BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) pristúpi od 25. augusta tohto roku k reálnemu zbieraniu výpovedí lekárov. Na utorňajšej tlačovej besede o tom informoval šéf odborárov Marian Kollár. Ochotu podať výpoveď už pritom podpísaním „Deklarácie o pripravenosti ukončiť pracovný pomer“ vyjadrilo 3 827 lekárov z 51 nemocníc. Podľa Kollára sú medzi nimi aj zdravotnícke zariadenia, ktoré fungujú ako akciové spoločnosti. „Získali sme absolútnu podporu väčšiny lekárov v slovenských nemocniciach,“ skonštatoval.
Šéf odborárov verí, že výpovede podajú všetci, ktorí podpísali deklaráciu. On sám tak urobiť nemôže, keďže má iba súkromnú prax. Podávanie výpovedí bude organizovať Lekárske odborové združenie, akcia by pritom mala byť záležitosťou nasledujúcich týždňov. Podľa Kollára by výpovede mohli byť realitou v októbri, pri ich podaní do konca augusta a v prípadne dvojmesačnej výpovednej lehoty by však mohli ostať nemocnice bez takmer 4 tis. lekárov reálne najskôr k 1. novembru.
Odborári pacientom odkazujú, že sa nemajú ničoho báť a dokonca veria, že ich v ich iniciatíve podporia. Podľa Kollára sú totiž na jednej lodi. „My bojujeme za vás,“ vyhlásil. Zástupcovia zamestnancov sú ale ešte ochotní rokovať. Čaká ich napríklad stretnutie s premiérkou. Oni sami veria, že k splneniu ich požiadaviek príde. „My si nemyslíme, my sme hlboko presvedčení,“ uviedol Kollár.
Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Kollár opätovne upozornil, že odborári vnímajú všetky požiadavky ako jeden ucelený komplex. Aby boli spokojní, malo by Ministerstvo zdravotníctvo SR splniť všetky.
Kameňom úrazu je požiadavka na zastavenie transformácie nemocníc. Minister totiž na zmene právnej formy štátnych zdravotníckych zariadení trvá. O výhodách transformovaných nemocníc chcel odborárov presvedčiť naživo, minulý týždeň ich pozval na návštevu takéhoto zariadenia. Tí však návštevu odmietli s tým, že majú informácií dosť. Zároveň spochybnili pozitíva transformovaných zariadení, na ktoré upozorňuje rezort zdravotníctva.
Podľa Kollára nebudú nemocnice po zmene právnej formy hospodáriť vyrovnane, pretože sú závislé na platbách od zdravotných poisťovní, ktoré ale neodrážajú reálne ceny výkonov. Menej peňazí v zariadeniach sa potom podľa neho prejaví na poklese množstva ako aj kvality poskytovaných služieb a zvýšení poplatkov. Ďalším dôsledkom nedostatku zdrojov by malo byť podľa odborárov aj prepúšťanie a pokles miezd.
Zástupcovia zamestnancov sa taktiež obávajú možných exekúcií či konkurzov a následného odpredaja alebo privatizácie nemocníc rôznym „skupinám“. Tie Kollár na tlačovej besede menovať nechcel. Upozornil ale, že celý proces transformácie sa v poslednom období výrazne urýchlil a uskutočňuje sa bez kontroly parlamentu.
Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že rešpektuje legitímne požiadavky lekárov, ktorí požadujú viac peňazí do zdravotníctva. Zároveň však poukázalo, že podávanie hromadných výpovedí lekárov má právny a etický rozmer. „Z právneho hľadiska je to v poriadku. Z hľadiska etického by lekári mali zvážiť, či za požiadavku viac peňazí na platy a nemocnice sú ochotní hromadne opustiť svojich pacientov, vrátane novorodencov a ľudí plne odkázaných na ich starostlivosť,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Ministerstvo je podľa nej pripravené zúčastniť sa na celospoločenskej diskusii na tému, či štát v súčasnosti má na to, aby nalial do zdravotníctva viac peňazí, alebo má hľadať riešenie, ako tých existujúcich niekoľko miliárd v slovenskom zdravotníctve využívať efektívnejšie. „Rezort pracuje na tom, aby bol v zdravotníctve priadok a aby štát efektívne využíval tie peniaze, ktoré v zdravotníctve sú. Podarilo sa mu presvedčiť vládu, aby našla 350 miliónov eur na oddlženie nemocníc a odpustila im pôžičku vo výške 120 miliónov eur. Ďalším krokom je zlepšenie podmienok pre pacientov aj lekárov,“ uviedla Zollerová.
Lekárske odborové združenie má aktuálne takmer dvetisíc členov. Podľa odhadov odborárov pôsobí v súčasnosti v slovenských nemociach okolo 6,5 tis. lekárov. Podávanie hromadných výpovedí podporila Slovenská lekárska komora ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.