Grécko pripravuje daňovú reformu
Nový grécky premiér bude žiadať o dôveru
Európska komisia žiada od Grécka písomný záväzok k reformám
Grécko potrebuje nové reformy, tvrdí nastupujúci premiér
Zároveň však odmietol podpísať záväzok požadovaný Európskou komisiou, že krajina splní všetky podmienky potrebné na uvoľnenie finančnej pomoci vyplývajúcej z októbrovej dohody lídrov eurozóny. Ako povedal, jeho slovná podpora by mala byť dostatočná.
„Existuje väčší záväzok, ako vysloviť dôveru vláde, ktorá bola z tohto dôvodu vytvorená?“ uviedol Samarás pred poslancami parlamentu. Výzvou sú predčasné voľby vo februári, ktoré sú podľa neho dôležité pre zabezpečenie sociálnej stability.
Hlavná grécka konzervatívna strana Nová demokracia ešte v pondelok trvala na tom, že nebude hlasovať za žiadne nové úsporné opatrenia. Samarás tiež vyhlásil, že v úspornom programe, ktorý od Atén žiadajú medzinárodní veritelia, by mali nastať zmeny.
Grécko má od piatka novú vládu národnej jednoty, ktorá dovedie juhoeurópsku krajinu k predčasným voľbám. Jej hlavnou úlohou však bude splnenie podmienok vyplývajúcich z dohôd s medzinárodnými inštitúciami a schválenie najnovšej dohody lídrov EÚ, ktorá Aténam umožní získať v poradí šiestu časť pomoci v hodnote osem miliárd eur a dočasne ju zachráni pred bankrotom.
Vláda pod vedením nového premiéra Loukása Papadémosa sa bude môcť v 300-člennom parlamente oprieť o podporu 254 poslancov. Papadémos má poslancom predstaviť členov novej vlády v stredu.