BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Rekordné nedeľňajšie horúčavy nezvládlo na Slovensku 152 ľudí, ktorí pre extrémne teploty skolabovali, 80 z nich záchranári museli previezť do nemocnice, agentúru SITA o tom informoval hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.
Košickí lekári ošetrili 14 dehydrovaných ľudí
Pre horúce počasie ošetrili v pondelok urgentné pracoviská Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach 14 dehydrovaných ľudí.
Ako informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, išlo prevažne o ľudí v dôchodkovom veku, no jedna žena bola v strednom veku a jeden pacient mal do 40 rokov.
„Stav ani jedného z pacientov si nevyžadoval hospitalizáciu. Po ambulantnej infúznej liečbe boli prepustení domov,“ uviedla Šustová.
Najviac ľudí – 27, skolabovalo v Prešovskom kraji a najmenej – 13 v Žilinskom kraji.
Ako ďalej pre SITA povedal Chmel, od 15. júla zasahovala Záchranná zdravotná služba SR v 50 prípadoch topiacich sa ľudí, 21 topiacim však už pomôcť nedokázali.
Kolapsom z tepla možno predchádzať pitím množstva tekutín, najmä čistej vody, minerálnych vôd, či ovocných alebo zeleninových štiav. Pomôže aj ľahká strava.
Dôležitý je podľa Borisa Chmela aj minimálny pobyt na horúcom slnku, hlavne medzi 11:00 a 15:00. Ak to je už nevyhnutné a slnku sa vyhnúť nemôžeme, mali by sme si chrániť hlavu šatkou, klobúkom, či šiltovkou a nosiť voľné oblečenie.
V Nitre ošetrujú o 20 percent kolapsov viac ako bežne
Približne o 20 percent kolapsových stavov viac ako bežne ošetrujú v týchto dňoch vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Ako agentúru SITA informoval primár oddelenia urgentnej medicíny Alexander Ruttkay, najčastejšou príčinou kolapsu z tepla je podcenenie pitného režimu.
Najviac postihnutých je medzi starými a chorými ľuďmi, no kolapsy sa nevyhýbajú ani mladým, najmä dievčatám, ktoré zabúdajú piť. Niektorých pacientov museli hospitalizovať. Prvou pomocou pri dehydratácii sú infúzie.
„Máme viac pacientov ako bežne, ale nie sú to nejaké extrémne čísla. V sobotu sme mali oproti dlhodobému priemeru o päť ľudí viac a v nedeľu o deväť,“ povedal Ruttkay. Ľudia podľa jeho slov viac odpadávajú z tepla, keď je napríklad 28, 29 či 30 stupňov.
Dôvodom je, že keď sa v médiách hovorí o tom, že sú extrémne horúčavy, netreba chodiť von a treba veľa piť, tak ľudia naozaj zostávajú skôr vo vnútri. Počet kolapsových stavov podľa neho opäť stúpne, keď sa o horúčavách prestane hovoriť v médiách. „Býva to tak každoročne,“ poznamenal.
Odporúčame aj:
Pri prehriatí zvieraťa treba ihneď navštíviť veterinára
Zvieratá v ZOO počas horúčav sprchujú
Horúčavy vplývajú na organizmus, pozor na stravu a infekcie
Zásady, ktoré by mali ľudia dodržiavať počas horúčav
Slnko je pre deti mimoriadne nebezpečné, varujú lekári
Pozor v horúčavách na klimatizáciu, spôsobuje problémy
Zamestnávatelia musia v horúčavách zabezpečiť aj pitný režim