BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Riešenie nezamestnanosti mladých a dlhodobo nezamestnaných, posilnenie energetickej bezpečnosti či digitálna agenda sú možnými prioritami slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Na piatkovej konferencii „Európska únia v roku 2015: Silný mandát, krehká politika“ to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Konferenciu organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Ministerstvo očakáva, že priority nášho predsedníctva budú definitívne známe začiatkom budúceho roka.
Digitalizácia bude podľa Pellegriniho prioritou Slovenska
Šefčovič cíti podporu komplexného riešenia energetiky
„Pre Slovensko je už tradične dôležité, aby členské štáty Únie mali právo na voľbu energetického mixu, vrátane jadrovej energie. Okrem toho sme s podporou krajín V4 do konceptu Energetickej únie presadili dôraz na dôležitosť dostupných cien pre domácnosti a priemysel,“ povedal šéf rezortu diplomacie.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na konferencii uviedol, že cíti silnú politickú podporu, aby otázku energetiky riešili komplexne. „Som veľmi rád, že koncept Energetickej únie pozitívne prijali ministri energetiky, životného prostredia, dopravy,“ povedal. Myslí si však, že pre tento projekt musia permanentne získavať a udržiavať podporu verejnosti, európskych elít či národných parlamentov. Prvú správu o stave Energetickej únie chce Šefčovič predstaviť počas októbra.
Digitálna agenda súvisí s pracovnými miestami
Digitálna agenda sa tiež môže stať prioritou nášho predsedníctva. „Digitálna agenda generuje nové pracovné miesta a posilňuje európsku konkurencieschopnosť. Pre Slovensko ako malú otvorenú ekonomiku má dobudovanie jednotného trhu vrátane trhu služieb a digitálnych produktov, jednoznačnú pridanú hodnotu,“ uviedol Lajčák.
Počas slovenského predsedníctva by prioritou mohlo byť aj riešenie nezamestnanosti mladých a dlhodobo nezamestnaných. Tá je problémom viacerých krajín Európskej únie, povedal šéf rezortu zahraničia.
Rade Európskej únie bude Slovensko predsedať v druhej polovici budúceho roka. Predsedníctvo preberieme po Holandsku a odovzdáme ho Malte. „Naše predsedníctvo bude určitou maturitou slovenskej politiky a predpokladám, že pre občanov a spoločnosť bude budúci rok rokom európskym,“ povedal Lajčák na konferencii.