Lekári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian kollar
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) vyhlásilo štrajkovú pohotovosť až do splnenia všetkých požiadaviek z memoranda dohodnutého s vládou.

Na tlačovej besede to uviedol šéf LOZ Marian Kollár. Ako uviedol, memorandum je zo strany vládnych politikov a niektorých poslancov flagrantne spochybňované.

Sme tu preto, aby sme dôrazne vyzvali vládu a parlament, aby si svoje záväzky voči lekárom a pacientom podpísané v memorande naplnili bezo zvyšku a neodkladne,“ zdôraznil Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že postupuje v súlade s memorandom, ktoré podpísala premiérka. Lekári už podľa hovorkyne rezortu Kataríny Zollerovej podpísali nové pracovné zmluvy, ktoré im garantujú rast platov, pripravené sú aj novely zákonov.

„Lekárske odborové združenie by malo prestať traumatizovať pacientov a malo by sa sústrediť na to, ako napraviť naštrbenú dôveru medzi pacientmi a lekármi,“ uviedla hovorkyňa. Ministerstvo taktiež podľa nej očakáva, že odborári začnú plniť memorandum a spracujú protikorupčné opatrenia a etický kódex správania sa lekárov.

Strata dôveryhodnosti

LOZ zostáva podľa neho ostražité a v prípade nesplnenia niektorých požiadaviek je pripravené „opätovne a okamžite konať“. Zároveň skonštatoval, že vyhlásená štrajková pohotovosť je určitý druh pohotovosti lekárov a nebude sa týkať pacientov.
Marian kollar
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„To, čo dnes prezentuje predsedníčka vlády spolu s ministrom si nemožno vysvetliť inak ako absolútna strata dôveryhodnosti,“ zdôraznil šéf LOZ.

Splnenie všetkých požiadaviek je podľa neho pre LOZ rovnako dôležité. „Upozorňujeme, že zrušenie transformácie nemocníc má pre nás rovnakú prioritu ako ostatné tri požiadavky,“ uviedol Kollár.

LOZ si podľa neho všetky svoje záväzky vyplývajúce z memoranda bezodkladne plní. „Čakáme na rovnako zodpovednú odpoveď aj z druhej strany,“ povedal Kollár. Aktuálna situácia podľa neho vykresľuje, ktorá strana sporu chce reálne upokojiť a normalizovať situáciu a kto o nej iba hovorí.

Vláda mala v stredu schváliť skrátenie legislatívneho konania pri zákone o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Podľa pôvodných informácií mal byť dôvodom fakt, že práve cez tento zákon chcel kabinet riešiť aj zvýšenie miezd lekárov. Napokon však bolo rokovanie o tom bode prerušené. Podľa premiérky Ivety Radičovej je zabezpečenie tejto zmeny ako aj zrušenie transformácie aktuálne len a len v rukách poslancov. To bol aj dôvod prerušenia rokovania.

Spôsob, ako vláda pripraví alebo umožní skrátené legislatívne konanie záleží od toho, v akej podobne a akým spôsobom poslanci predložia tieto návrhy, či ako samostatné zákony poslanecké alebo ako pozmeňujúce návrhy k zákonu,“ skonštatovala. Vláda je podľa nej pripravená reagovať okamžite. Ona sama napríklad predpokladá, že zrušenie transformácie predloží opozičný Smer-SD.

Memorandum nemusí prejsť

Parlamentný zdravotnícky výbor si vo štvrtok osvojil návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a ďalších zákonov, ktorým sa majú podľa dohody s lekárskymi odbormi upraviť mzdy lekárov v roku 2012 a tiež zakotvuje úpravy požadované lekármi. Napriek tomuto kroku sa však napokon všetky body memoranda naplniť nemusí podariť.
Nemocnica
Foto: SITA/Nina Bednáriková Foto: SITA/Nina Bednáriková

Návrh totiž neobsahuje zastavenie transformácie nemocníc, ktoré bolo taktiež súčasťou memoranda. Poslanci si túto časť dohody neosvojili a viacerí hovoria, že zrušenie transformácie ochotní podporiť nie sú.

„Za vypustenie ustanovení týkajúcich sa transformácie hlasovať nebudem v Národnej rade SR a nikto ma neprinúti. Ja mám slobodný mandát, ktorý mi vyplýva z ústavy. Mňa sem poslali občania tejto krajiny, nie pán Kollár,“ povedal po štvrtok šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný.

Podobne sa vyjadril aj poslanec za SaS Peter Kalist. Ako sa zachovajú jeho stranícki kolegovia povedať nevedel, nateraz ale za zákon vo výbore zahlasoval. „Musí sa ešte dohodnúť klub, za zastavenie transformácie nemocníc určite hlasovať nebudeme, to viem na 100 %,“ povedal po rokovaní zdravotníckeho výboru.

Minister je spokojný

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) po štvrtkovom výbore skonštatoval, že rezort si svoje dohody s lekármi splnil a zákony predložil, nateraz si však poslanci osvojili iba úpravy miezd a zákonníka práce. Minister pritom prezradil, že na úpravy miezd lekárov, teda ich zvýšenie podľa dohody z memoranda, by sa malo v budúcom roku vynaložiť vyše 31 mil. eur.
Radičová, Uhliarik
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Lekárske odborové združenie zorganizovalo koncom septembra podávanie hromadných výpovedí.

Do akcie sa zapojilo 2 400 lekárov, neskôr polovica z nich výpovede stiahla. Keďže odborári nepristúpili na riešenie ich požiadaviek navrhované vládou, tá sa na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti rozhodla vyhlásiť núdzový stav. Lekárom vo výpovedi tak mohli nariadiť pracovnú povinnosť.

Napokon sa lekári a vláda koncom minulého týždňa dohodli a podpísali spoločné memorandum. V ňom je okrem zrušenia transformácie a zvýšenia platov lekárov zakotvené aj dodržiavanie Zákonníka práce a zreálnenie platieb za výkony.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMarian KollárMinister zdravotníctva Ivan UhliarikViliam Novotný
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie