Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen ubezpečila predsedu Správnej rady Nadácie Antona Tunegu (NAT) Jána Figeľa, že ona a útvary EK budú venovať veľkú pozornosť prípadu smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku z roku 2018.
Reagovala tým na Figeľov list, ktorý 31. augusta v predmetnej veci zaslal vrcholným predstaviteľom Európskej únie (EÚ) a slovenským europoslancom.
Ochrana bezpečnosti má kľúčový význam
V liste, ktorý Figeľ poskytol agentúre SITA, von der Leyen ďalej uvádza, že je dôležité, aby belgické orgány vykonali nezávislé a zodpovedné vyšetrovania vedúce k určeniu všetkých relevantných skutočností ako aj k identifikácii zodpovedných osôb a náležitých právnych krokov v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi a medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv.
Okolnosti smrti Jozefa Chovanca sú šokujúce a vyšetrovanie bude dôkladné, vyjadril sa belgický vicepremiér
Von der Leyen ďalej zdôraznila, že ochrana bezpečnosti a základných práv občanov EÚ, ktorí uplatňujú svoje práva na voľný pohyb, má pre EK kľúčový význam. Poukázala tiež na to, že Eurokomisia sa rozhodla vytvoriť komplexný európsky mechanizmus právneho štátu.
„Som skutočne hrdá, že Vám môžem oznámiť, že prvá správa o právnom štáte, ktorá sa bude týkať všetkých členských štátov, bude uverejnená koncom septembra 2020. Ide o preventívny nástroj umožňujúci včasné odhalenie problémov a hľadanie riešení. Želám si, aby táto správa bola východiskovým bodom pre EK, Európsky parlament aj členské štáty, aby nedochádzalo k zvráteniu pozitívneho vývoja,“ uviedla predsedníčka Eurokomisie.
Figeľ žiada obmedzenie policajných praktík
Figeľ v liste žiadal o prijatie primeraných a účinných opatrení, ktoré obmedzia použitie neprijateľných eliminačných policajných praktík voči cestujúcim cudzincom, občanom EÚ, na území Únie a posilnia ich bezpečnosť, základné slobody a dostupnosť skutočnej spravodlivosti.
„Vítam jasný záväzok Európskej komisie a jej predsednícky Ursuly von der Leyen sledovať vyšetrovanie tragickej a zbytočnej smrti Jozefa Chovanca v Belgicku. Férová obhajoba a dodržiavanie princípov právneho štátu, ktoré ohlásila Komisia, musí byť viditeľné nielen voči Poľsku či Maďarsku, ale aj voči starým demokraciám na Západe,” reagoval na odpoveď predsedníčky EK Figeľ.
Kováčiková bude o smrti Chovanca rokovať so svojím belgickým kolegom, príde aj šéf Eurojustu
Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo.
Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Spravodajský portál Sme.sk priniesol 20. augusta informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.