Limity pre emisie budú prísnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie povolenky
Ilustračné foto pixabay.com

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Európsky parlament schválil smernicu, upravujúcu pravidlá pre tisíce podnikov v Európskej únii. Onedlho začnú platiť prísnejšie limity pre znečisťovanie ovzdušia, členské krajiny však budú mať právo udeliť určitým elektrárňam odklad na začatie uplatňovania nových predpisov. Cieľom smernice je dosiahnuť čistejší vzduch a optimálne environmentálne výkony, informuje Európsky parlament.

„Po viac než dvoch rokoch zložitých rokovaní sa nám podarilo nájsť kompromis, ktorý napomôže zlepšeniu implementácie tejto smernice. V porovnaní so situáciou, aká je dnes, nám poskytne jasnejšie pravidlá a viac šancí na dodržiavanie predpisov zohľadňujúcich životné prostredie v Európe“, uviedol spravodajca Holger Krahmer.

Cieľom smernice o priemyselných emisiách je zlepšiť zdravie občanov a ochranu životného prostredia prostredníctvom jasnejších a ľahšie vykonávateľných pravidiel. Smernica aktualizuje a spája sedem rôznych legislatívnych predpisov, vrátane smernice o obmedzení emisií z veľkých spaľovacích zariadení a smernice o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Tá pokrýva približne 52 tisíc priemyselných a poľnohospodárskych podnikov s vysokým znečisťovacím potenciálom, ako rafinérie, elektrárne, železiarne, farmy na chov ošípaných.

Nové pravidlá doplnia existujúce predpisy o prísnejšie limity pre oxidy dusíka, oxid siričitý a prachové častice, ktoré spôsobujú rakovinu, astmu a kyslé dažde. Platiť budú od roku 2016. S cieľom dosiahnuť kompromis s Radou poslanci napokon súhlasili s tým, aby mali členské krajiny EÚ právo povoliť odklad určitým veľkým spaľovacím továrňam, na základe ktorého dostanú čas na prispôsobenie sa novým pravidlám do júla 2020. Niektoré staršie továrne môžu byť dokonca oslobodené od dosiahnutia stanovených cieľov, a to za podmienky, že továreň bude buď zrušená do roku 2023, alebo sa zaviaže neprevádzkovať zariadenie po roku 2016 viac ako 17,5 tis. prevádzkových hodín. Novšie elektrárne musia splniť nové limity už do roku 2012 na základe platných predpisov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament