LONDÝN 20. augusta (WEBNOVINY) – Veľká Británia v predvečer prvého výročia prepustenia Abdala Básita Alího al-Migrahího varovala Tripolis pred akýmikoľvek oslavami jeho návratu. Tie by totiž podľa Londýna boli „nechutné, urážlivé a vysoko bezcitné“ voči rodinám obetí, ktorých Líbyjčan pred 22 rokmi usmrtil . Británia sa pre varovanie rozhodla pre reálne obavy zo zopakovania jeho minuloročného euforického privítania. Africkú krajinu preto dôrazne upozornila, že al-Migrahí bol odsúdený za najhorší akt terorizmu v britskej histórii. Vláda v Londýne zároveň opätovne potvrdila svoj nesúhlas s minuloročným rozhodnutím škótskej vlády, ktorá útočníka oslobodila po odpykaní si iba ôsmich rokov z doživotného trestu. Dôvodom bola jeho rakovina prostaty, no Líbyjčan aj napriek pôvodným zlým prognózam stále žije, čo u Britov a Američanov vyvoláva ešte väčšie pobúrenie.
Dvadsiateho augusta 2009 Edinburgh prepustil Al-Mighrahího, ktorý si v škótskom väzení odpykával doživotný trest za umiestnenie bomby na palube lietadla americkej spoločnosti PanAm. To sa zrútilo pri mestečku Lockerbie a o život prišlo 270 ľudí, väčšinou Američanov. Usvedčený terorista v čase incidentu pracoval ako šéf bezpečnostných služieb líbyjských aerolínií na Malte, čo podľa amerických vyšetrovateľov bolo iba maskovacím manévrom. Kľúčovým dôkazom o jeho vine bolo svedectvo maltského obchodníka. Ten potvrdil, že Líbyjčan si od neho kúpil oblečenie nájdené v kufri, v ktorom sa mala nachádzať výbušnina.
Podľa britských médií existuje reálne podozrenie, že prepustenie teroristu bolo súčasťou dohody so spoločnosťou BP, keďže údajne Líbya varovala, že ak al-Mighrahí zomrie vo väzení, lukratívne dohody s BP nebudú platiť. BP priznáva, že naliehala na britskú vládu, aby zmluvu o odovzdaní teroristu Líbyjčanom podpísala. Aj týmito podozreniami sa plánuje vážne zaoberať Senát amerického Kongresu.
SITA/AFP