Lipšic trvá na tom, že akciu s prekurzorom zmarili Turci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamión
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) obhajuje svoju verejnú reakciu na problém českého kamióna v Turecku, kam viezol prekurzor na výrobu heroínu. „Najskôr sme reagovali na informácie, ktoré boli v jednom českom médiu a následne mal tlačovú konferenciu bývalý minister Kaliňák. A ja som reagoval, reagovať som musel,“ zdôvodnil dnes po rokovaní vlády Lipšic svoj postup, ktorý kritizovala turecká strana. Tú slovenské ministerstvo vnútra viní za zmarenú akciu a Lipšic hovorí o prešľape tureckej strany. „Ak polícia pochybí v tejto krajine, tak sa budem snažiť to vždy priznať. Ale ak nepochybí, a verziu polície potvrdí EUROJUST, špeciálna prokuratúra, generálna prokuratúra, tak nenechám len z politických dôvodov kritizovať políciu,“ povedal Lipšic.

Lipšic uviedol, že pri kontrolovanej dodávke prekurzora bola dohoda medzi justičnými a policajnými orgánmi. „Problém bol, že turecká strana z nepochopiteľných dôvodov túto dohodu porušila tým, že zatkla vodiča kamióna, zadržala kamión a vlastne celú akciu tým zmarili,“ povedal Lipšic. Šéf rezortu vnútra prednedávnom upozornil, že prekurzor mal slúžiť na výrobu asi 400 kilogramov heroínu, ktoré plánovala zločinecká skupina spätne transportovať do Európy, vrátane Slovenska.

Ako dnes uviedol Lipšic, vyšetrovanie preveruje, či špedičná firma spolupracovala na prevoze prekurzorov s organizovaným zločinom, táto vec však nie je podľa neho až tak relevantná. „Relevantné je, že organizovaný zločin bez iniciatívy polície si objednal pašovanie veľkého množstva prekurzoru k výrobe heroínu do Turecka. Cieľom polície bolo pri maximálnej ochrane vodiča kamiónu chrániť aj obete drogového zločinu. A na Slovensku ich máme desiatky tisíc. A tie by mala polícia chrániť,“ povedal Lipšic.

Minister vnútra pripustil, že Slovensko odškodní českého kamionistu, ktorý strávil Vianoce v tureckom väzení. „Je to možné. Vyšetrovanie pokračuje a keď bude predbežne uzavreté, tak to budeme riešiť, potenciálne mimosúdne,“ povedal a dodal, že sa bude tvrdo usilovať, aby turecká strana zrušila sankcie, ktoré uložili šoférovi kamióna. Lipšic uviedol, že v tejto veci chce komunikovať s tureckým veľvyslanectvom v Bratislave a s tureckým ministerstvom vnútra.

Na kontrolovanej dodávke prekurzora na výrobu heroínu spolupracovalo sedem krajín. Slovenská polícia zachytila už na jeseň informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín. Podľa šéfa slovenskej polície Jaroslava Spišiaka preto naplánovali so súhlasom a s pomocou partnerských polícií medzinárodnú akciu, pri ktorej monitorovali dodávku. V Turecku sa však nepodarilo v colnom sklade precliť kamión s anhydridom kyseliny octovej, ktorý vo falošných dokladoch zločinecká skupina vydávala za dezinfekciu. Pri overovaní totiž Červený polmesiac, ktorého meno zneužili ako odberateľa dezinfekcie, odmietol, že by si chloramin objednal. Napokon v Turecku zatkli českého vodiča kamióna českej firmy, ktorého síce už prepustili, ale dostal ročný zákaz vstupu do Turecka. Na Slovensku dvoch členov gangu zadržali a vzali do väzby.
Podľa Turkov pri policajnej akcii pochybilo Slovensko

Turecká ambasáda tvrdí, že chyby a nedostatky pri nevydarenej policajnej akcii, pre ktorú nič netušiaci český kamionista ostal počas celých vianočných sviatkov uväznený v Turecku, boli na slovenskej strane.

Tiež je prekvapená výrokmi ministra vnútra Daniela Lipšica. Odznelo to vo večerných Televíznych novinách televízie Markíza, ktorá vyjadrenie Turecka získala. Slovenská strana viní zo zmarenia akcie, pri ktorej kamionista viezol údajne kontrolovanú zásielku – prekurzor na výrobu heroínu, Turkov. Tí podľa kompetentných o všetkom vedeli, no aj tak vodiča kamióna zadržali. „Táto akcia bola zmarená nepochopiteľným krokom tureckej strany, budem požadovať vysvetlenie,“ vyhlásil krátko po akcii Lipšic. „Bohužiaľ, zo strany slovenských bezpečnostných síl došlo k niektorým chybám a nedostatkom pri plnení požiadaviek a medzinárodných noriem, na ktoré sú naše bezpečnostné sily zvyknuté,“ uvádza sa vo vyjadrení tureckej ambasády. Slovenská polícia to zatiaľ komentovať nechce. Tvrdia, že rokujú o termíne stretnutia, kde by si celý prípad vydiskutovali. Ministerstvo vnútra však potvrdilo, že od tureckej strany dostalo podobnú odpoveď. „Tento dokument je utajený, môžem však povedať, že toto vyjadrenie považujeme za veľmi všeobecné, takže komunikácia bude pokračovať,“ uviedol hovorca rezortu Gábor Grendel.

Turci sú sklamaní aj vyjadrením slovenských orgánov pre médiá, špeciálne z komentára ministra vnútra, podľa ktorého tento prípad asi potvrdzuje, že Turecko nie je pripravené na vstup do Európskej únie. „Sme prekvapení komentármi, týkajúcimi sa procesu plného členstva Turecka v Európskej únii,“ zareagovali. Podľa Grendela táto Lipšicova poznámka súvisela priamo s prístupom tureckej strany k akcii a stoja si za ňou. Na budúci týždeň by sa mal prípadom zaoberať parlamentný branno-bezpečnostný výbor, ktorý zvoláva opozícia na čele so Smerom-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicGábor Grendel
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR