Funkcia určená priestorom
„Chceli sme vytvoriť multifunkčný komplex, čo je na Slovensku ojedinelý koncept,“ hovorí Joseph Benji Benian, manažér spoločnosti Spicy. „U nás sú ľudia ešte stále navyknutí na to, že na drink idú do baru, na kávu do kaviarne a na večeru do reštaurácie. Je to v poriadku, ale my sme to chceli skĺbiť,“ dodáva.
Príbeh trojbaru v budove, ktorá je zároveň aj kultúrnou pamiatkou, sa začína jej rekonštrukciou. Dva roky budova chátrala a jej majiteľ len čakal na vysťahovanie obyvateľov. V priestore na prízemí bol v minulosti obchod Hankin mode – noví majitelia ho museli kompletne prestavať, aby vyhovoval ich požiadavkám. Spoločnosť Spicy mala k dispozícií suterén budovy, ktorý sa v podstate hĺbil nanovo, prízemie a najvyššie podlažie so strechou. „Každý z týchto priestorov tak trocha predurčil funkciu barov v tomto komplexe. Suterén sa prirodzene stal miestom na útulný rumový klub, hlavný bar s reštauráciou a miestom pre živú hudbu nazvaný LemonTree sa usadil v parteri budovy a je vstupnou bránou do celého komplexu. Atmosféra vzdušnosti panujúca na najvyššom podlaží a streche zasa predurčila tieto priestory na Sky Bar orientovaný na vodku,“ opisuje rozčlenenie priestoru architekt Norbert Gubka.
World mix
Pri vchode do priestoru LemonTree na prízemí sa neštandardne nachádza recepcia, kde sa hostí ujme elegantná slečna v rovnošate a uvedie ich do jedného z troch priestorov. V prvom bare LemonTree panuje sivomodrá atmosféra, spôsobená sfarbením steny a antracitovou a modrou mozaikou na stene za barom. Intimitu pomerne priestranného priestoru zdôrazňujú prírodné materiály zariadenia. Dispozícia priestoru v tvare C ponúkla logické rozčlenenie – v prvej krátkej časti sa nachádza spomínaná recepcia a prvé barové stoly a stoličky. Dlhšej časti dominuje drevený bar z červeného smreka a v druhej kratšej časti sa nachádza reštauračná časť s otvoreným grilom a hudobným pódiom. „Mal som pomerne jasnú predstavu o tom, ako by to malo vyzerať,“ hovorí Joseph Benji Benian, manažér spoločnosti Spicy, ktorá bar vlastní aj prevádzkuje. „Chcel som vytvoriť mix štýlov z rôznych krajín sveta. Je tu veľa odkazov na Anglicko, Ameriku, ale aj na Francúzsku Polynéziu, Karibik a podobne.“ Zaujímavosťou je, že napríklad spomínaný drevený bar tvorí kmeň spadnutého stromu z Tatier, ktorý prešiel polročnou procedúrou sušenia a je v podstate len očistený a nalakovaný, nemá nijakú inú chemickú úpravu. „Kmeň vážil 480 kilogramov, ale som veľmi rád, že je tu – dotvára atmosféru spätosti s prírodou, ktorú sme chceli dosiahnuť,“ dodáva manažér Joseph Benian.
Sympatické detaily
Citrónovník je leitmotívom celého prízemia. Názov korešponduje so žltozlatou plastikou stromu, ktorá svieti na mozaikovom podklade za barom a lemuje pozdĺžnu stenu. Pri výklade do ulice sa týči živý mini citrónovník, maskot baru, a štvoritú citronádu uzatvára obraz v zadnej časti baru a text piesne Lemontree od skupiny Fools Garden.
Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/interier-a-dizajn/lemontree-rum-club-a-sky-bar-pribeh-3baru-4418.html