BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Letné mesiace so sebou prinášajú okrem zábavy a relaxu i nástrahy, ľudia by mali preto dodržiavať viacero zásad. Ide napríklad o dodržiavanie pitného režimu, zmenu v stravovaní či výber vhodného oblečenia.
Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Lenka Skalická, na ľudský organizmus v lete vplývajú nielen horúčavy, ale aj jedlo, potraviny či voda v prírodných a na umelých kúpaliskách.
„Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú so sebou rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok môžu viesť k úmrtiam ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, s chorobami termoregulácie či závažnými hormonálnymi ochoreniami,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Teplo môže viesť k poklesu výkonnosti, k zvýšenej únave, pričom môže spôsobiť prehriatie organizmu, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť až zvracanie.
Horúce počasie pokračuje, Slovensku hrozia prívalové povodne
V horúčavách trpia aj zvieratá, takto im môžete pomôcť
Slováci nezvládajú vysoké horúčavy, skolabovali stovky ľudí
Strava má byť ľahšia
Jednou zo zásad je v lete dodržiavanie pitného režimu. Dospelý človek by mal cez deň vypiť najmenej tri litre vody, nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Ideálna je podľa Rovného obyčajná voda.
„Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred fyzickou námahou, počas nej i po nej. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd,“ priblížil pre agentúru SITA.
Dôležité je v lete i správne stravovanie. Strava má byť ľahšia – ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, no musí zároveň poskytovať dostatok výživových látok.
Ľudia by mali jesť dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, naopak, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.
Zásady treba dodržiavať i na pracovisku
I na pracovisku však treba dodržiavať viaceré zásady. Zamestnávateľ by mal dbať na pitný režim svojich pracovníkov, ale tiež zabezpečiť vhodný odev. V prípade ľudí, ktorí pracujú fyzicky či vonku, treba zvážiť napríklad posun pracovnej doby na skoršie ranné hodiny či prestávky počas práce.
Do úvahy prichádza tiež sprcha chladnou vodou, tienenie okien či používanie ventilátorov či klimatizácie. Povinnosti zamestnávateľovi ukladá zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ako aj vyhláška ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.
„Tieto povinnosti sú v legislatíve formulované prevažne všeobecne, pričom každý zamestnávateľ je povinný ich aplikovať s ohľadom na konkrétne podmienky daného pracoviska,“ vysvetlil hlavný hygienik SR.
Opatrní treba byť aj pri návšteve kúpalísk. Úrad verejného zdravotníctva odporúča kúpanie len na miestach, ktoré sú pod stálou kontrolou. „Počas letnej kúpacej sezóny pravidelne vykonávame monitoring kvality vody, aktuálne výsledky zverejňujeme vždy v piatok na našom webe,“ poznamenal Ivan Rovný.
Starší ľudia by mali vychádzať len ráno a večer
Schladiť sa pomôže i klimatizácia, no aj tá môže uškodiť. Musí byť preto nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu v krátkom čase predstavujú pre organizmus stres, následkom čoho môže vzniknúť tzv. teplotný šok – celkové oslabenie.
Podstatný je však i výber vhodného oblečenia, podľa možností svetlých farieb, z prírodných materiálov. Odev má byť ľahký, vzdušný či voľný. „Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu,“ upozornil hygienik.
Treba nosiť tiež kvalitné slnečné okuliare či pokrývku hlavy. V prípade opaľovania sa je vhodný čas ráno či neskôr popoludní. Pri pobyte pri vode treba byť od 10:00 do 16:00 v tieni, na slnku sa treba natierať opaľovacími krémami.
Pred teplom však treba v lete chrániť i domácnosť, a to najmä používaním žalúzií či roliet, treba však i vetrať. Vzduch možno ochladzovať tiež ventilátorom, no aj ten treba správne nasmerovať. Starší či chronicky chorí ľudia by mali obmedziť svoje aktivity na minimum a z domu vychádzať, ak je to možné, len ráno a večer.