BEJRÚT 25. januára (WEBNOVINY) – V sunnitských regiónoch Libanonu pokračujú v utorok demonštrácie na podporu odchádzajúceho premiéra Saada al-Harírího, ktorý bude svoje miesto musieť pravdepodobne prepustiť nominantovi Hizballáhu. Demonštrácie vypukli vo viacerých regiónoch s početným sunnitským zastúpením už v pondelok. Utorok nazvali aktivisti „dňom hnevu“. Demonštranti skandujú nenávistné heslá proti novej vláde pod vedením Iránom podporovaného hnutia Hizballáh, ktoré Washington považuje za teroristickú organizáciu. Protesty sunnitských oponentov Hizballáhu sa konajú na rôznych častiach krajiny, najmä v severolibanonskom meste Tripolis, v metropole Bejrút a v prístavnom meste Sidon.
Už v pondelok zapaľovali protestujúci pneumatiky, blokovali hlavné cestné ťahy, a tak vyjadrovali svoju nespokojnosť s nadchádzajúcim menovaním miliardára Nadžíba Míkátího, ktorý má nahradiť najpopulárnejšieho sunnitského lídra al-Harírího, za premiéra.
Al-Harírího strana obvinila šiitské hnutie z uskutočnenia prevratu s cieľom nastoliť náboženskú vládu po vzore Iránu. Na základe libanonského systému deľby moci musí byť pritom prezident maronitský kresťan, predseda parlamentu šiitský a premiér sunnitský moslim. Al-Harírí v pondelok odmietol možnosť pripojenia sa k vláde, na čele ktorej by stál nominant Hizballáhu.
Vláda národnej jednoty premiéra Saada al-Harírího sa rozpadla 12. januára, keď ju opustilo 10 ministrov z Hizballáhu a jeden minister blízky prezidentovi. Tridsaťčlennú libanonskú vládu už dlho sužovalo politické napätie a rozpory vyvolané nesúhlasom Hizballáhu s vyšetrovaním atentátu na expremiéra Rafíka al-Harírího, ktorým je poverený Špeciálny tribunál OSN pre Libanon. Hizballáh tribunál OSN neuznáva a hrozí, že sa postaví proti každému, kto sa pokúsi zadržať jeho členov za al-Harírího vraždu. Libanonské vedenie totiž obviňuje z atentátu na al-Harírího Sýriu a Hizballáh.