Lekári dokázali opravou miechy obnoviť samostatné dýchanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Invalid
invalidný vozík

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Americkým vedcom sa u myši s porušenou miechou podarilo obnoviť schopnosť samostatne dýchať. Výskumníci veria, že ide o prvú takúto operáciu vôbec. Niektorí pacienti s porušenou miechou potrebujú ventilátor, aby za nich dýchal, keďže oni túto schopnosť pri úraze stratili. Porušenie miechy v oblasti krku totiž môže znamenať prerušenie signálov vysielaných k bránici, ktorá umožňuje človeku dýchať. Podľa správy, ktorú uverejnil časopis Nature, s použitím nervového transplantátu prepojeného proteínom je možné samostatné dýchanie obnoviť. Ako informovala organizácia Spinal Research, čoskoro sa môžu začať testy na ľuďoch, ktoré, ak budú úspešné, môžu mnohým pacientom zmeniť život.

Je známe, že opraviť porušenú miechu je veľmi zložité. Techniky využívajúce nervové štepy, ktoré sa osvedčili pri operáciách horných a dolných končatín, sú v prípade operácií miechy iba málokedy úspešné, uviedli vedci z Case Western Reserve University. Jazvy, ktoré sa po poškodení miechy vytvoria, a molekuly chondroitínu sulfátu a proteoglykánov zabraňujú opraveniu nervov a vytvoreniu nového prepojenia. Vedci však počas pokusu na myši vytvorili cez jazvu premostenie s použitím nervového transplantátu. Následne do tohto miesta vstrekli enzým, ktorý útočí na molekuly spomínaných tlmiacich látok. Po troch mesiacoch liečby testy ukázali, že u pokusnej myši sa obnovilo dýchanie na 80 až 100 percent.

Profesor neurovedy a vedúci výskumník Jerry Silver uviedol, že po použití spomínaného enzýmu boli prekvapení dobrou schopnosťou nervov obnoviť prepojenie. „Chrbtica si dokáže veci jednoducho vyjasniť a obnoviť naozaj krásne funkčné dýchanie,“ vysvetlil. Vedci dúfajú, že začnú túto techniku testovať na ľuďoch. Skúmajú tiež, či by sa nedala obnoviť aj funkcia močového mechúra, ktorá sa pri poškodení miechy takisto často stratí.

Vedec Mark Bacon z nadácie Spinal Research uviedol, že regenerácia pomocou nervového premostenia bola v prípadoch poškodenia miechy ťažko dostihnuteľná. Najnovší úspech v tejto oblasti, ktorého výsledkom je obnovenie samostatného dýchania, je podľa neho veľmi významný. „Ak by sa táto, alebo podobné techniky dostali do klinickej praxe, mohlo by to znamenať zmenu životov“ mnohých pacientov, dodal.

Informácie zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať