BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) zatiaľ štrajkovú pohotovosť neruší.
„Zákony včera prijaté v parlamente ešte nenadobudli účinnosť, preto je zatiaľ predčasné hovoriť o zrušení štrajkovej pohotovosti,“ uviedol na tlačovej besede podpredseda LOZ Peter Visolajský.
Odborári si totiž chcú počkať na to, kedy sa schválené novely zákonov zverejnia v Zbierke zákonov SR. Súčasne sa však neobávajú toho, že by parlamentom schválenú legislatívu nepodpísal prezident Ivan Gašparovič.
„Sme možno poučení minulosťou a bolo by od nás skutočne zodpovedné, aby sme tých pár dní, možno týždeň s tým počkali,“ uviedol k zrušeniu štrajkovej pohotovosti predseda LOZ Marian Kollár.Lekárski odborári žiadajú, aby Ivan Uhliarik už nebol ďalej ministrom zdravotníctva.
„V tejto chvíli je namieste zopakovať náš predošlý návrh na odchod ministra z funkcie s tým, aby prezident využil svoj silný mandát daný mu novelou Ústavy a aj bez návrhu premiérky bezodkladne odvolal Ivana Uhliarika z funkcie ministra zdravotníctva,“ povedal Visolajský.
Tým sa podľa neho začne v praxi napĺňať aj etický kódex. „Žiadosť o jeho odvolanie je prvým bodom napĺňania etického kódexu v zdravotníctve,“ povedal Kollár.
Z úst ministra totiž podľa odborárov odznelo v posledných dňoch „toľko nezmyslov, že ho diskvalifikujú zo solídnej politickej súťaže.“ Podľa Kollára nadišiel čas, aby bol minister zdravotníctva odvolaný.
Lekári sa cítia oklamaní vládou
LOZ sa cíti oklamané vládou. „Mysleli sme si, že podpisom memoranda 3. decembra 2011 sa naplnenie jeho obsahu stane samozrejmosťou a bude plynulým procesom,“ povedal Visolajský. Zrazu sa podľa neho odborári začali postupne dozvedať, že memorandum podpísané premiérkou Ivetou Radičovou nemá podporu ani v jej materskej strane.
„Premiérka Iveta Radičová podpisom memoranda a jeho následným nezaradením do legislatívy oklamala lekárov i celú slovenskú verejnosť,“ dodal Visolajský.
„Môj postoj k štrajku lekárskych odborárov určite najlepšie zhodnotia občana vo voľbách,“ reagoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Podľa neho na rozdiel od odborárov urobil všetko pre to, aby nebolo ohrozené zdravie žiadneho pacienta. „Čo sa týka pána Kollára, je to práve on, čo zasadil hlbokú nedôveru medzi lekármi vzájomne a rovnako medzi lekármi a pacientmi a preto by sa mal začať sústreďovať na to, ako ju postupne obnovovať,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.
Lekárske mzdy podľa schválenej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti stúpnu k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.
K júlu budúceho roka sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013. Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v schválenom návrhu chýba.
Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im navýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande.
Novela rozširuje cez novelu Zákonníka práce aj okruh subjektov, na ktoré sa vzťahuje Zákonník práce, o zamestnancov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie.
Náhradné voľno za nadčasy
Zároveň určuje, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, patrilo za prácu nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah práce nadčas, náhradné voľno.
Ak zamestnávateľ takéto náhradné voľno neposkytne, ďalšou možnosťou je dať zamestnancovi pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie v rozsahu práce nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah alebo náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
V memorande sa pritom píše, že v prípade prekročenia zákonom stanovených nadčasov dostanú zdravotníci nielen pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie, ale zároveň súbežne s tým aj náhradu mzdy.