ADŽDABÍJA 26. marca (WEBNOVINY) – Boje a spojenecké nálety pokračovali v Líbyi aj v noci na sobotu. Bojovalo sa pri hlavnom meste Tripolis, ropnom prístave Adždabíja ako aj pri západnom meste Misráta. Dôležité je víťazstvo povstalcov v meste Adždabíja, ktoré má strategický prístup k rope. Ide o prvé veľké víťazstvo, ktoré rebeli vybojovali v spolupráci so spojeneckými silami.
Líbyjskí povstalci sú vďační spojeneckým silám za ich podporu, no pomoc zahraničia už viac nepotrebujú. V liste adresovanom francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu to uviedol povstalecký líder a šéf Dočasnej národnej rady Mahmúd Džibríl. List v sobotu zverejnil denník Le Figaro. Sarkozy bol jedným z iniciátorov zahraničného vojenského zásahu v Líbyi proti silám vodcu Muammara Kaddáfího.
„Vaše lietadlá zničili v noci tanky, ktoré išli zničiť Bengází. Líbyjský ľud vás bude navždy vnímať ako osloboditeľov,“ píše sa v liste. Džibríl však dodáva, že líbyjská opozícia už nechce a nebude ďalej potrebovať zahraničné sily. „Prvú bitku vyhráme vďaka vám. V druhej bitke však zvíťazíme vlastnými prostriedkami,“ zdôraznil.
Majú už aj Bregu, ďalšie ropné mesto
Líbyjskí povstalci obsadili v sobotu ďalšie strategické mesto na východe krajiny. Po meste Adždabíja získali pod svoju kontrolu aj významný ropný terminál Brega. Povstalci sú podľa vlastných informácií v centre Bregy, ktorá leží asi 80 kilometrov od Adždabíje. Korešpondent AFP, ktorý je na mieste, tieto informácie potvrdil. Mesto s asi 10 000 obyvateľmi dobyli jednotky vodcu Muammara Kaddáfího 13. marca, no dnes sa úplne stiahli.
Kaddáfího jednotky útočia na mesto Misráta
Jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu útočia v sobotu večer na západné mesto Misráta z východu aj západu. Agentúre Reuters to povedal povstalec menom Sádun. Zo západu sa pozdĺž pobrežia blížia k mestu tanky a z východu bombarduje prístav a okolité štvrte Kaddáfího delostrelectvo. Prístav je strategickým miestom Misráty, keďže sa v ňom nachádza hlavná palivová zásoba mesta. V prístave tiež zostali uväznené tisíce egyptských a subsaharských robotníkov s rodinami, ktorí chceli z krajiny utiecť po mori.
Bombardovanie a ostreľovanie Misráty Kaddáfího silami v sobotu cez deň ustalo po spojeneckých náletoch na vládne pozície. Za posledné dni zabili vládne sily v meste, ktoré je v rukách povstalcov, najmenej 115 ľudí. Mnoho obetí majú na svedomí provládni ostreľovači, ktorí obsadili strechy budov. Misráta ležiaca asi 200 kilometrov od Tripolisu je už týždne obkľúčená Kaddáfího jednotkami. Obyvatelia mesta čelia humanitárnej kríze, keďže zásoby potravín sa zmenšujú a dodávky pitnej vody a elektriny sú zastavené.
OBAMA: Spojenecká misia v Líbyi zachránila tisíce životov
Spojenecká vojenská misia v Líbyi podľa amerického prezidenta Baracka Obamu zachránila tisíce ľudských životov, čo je jej hlavným cieľom. Obama je presvedčený, že spojenecká operácia je jasná, presne cielená a zároveň limitovaná. Zdôraznil tiež, že misia je úspešná a zastavila postup jednotiek Muammara Kaddáfího. Americký prezident obhajoval spojenecké letecké zásahy v Líbyi v sobotu v rozhlasovom príhovore v reakcii na kritiku zo strany zákonodarcov, že misiu Američanom nedostatočne zdôvodnil a vysvetlil.
„Vďaka tomu, že sme konali rýchlo, zabránili sme humanitárnej katastrofe a vyhli sa obrovským stratám na životoch civilistov,“ vyhlásil Obama. Podľa vlastných slov si je vedomý, že USA nemôžu zasahovať pri každej krízovej situácii, v Líbyi však hrozilo skutočné krviprelievanie, čo by mohlo ohroziť celý región. „Ak je medzinárodné spoločenstvo pripravené konať, aby zachránilo tisíce životov, potom je v našom národnom záujme a našou zodpovednosťou takto konať,“ zdôraznil. Pripomenul, že misia má mandát Bezpečnostnej rady OSN, ktorej rezolúcia zriadila nad Líbyou bezletovú zónu s cieľom chrániť civilistov pred útokmi Kaddáfího armády.
Vojna v Líbyi obrazom