ŽILINA 5. decembra (WEBNOVINY) – Lekári žilinskej fakultnej nemocnice sa chcú s vedením nemocnice dohodnúť, pre vyriešenie zlej finančnej situácie nemocnice sú ochotní akceptovať aj zníženie platov.
Podľa miestneho šéfa lekárskych odborárov Petra Blaška rokovania s riaditeľom nemocnice Štefanom Volákom sú však na bode mrazu a preto otvoreným listom požiadali o intervenciu u vedenia nemocnice ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú.
„Situácia dospela až tak ďaleko, že v mene ochrany života a zdravia občanov Žiliny a okolia sa na Vás obraciam so žiadosťou o osobné angažovanie sa vo vážnej situácii, ktorá nastala v žilinskej fakultnej nemocnici. Lekárske odborové združenie je pripravené konštruktívne rokovať s vedením nemocnice o riešení vzniknutej situácie, no druhá strana akoby si neuvedomovala vážnosť situácie,“ píše Blaško v liste.
Obrazom: Pondelňajší protest na záchranu nemocnice v Žiline
Lekári už dali výpovede
Podľa odborárov riaditeľ nemocnice Štefan Volák nezvláda manažovanie krízového stavu v žilinskej nemocnici, do ktorého ju sám priviedol.
„Aktuálne sa borí s problémom zabezpečenia traumatologickej ústavnej pohotovostnej služby. Sanitka, ktorá by z utorka na stredu priviezla pacienta s úrazom do žilinskej fakultnej nemocnice, by nemala možnosť odovzdať ho do starostlivosti traumatológovi, teda osobe najkompetentnejšej konať v takomto prípade,“ píše ďalej Blaško a dodáva, že lekári sú pripravení kedykoľvek sadnúť si za rokovací stôl a vyriešiť krízový stav v žilinskej nemocnici.
Lekári už protestovali pred žilinskou nemocnicou i pochodovali Žilinou za osemnástich prepustených kolegov a záchranu žilinskej fakultnej nemocnice. Lekári upozorňujú, že celé oddelenie úrazovej chirurgie dalo v pondelok výpovede z ústavných pohotovostných služieb, čo znamená, že od utorka nemá kto ošetriť pacientov s úrazom medzi 15:30 a 7:00.
Služby sú vraj pokryté
Podľa hovorkyne žilinskej fakultnej nemocnice Márie Koporecovej však nie je pravda, že na traumatológii a ortopédii nie sú pokryté služby.
„Lekárske odborové združenie opäť klame a šíri poplašné správy. Výnos ministerstva zdravotníctva hovorí o tom, že na sto pacientov je potrebný jeden lekár so špecializáciou. V utorok na traumatológii a ortopédii slúžili traja lekári so špecializáciou, pričom na traumatológii bolo 34 pacientov a na ortopédii 36 pacientov. Z toho vyplýva, že zdravotná starostlivosť je na danej ústavnej pohotovostnej službe poskytnutá v plnej miere,“ dodala Koporecová.
Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení.
Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.
Osemnástim lekárom začala trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylúčil, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok.
Lekári tvrdia, že sú ochotní s vedením nemocnice sa dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil.
Lekárov nahradia vojenskí lekári
Žilinských lekárov pracujúcich na traumatologickom oddelení, ktorí dali v pondelok výpovede z ústavných pohotovostných služieb, nahradia v čase od 15:30 do 7:00 vojenskí lekári. Informovali o tom na spoločnom brífingu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a minister obrany Martin Glváč.
K dispozícií by mali byť dvaja traumatológovia, dvaja všeobecní chirurgovia a rovnaký počet ortopédov. Ako Glváč priblížil, dohromady by malo ísť o 29 atestovaných lekárov z voľnej zdravotníckej jednotky, ktorá vypomáhala v nemocniciach už minulý rok počas akcie hromadných výpovedí lekárov.
Skúsenosti by mali mať i z rôznych akcií vrátane Afganistanu. Vojenskí lekári si prvú pohotovostnú službu v Žiline odpracujú v stredu. Na takomto suplovaní sa ministri dohodli do konca roka s tým, že v prípade potreby je rezort obrany pripravený poskytnúť pomoc aj na ďalšie obdobie. Zvolenská označila tento postup, kedy lekárov nahrádzajú ich vojenskí kolegovia, za štandardný. „Situácia je trvalo stabilizovaná a dlhodobo sa v čase služieb postarajú o žilinských pacientov naši špičkoví vojenskí lekári,“ skonštatovala ministerka. Zároveň však pripomenula, že okrem toho sú v prípade potreby nablízku ďalšie tri nemocnice. „Len najbližšia ortopédia je 15 minút cesty,“ uviedla šéfka rezortu.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský na margo ministerkinho vyhlásenia vyjadril ľútosť nad tým, že armáda sa stala nástrojom politickej moci. „Zároveň, keď pani ministerka povie, že povolať armádu je na Slovensku štandardné riešenie, myslíme si, že sa mýli. Takýto postup je možno štandardný v krajinách Južnej Ameriky, ale Slovensko je členom Európskej únie,“ uviedol Visolajský.
Šéf odborárov sa preto pýta, prečo, ak lekári žilinskej nemocnice vrátane ortopédov slúžiacich na traumatológií, boli prepustení práve z tohto dôvodu, teraz na ich miesta bola povolaná armáda. „Lekári slúžiaci v traumatologickej ambulancii FNsP Žilina konajú len v intenciách zákona a odmietli porušovať Zákonník práce. Je smutné, že ľudia, ktorí dodržujú zákon, sú na Slovensku prenasledovaní,“ dodal Visolajský.