BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Slovenská lekárnická komora (SLeK) odmieta prijatie prezidentom vrátenej novely zákona o liekoch, ktorou sa znovuzavádza poskytovanie zliav na lieky a dietetické potraviny na recept a zdravotnícke pomôcky na poukaz. Ako na piatkovej tlačovej besede SLeK uviedol jej prezident Tibor Czuľba, schválením tejto novely by v lekárenstve na Slovensku prevážil obchod nad odbornosťou. „Slovenská lekárnická komora nie je proti samotnému zákonu, ani proti zrušeniu výmenných lístkov, vadí nám a máme zásadné problémy proti návrhu, ktorý predložil poslanec Novotný,“ uviedol Czuľba.
Slovenskej lekárnickej komore taktiež vadí neštandardné prijatie novely zákona, ktorá nebola súčasťou rezortného ani medzirezortného pripomienkového konania a že od jej podania po schválenie uplynuli len necelé tri týždne. „Tento neštandardný postup preto vzbudzuje oprávnené otázniky, či nejde iba o účelovú novelu,“ povedal Czuľba. Podľa neho by prijatie novely viedlo k rýchlej monopolizácii lekárenstva na Slovensku, so všetkými negatívnymi dôsledkami, ako je napríklad obmedzenie dostupnosti lekárenských služieb na periférii, či reálna hrozba zániku nezávislých lekární na Slovensku.
Lekárnici sa pri argumentácii opierajú aj o hodnotiacu správu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorej má Slovensko druhé najvyššie náklady na zdravotníctvo spomedzi všetkých členských štátov organizácie. Schválenie novely zákona by pritom celkové náklady na zdravotníctvo podľa komory zvýšilo. „„Pri poskytnutí 10- až 20- percentných benefitov by spotreba liekov vzrástla o 5 až 15 percent, ako ukazujú skúsenosti zo zahraničia,“ povedal prvý viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ.
„Správa OECD konštatuje, že nízke doplatky pacientov môžu povzbudzovať spotrebu a stimulovať tak rast výdavkov,“ podotkol Sukeľ. Ako ďalej pokračoval, podiel súkromných výdavkov v rámci výdavkoch na lieky je na Slovensku jeden z najnižších, keď predstavuje len 27 %, priemer OECD je pritom 45 %. Organizácia preto podľa Sukeľa navrhuje zvyšovať spoluúčasť pacientov pri liekoch, keďže nízke doplatky povzbudzujú spotrebu drahších liekov, čím rastú aj celkové výdavky na zdravotníctvo. „V čase deficitného rozpočtu zdravotníctva je zavedenie možnosti nárastu výdavkov na lieky veľmi rizikové,“ dodal Sukeľ.
Zavedenie zliav na lieky a dietetické potraviny na predpis a zdravotnícke pomôcky na lekársky poukaz predložil ešte v parlamentnom zdravotníckom výbore ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch koaličný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Obmedzenie marketingových aktivít poskytovateľov lekárenskej starostlivosti iba na voľnopredajné lieky a doplnkový sortiment zaviedla novela zákona o liekoch od decembra predminulého roka.
Lekáreň mala podľa parlamentom schváleného návrhu získať možnosť dať dobrovoľne zákazníkovi zľavu na cene s tým, že táto zľava sa rozdelí medzi zdravotnú poisťovňu a pacienta v pomere, v akom je pomer úhrady. Návrh pritom zakazoval lekárňam dávať akékoľvek výhody vo forme naturálií či hotovostných platieb.
Novela mala okrem zmien pre lekárne od januára tohto roku aj zrušiť povinnosť odporúčacích lístkov, zaviesť ochranný limit na doplatky za lieky, či rozbehnúť transformáciu nemocníc a zavedenie platby za diagnózu. Prezident navrhol odklad účinnosti novely zákona na 1. apríla 2011. Parlament o nej bude rokovať na februárovej schôdzi.