BEJRÚT/BRUSEL 13. januára (WEBNOVINY) – Libanonský prezident Mišel Sulajmán vyzval vo štvrtok vládu, ktorá sa rozpadla po odchode 11 ministrov, aby pokračovala v práci ako úradnícky kabinet až do vytvorenia nového. Libanonská ústava podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie hovorí, že ak odstúpi viac než tretina členov vlády, kabinet sa rozpadne a prezident ho poverí dočasným vedením krajiny až do sformovania novej vlády. Sulajmán musí teraz vymenovať nového premiéra, ktorý podľa tradície musí byť sunnitský moslim.
Vláda národnej jednoty premiéra Saáda al-Harírího sa rozpadla v stredu, keď ju opustilo 10 ministrov z radikálneho hnutia Hizballáh a jeho spojencov a jeden minister blízky prezidentovi. Tridsaťčlennú libanonskú vládu už dlho sužovalo politické napätie a rozpory vyvolané nesúhlasom Hizballáhu s vyšetrovaním vraždy expremiéra Rafíka al-Harírího, ktorým je poverený Špeciálny tribunál OSN pre Libanon. Hizballáh tribunál OSN neuznáva a hrozí, že sa postaví proti každému, kto sa pokúsi zadržať jeho členov za al-Harírího vraždu. Libanonské vedenie totiž obviňuje z atentátu na al-Harírího Sýriu a Hizballáh.
Politická kríza vyvoláva obavy z vypuknutia náboženského násilia v krajine. Európska únia vyzvala vo štvrtok libanonských predstaviteľov, aby situáciu čo najskôr vyriešili. „Máme obavy zo situácie v Libanone a chceme vyjadriť podporu vláde národnej jednoty. Vyzývam všetky zúčastnené strany, aby konštruktívne pracovali na vyriešení súčasnej krízy,“ povedala ministerka zahraničia EÚ Catherine Ashtonová.
Znepokojenie vyjadril aj susedný Izrael, ktorý sa obáva obnovenia násilia na izraelsko-libanonských hraniciach. Nemenovaný armády predstaviteľ povedal, že židovský štát posiela na hranice s Libanonom tisíce vojakov.