BRATISLAVA/AUCKLAND 29. mája (WEBNOVINY) – Slovensko sa na veľa vecí pozerá podobne ako Nový Zéland a je dosť toho, čo môžeme urobiť spoločne. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v austrálskom Aucklande po rokovaní s novozélandským ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym.
Preto chcú ministri posilňovať vzájomné partnerstvo. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.
Lajčák sa dohodol s Austráliou, pre Slovákov získal víza
Nový Zéland je prirodzený partner
Slovensko a Nový Zéland spolupracujú na multilaterálnych fórach a v medzinárodných organizáciách. Návšteva ministra Lajčáka vo Wellingtone a v Aucklande mala za cieľ zintenzívniť aj dvojstrannú spoluprácu. „Čelíme rovnakým problémom, máme podobný počet obyvateľov, zdieľame rovnaké hodnoty a to robí z Nového Zélandu prirodzeného partnera,“ konštatoval šéf rezortu zahraničia a zároveň ocenil už existujúcu spoluprácu Nového Zélandu s Európskou úniou.
Ako informuje Stano, Nový Zéland plne preberá zahranično-politické pozície Európskej únie, zapája sa do misií EÚ napríklad v Bosne a Hercegovine a Afganistane, spolupracuje s úniou v oblasti rozvojovej pomoci v Tichomorí či v energetike.
Menšie krajiny ohrozuje erózia rešpektu
Ministri diskutovali aj o aktivitách oboch krajín na pôde OSN. Nový Zéland je v období 2015 – 2016 nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v júli jej bude predsedať. „Slovensko podporuje aktivity Nového Zélandu v Bezpečnostnej rade OSN, ktoré sa prelínajú aj s našimi prioritami,“ poznamenal Lajčák.
S McCullym hovoril aj o Ukrajine, rastúcej hrozbe terorizmu a nelegálnej migrácii. Podľa ministrov „jednu z najväčších výziev súčasného sveta predstavuje erózia rešpektu voči medzinárodnému právu, čo ohrozuje najmä menšie krajiny“.
Lajčák sa v Aucklande stretol na pôde honorárneho konzulátu Slovenska s predstaviteľmi Aucklandskej univerzity a Novozélandsko-európskej podnikateľskej rady, ktorým prezentoval dynamický vývoj na Slovensku a prediskutoval možnosti zintenzívnenia kontaktov v konkrétnych oblastiach.