BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – O zámere Slovenska zvýšiť vojenskú prítomnosť v Afganistane diskutoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák so zástupkyňou námestníka ministerky zahraničných vecí USA Pamelou Quanrud v Bratislave. „Slovensko je odhodlané posilniť svoju angažovanosť v Afganistane, pretože chce prispieť k stabilizácii krajiny,“ povedal Lajčák. Tejto téme sa minister Lajčák venoval už minulý týždeň vo Washingtone na rokovaní s námestníkom ministerky zahraničných vecí Jamesom Steinbergom, ktorého informoval o zámere rozšíriť počet a mandát slovenských vojakov v misii ISAF.
Podľa informácie od hovorcu ministerstva zahraničných vecí SR Petra Stana americká administratíva rozhodnutie Slovenska oceňuje, považuje ho za dôležité pre celkový úspech medzinárodného spoločenstva v Afganistane a vníma ho aj ako napĺňanie úzkeho spojenectva medzi SR a USA. Minister M. Lajčák sa v pondelkovom rozhovore s P. Quanrud v Bratislave dotkol aj jadrového programu Iránu, ktorý vyvoláva znepokojenie medzinárodného spoločenstva. Diskutovali aj o situácii v Bosne a Hercegovine a Východnom partnerstve EÚ.
SNS si uvedomuje záväzky, ktoré vyplývajú SR z členstva v NATO, tvrdí Pučík
Slovenská národná strana (SNS) si podľa jej podpredsedu a predsedu parlamentného branno-bezpečnostného výboru Pučíka uvedomuje existenciu záväzkov, ktoré vyplývajú SR z členstva v NATO. „Našu vojenskú prítomnosť v Afganistane vnímame ako intervenciu v boji proti medzinárodnému terorizmu, výrobe a distribúcii drog,“ povedal dnes pre agentúru SITA Pučík. V roku 1993 malo podľa neho ministerstvo obrany k dispozícii rozpočet vo výške 8,3 miliardy korún a mali sme relatívne bojaschopné ozbrojené sily. „V roku 2008 bol v rezorte rozpočet 30,4 miliardy korún, pričom zahraničné vojenské misie nás stáli 751,43 milióna korún. Sme toho názoru, že bojaschopnosť našich ozbrojených síl je v súčasnosti určite nižšia, ako bola v roku 1993,“ vyhlásil Pučík.
Pučík sa stotožňuje s názorom predsedu SNS Jána Slotu, že SR musí disponovať variabilnými, profesionálne vyzbrojenými a vycvičenými jednotkami, ktoré budú spôsobilé na okamžitú reakciu na priame, ale aj asymetrické hrozby na našom území. „Nemôžeme sa spoliehať na možnosť, že zákonnú povinnosť našich ozbrojených síl, budú v budúcnosti suplovať špecializované zložky Policajného zboru SR,“ dodal Pučík.
O tom, že Slovensko je odhodlané zvýšiť počet vojakov v Afganistane, 21. novembra hovoril na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Ten vyhlásil, že Slovensko podporí stabilizáciu a rozvoj tejto krajiny, najmä cez účasť v misii ISAF, kde pôsobí.
Zvýšenie počtu vojakov sľúbil počas minulého týždňa aj premiér Robert Fico. „Ciele, ktoré sleduje prítomnosť našich vojsk v Afganistane, považujeme za legitímne,“ povedal po stretnutí s britským premiérom Gordonom Brownom. Slovensko vyjadrilo pripravenosť zvýšiť počet vojakov aj na októbrovej neformálnej schôdzi ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bratislave. O koľko počty vojakov zvýšime, zatiaľ známe nie je. Lajčák začiatkom novembra odmietol informovať o počtoch s tým, že by to bolo predčasné a neseriózne. Fico Brownovi povedal, že naša krajina je pripravená zmeniť mandát súčasných jednotiek, aby mohli pôsobiť aj v iných regiónoch, ako len v Kábule a Kandaháre. Slovensko má v Afganistane 244 vojakov, pričom mandát má na 262 vojakov. Fico už skôr odmietol, aby sme tam vyslali bojové jednotky.
SITA