Letecké opravovne Trenčín sa budú podieľať na údržbe stíhačiek F-16, prebieha príprava infraštruktúry pracovísk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
F16 falcon fighter jet military aircraft parked in the airforce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

 Letecké opravovne Trenčín (LOTN) sa budú v budúcnosti podieľať na údržbe častí stíhacích lietadiel F-16 Block 70 a zavedení logistického informačného systému. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Akciová spoločnosť LOTN nadviazala intenzívnu spoluprácu s výrobcom Lockheed Martin Global Inc. v súvislosti so zapojením do projektu modernizácie Ozbrojených síl SR a zavedením stíhacích lietadiel F-16 Block 70.

Príprava infraštruktúry pracovísk

Ako informuje rezort obrany, v LOTN momentálne prebieha príprava infraštruktúry pracovísk pre jednotlivé typy opráv. Konkrétnejšie ide o opravu elektrických agregátov, podvozkov vrátane ich súčastí, ako aj súčastí hydraulického systému lietadla.

V druhej polovici roka očakávame dodanie skúšobných zariadení, ktorých financovanie je súčasťou kontraktu na dodanie lietadiel F-16 Block 70. Následne sa uskutoční vyškolenie personálu spoločnosti LOTN pre obsluhu skúšobných zariadení a vykonávanie opráv a servisu agregátov,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti LOTN Ľubomír Galko.

Bude vyškolený potrebný personál

Ďalšou oblasťou, do ktorej budú LOTN zapojené, je implementácia softvérovej platformy Ilias, ktorá bola vybraná ako logistický informačný systém pre prevádzku lietadiel typu F-16 Block 70.,“ uviedlo MO SR s tým, že tento systém poskytuje nástroj pre organizáciu logistiky, operačného využitia lietadiel, tréningov, ako aj správu náhradných dielov.

Súčasťou implementácie v LOTN bude hardvérové a softvérové riešenie, ku ktorému bude vyškolený potrebný personál. Z pohľadu využiteľnosti v LOTN bude softvér prioritne používaný pre servis a opravu agregátov,“ spresnil rezort obrany.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie Letecké opravovne TrenčínLockheed MartinMO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR