Ľudia z tepla stále kolabujú, výstrahu na víkend zvýšili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolaps, horucavy, teplo, leto, pocasie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Za posledných 24 hodín nahlásili Záchrannej zdravotnej službe 110 kolapsov. Ako agentúru SITA informoval Jozef Minár z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, najviac ľudí skolabovalo v Žilinskom kraji, presne 20, a v Košickom kraji 19. Najmenej ľudí skolabovalo v Trnavskom kraji – sedem, v Banskobystrickom kraji skolabovalo deväť ľudí.

Od pondelka 3. augusta do piatka eviduje Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby 729 výjazdov záchranárov k skolabovaným ľuďom. Najviac ľudí skolabovalo tento týždeň v Prešovskom kraji, až 136. V Nitrianskom kraji zasahovali záchranári pri 119 kolapsoch, v Košickom kraji pri 115.

SHMÚ varuje pred horúčavami

Aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje ľudí pred horúčavami. Na nedeľu 9. augusta zvýšil hydrometeorologický ústav výstrahu pred vysokými teplotami na tretí, najvyšší stupeň. Výstraha platí pre väčšinu územia Slovenska okrem Žilinského kraja a časti Prešovského kraja, kde vydali výstrahu druhého stupňa.

V Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom a častiach Prešovského kraja očakávajú v nedeľu meteorológovia medzi 12:00 a 19:00 teploty 36 až 38 stupňov Celzia.

Rizikové sú najmä deti a seniori

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku.

Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.

Dôležité je doplnenie tekutín

Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.

Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať