LIPŠIC: Žiadna strana v SR nemá monopol na cnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel Lipšic
Daniel Lipšic Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Zásadný rozpor medzi predvolebnými sľubmi a programovými tézami charakterizuje podľa Miroslava Číža zo Smeru-SD budúcu stredopravú koalíciu. Sledovať čo z predvolebných sľubov sa dostane do vládneho programu považuje za jednu z najdôležitejších úloh opozície. „Budeme veľmi zvedaví na to, akým spôsobom predovšetkým sociálny program, relatívne široký, do akej miery sa dostane do programových téz a už teraz môžem povedať, že tam vidíme zásadné manipulačné momenty,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica by bolo naivné očakávať, že pri štvorkoalícii by bolo možné dostať do téz všetky priority všetkých partnerov. „Volebné programy neboli podvodom na voličoch,“ zdôraznil. Lipšic je presvedčený, že aj keď v programových tézach koalície chýba napríklad otázka výhrady vo svedomí, obsahujú 70 až 80 percent z volebného programu KDH. Za priority označil konsolidáciu verejných financií a znižovanie korupcie. „Na tom bola zhoda, je to najdôležitejšie,“ je presvedčený.

Korupcia bola na Slovensku podľa Číža aj predtým a nepáči sa mu, že budúca stredopravá koalícia sa pasuje do pozície nositeľa „akejsi korektnosti pri spravovaní verejného majetku.“ Ako zdôraznil, „pred ôsmimi rokmi tu bola nielenže korupcia pri nakladaní so štátnym majetkom, ale ešte ste aj kupovali poslancov.“ Nevysvetlené prestupy poslancov považuje za zlyhanie aj Lipšic. „Aj keď to nebolo moje osobné zlyhanie, za to som sa ospravedlnil,“ podotkol. Podľa kresťanského demokrata žiadna politická strana na Slovensku nemá monopol na cnosť ani na neresť a označil za smutné, že za posledné štyri roky sa nepodarilo odhaliť žiadnu veľkú korupčnú kauzu. „Najväčšia odhalená korupčná kauza tejto vlády je kauza Wänke, kde išlo o prestup futbalistov v tretej lige za bedničky jabĺk,“ vyhlásil.

Témou diskusie bola aj reforma súdnictva. Číž za zásadný predpoklad nezávislosti súdov označil ich odpolitizovanie. „To už naozaj považujem z vašich úst trošku za iróniu,“ zareagoval na to Lipšic, ktorý poukázal na nominanta ĽS-HZDS Štefana Harabina, ktorý za dosluhujúcej vlády „zo dňa na deň“ z ministerského kresla prešiel na Najvyšší súd či ďalšiu politickú nominantku súčasnú šéfku justície Vieru Petríkovú, ktorá tiež odchádza na Najvyšší súd. „Táto diskusia ukazuje, že s vami je veľmi ťažko, pán Lipšic“ odpovedal mu Číž. Ako podotkol, aj Lipšic bol politickým nominantom.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicMiroslav Číž
Firmy a inštitúcie SMER-SD