VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY/AFP) – V celom Poľsku si v nedeľu ľudia pripomínajú prvé výročie leteckého nešťastia v ruskom Smolensku, pri ktorom zahynulo 96 ľudí vrátane prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky. Jeho nástupca Bronislaw Komorowski a premiér Donald Tusk položili pri tejto príležitosti veniec a zapálili sviečky pred pamätnou doskou vo varšavskom kostole. Spravili tak presne o 8:41, keď sa tragédia pred rokom odohrala. Následne sa zúčastnili na štátnej ceremónii na cintoríne, kde sa nachádza aj pamätník obetiam. Vo varšavskej katedrále má nasledovať bohoslužba.
Opozičný líder a dvojička zosnulého prezidenta Jaroslaw Kaczynski sa na oficiálnom programe nezúčastnil. Veniec položil pred prezidentským palácom v centre Varšavy. Tam sa zhromaždilo aj množstvo jeho stúpencov a stúpencov jeho strany Právo a spravodlivosť. Mávali poľskými vlajkami, na transparentoch vyčítali vláde, že sa spolu s Ruskom snaží príčiny nešťastia zakryť a žiadali odchod premiéra Tuska.
Pred rokom za obeťami tragédie smútili Poliaci ešte spolu, dnes je však národná jednota minulosťou. Podľa prieskumov si väčšina obyvateľov myslí, že sa tragédia stala nástrojom bojov na rozdelenej politickej scéne. Nezhody sú tiež živené hnevom na ruských vyšetrovateľov nehody, ktorí zodpovednosť úplne presunuli na poľských pilotov. Výročie tragédie navyše prichádza len šesť mesiacov predtým, ako sa v krajine uskutočnia parlamentné voľby. Na základe prieskumov má v súčasnosti navrch Tuskova Občianska platforma pred Kaczynského stranou Právo a spravodlivosť.
Prvá dáma Poľska Anna Komorowská a príbuzní obetí havárie vládneho lietadla si obete uctili na mieste nešťastia pri ruskom Smolensku už v sobotu. Komorowski navštívi na pozvanie ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva Smolensk v pondelok. Na pláne je tiež návšteva pamätníka v Katynskom lese.
Lietadlo s poľskou delegáciou havarovalo 10. apríla 2010 cestou na spomienkové podujatie pri príležitosti 70. výročia masakry 22 tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie v Katynskom lese sovietskou tajnou službou NKVD. Haváriu neprežil nik z 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczynského, jeho manželky a desiatok významných osobností poľského politického a kultúrneho života.