ono sa to už dohrá samo. Súper sa uvoľnil, dvakrát zahral dobre, ja som raz pokazil, bol z toho brejkbal i strata servisu. Trochu som to nezvládol. Pri skóre 5:4 som sa však maximálne koncentroval a ten gem som vyhral na nulu, dobre som zahral všetky lopty,“ rekapituloval L. Lacko.
V tejto sezóne má Lacko zatiaľ zápasovú bilanciu 9 úspechov a 2 prehry, pričom ako kvalifikant na melbournských grandslamových Australian Open v 3. kole hlavnej súťaže nestačil na miestneho šampióna zo sezóny 2009 a neskoršieho finalistu tohtoročnej edície Rafaela Nadala zo Španielska, s čím sa papierovo jednoznačne dalo rátať.
Lukáš Lacko v semifinále
Dvadsaťštyriročný piešťanský rodák Lacko bude v semifinále čeliť úspešnému zo zápasu Marcos Baghdatis (Cypr.-6) – Ivan Dodig (Chor.-4). Bez ohľadu na meno súpera určite pôjde o miestneho šampióna z minulosti. Finalista melbournských grandslamových Australian Open 2006 Baghdatis (45., už však bol aj na 8. pozícii) sa v Záhrebe radoval v sezóne 2007, Dodig (38., osobný rekord v podobe 32. postu) vlani. Slovák zdolal Cyperčana v roku 2010 v 1. kole Wimbledonu, nad Chorvátom zvíťazil v sezóne 2009 v kvalifikácii na tráve v Halle.
„Pozitívne je, že oboch som už porazil. Dodigovi určite pomôže domáce publikum. Je to dosť nevyspytateľný hráč, odvíja sa to od jeho servisu. Dokáže prehrať aj s priemerným súperom, ale keď mu to sype, vie zdolať výborných hráčov, vlani napríklad Nadala. Baghdatis hrá konštantnejšie, ale videl som ho na turnajoch, kde si počínal dobre, dobre, dobre a potom v neskorších kolách nejako vytuhol, nepredvádzal už taký kvalitný tenis. V semifinále už sú na tom väčšinou všetci dobre, môže vyhrať hocikto,“ skonštatoval L. Lacko, ktorého v Záhrebe sužuje ľavé koleno a k svojmu zdravotnému stavu povedal:
„Na rozohrávke to dnes bolo fajn, počas zápasu ma to trošku ťahalo. Bolo to však oveľa lepšie ako včera. Každý deň na tom robím s fyzioterapeutom.“
Aspoň vo štvrťfinále na hlavnom profesionálnom okruhu Lacko do tohto týždňa naposledy bol v auguste 2010 v Memphise, medzičasom to zo Slovákov zvládli Karol Beck aj Pavol Červenák.
Lacko už má v chorvátskej metropole istotu šeku na 19 460 eur a k nemu 90 bodov do počítačového poradia, v ktorom momentálne figuruje na 97. priečke. Najvyššie dosiaľ bol na 60. mieste v sezóne 2010, v ktorej päťkrát postúpil do štvrťfinále s hodnotou ATP World Tour. Vtedy ho trénersky viedol Matej Lipták, s kapitánom fedcupovej reprezentácie SR obnovil svoju spoluprácu na sklonku roka 2011. Lipták aktuálne sleduje výkony svojho staronového zverenca len na diaľku vzhľadom na bratislavský víkendový zápas Sloveniek s Francúzkami.
Tenista roka 2010 v SR bude v renkingu k 6. februáru „odpisovať“ 20 bodov, takže zatiaľ si reálne polepšil o 70 bodov. Znamenalo by to dovedna 666 bodov, čo by v tohtotýždňovom poradí stačilo na 79. priečku. Pre Lacka je dôležitou sprievodnou métou v tejto fáze sezóny kvalifikácia na OH 2012 v Londýne. Presná rebríčková hranica sa v takomto veľkom predstihu nedá vzhľadom na tzv. redukované poradie stanoviť, ale pri uzávierke 11. júna by mohlo stačiť približne 70. miesto. „Deadline je ešte ďaleko, obhajujem dovtedy tuším okolo 100 bodov. Dôležité bude udržať si takúto formu a naladenie čo najdlhšie,“ podotkol Lukáš Lacko.
Víťaz novembrového bratislavského challengeru Slovak Open Lacko je jednotkou predbežnej nominácie Slovákov na budúcotýždňový glasgowský duel s Britmi v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára. Domáci budú bez Andyho Murrayho.