Lekári predpisujú veľa antibiotík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: FreeImages.com

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Všeobecní lekári pre deti a dorast by mali viac využívať testy na stanovenie tzv. C-reaktívneho proteínu. Vyzýva ich na to hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Martin Olej. Okrem iného by sa týmto spôsobom mohla na Slovensku znížiť vysoká spotreba antibiotík. Tá totiž spôsobuje narastanie rezistencie patogénov na mnohé takéto liečivá.

Uvedený proteín slúži na rozlíšenie bakteriálneho a vírusového zápalu. Jeho vzostup v organizme je pritom známkou toho bakteriálneho. Prítomnosť proteínu lekárovi pomáha pri rozhodnutí, akú liečbu zvoliť. „Veľká časť detských infekcií predovšetkým respiračného traktu je spôsobená vírusmi, pri ktorých nemá antibiotická liečba účinok,“ upozorňuje ďalej na stránke rezortu zdravotníctva Olej.

Aj preto bol v roku 2008 novelizovaný výnos rezortu o minimálnom personálnom a materiálno-technickom zabezpečení zdravotníckych zariadení, kde sa definovala časová dostupnosť vyšetrenia spomínaného proteínu. Všeobecná zdravotná poisťovňa tento výkon v ambulanciách prepláca, Dôvera zdravotná poisťovňa ho podľa svojej PR manažérky Zuzany Horníkovej prepláca v rámci kapitácie.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR