Lajčák v Rakúsku rokoval o spolupráci medzi krajinami aj o predsedníctve v OBSE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karin Kneisslová, Miroslav Lajčák
Sprava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák a ministerka zahraničných vecí Rakúskej republiky Karin Kneisslová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. januára (WebNoviny.sk) – Bilaterálna spolupráca, otázky európskej agendy, ako aj zhodnotenie rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ a slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe boli hlavnými témami pondelkového rozhovoru šéfov diplomacií Slovenska a Rakúska.

Lajčák diskutoval vo Viedni s tamojšou spolkovou ministerkou pre Európu, integráciu a zahraničné veci Karin Kneissl o bilaterálnych prioritách s dôrazom na cezhraničnú spoluprácu a spoločné infraštruktúrne projekty.

Najväčšia výzva pre slovenské predsedníctvo

Susedské vzťahy medzi oboma krajinami zhodnotili ako veľmi dobré a konštruktívne, čo odráža aj mimoriadna intenzita kontaktov na vysokej úrovni v ostatnom období.

Rakúsko je jedným z našich kľúčových ekonomických partnerov a druhým najväčším investorom na Slovensku. Naše vzťahy sú prospešné pre obe strany a je potrebné pokračovať v nastavenom trende,“ zdôraznil slovenský minister. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Oceňujem našu spoluprácu s Rakúskom v rámci OBSE. Chceli by sme pokračovať v jeho úsilí, ktoré prezentovalo počas jeho predsedníctva v Rade EÚ, pokiaľ ide o implementáciu dohody o spolupráci medzi OBSE a EÚ v duchu efektívneho multilateralizmu, čo je jednou z priorít nášho predsedníctva v OBSE,“ uviedol Lajčák.

Zároveň konštatoval, že najväčšou výzvou pre slovenské predsedníctvo bude konflikt v Ukrajine, ktorý bol aj predmetom pondelkového rokovania.

Postoje v otázke brexitu

Minister informoval partnerku o prioritách slovenského predsedníctva v rámci V4 a plánovaných aktivitách v jeho druhom polroku, pričom akcentoval, že viaceré témy rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ sa zhodovali s prioritami slovenského predsedníctva vo V4, vrátane externých aspektov migrácie, rozširovania EÚ či digitalizácie. Partneri takisto konštatovali zhodné postoje aj v otázke brexitu.

V prípade, ak sa Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska rozhodne definitívne, že nechce zostať v EÚ, potom by riadený odchod bol tou najlepšou alternatívou. Verím, že v tomto duchu uvažujú aj v Londýne a že celkovo zvíťazí pragmatizmus a zdravý rozum,“ dodal Lajčák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karin KneisslMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe