aktualizované 15. novembra, 16:13
BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – V stredu je taká paradoxná situácia, keď prezident Andrej Kiska vystupuje v Európskom parlamente a predseda NR SR Andrej Danko v ruskej Dume. Ani jeden, ani druhý, však svoje vystúpenia nekonzultovali s ministerstvom zahraničných vecí, a to nie je v poriadku.
Po stredajšom rokovaní vlády to priznal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Ako minister zahraničných vecí nemám dobrý pocit, že ústavní činitelia necítia potrebu konzultovať svoje zahraničnopolitické vystúpenia. Ja len dúfam, že tie vystúpenia nepôjdu každé v inom smere. To by malo nedobrý dopad na Slovensko,“ povedal Lajčák.
Volodin je na sankčných zoznamoch
Lajčák zároveň povedal, že nevidí problém v Dankovom vystúpení ako takom.
„Vystúpenie v parlamente je v diplomatickej praxi považované za česť, nebolo to v pôvodnom programe, dozvedel som sa o tom, že bude vystupovať. Vystúpenie v najvyššom zákonodarnom orgáne je vnímané ako česť. Samotné vystúpenie je v poriadku, otázka je obsah, ale o tom vám neviem nič povedať,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Andrej Danko bude historicky prvým Slovákom, ktorý vystúpi v ruskej Štátnej dume
Dodal, že vo všeobecnosti ústavní činitelia vystúpením v parlamente vzdávajú úctu občanom danej krajiny. „Nie je dôvod, prečo by sme nemali vzdať úctu občanom Ruskej federácie. Duma ako taká nie je na sankčnom zozname,“ povedal. Predseda ruskej Dumy Viačeslav Volodin je na sankčných zoznamoch pre anexiu ukrajinského Krymu.
Maďarič sa k Dankovi nechcel vyjadriť
So slovami ministra zahraničných vecí sa stotožňuje aj minister kultúry Marek Maďarič. Myslí si, že najvyšší ústavní činitelia by mali zachovávať prax konzultovať svoje prejavy s ministerstvom zahraničných vecí v záujme jednotnej zahraničnej politiky. K Dankovi sa však Maďarič vyjadrovať nechcel, keďže obsah prejavu nepozná. V princípe si však myslí, že treba mať dobré vzťahy s Ruskou federáciou.
„To sa často stáva, že malý štát ako Slovensko je kritizované napríklad za to, keď jeho predstavitelia navštívia Čínu, a potom vidíme, že nejakí iní predstavitelia s oveľa väčšou pompou buď navštívia Čínu, alebo prijímajú čínskych predstaviteľov. Ja si myslím, pri mojom absolútne plnom rešpekte k našej zahranično-politickej orientácii, že priorita je na našich spojencoch, ale zároveň si nemôžeme dovoliť nemať dobré vzťahy s Ruskou federáciou,“ povedal s tým, že Rusko je veľmi silným hráčom, niekedy dokonca „platnejším ako nejaká iná veľmoc“.
Kaliňák by v Dume vystúpil rád
„Keby som dostal také pozvanie, určite,“ odpovedal minister vnútra Robert Kaliňák na otázku, či by on vystúpil v Dume. Podľa neho je diplomatickým úspechom aj z pohľadu predsedu NR SR, keďže veľa ľudí takú ponuku nemá. Tvrdí, že Slovensko ako malá krajina musí mať dobré vzťahy so všetkými stranami.
Ako pokračoval, Slovensko zastáva európsku pozíciu, pokiaľ ide o napadnutie Ukrajiny Ruskom, ale má demokratické právo povedať, že sankcie považuje za neefektívne. „Tie zákazy, ktoré majú najvyšší predstavitelia, to efektívne je. Sankcie obmedzujúce cestovanie, kontakty, to sedí, to má hlavu a pätu, ale ostatné typy sankcií zasahujú tých najchudobnejších, a to mi prekáža,“ dodal Kaliňák.
Kiskovo stretnutie s Tajanim
Prezident Andrej Kiska je v stredu na jednodňovej návšteve v Štrasburgu. Na programe má okrem prejavu v pléne aj stretnutie s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.
Šéf parlamentu Danko je na niekoľkodňovej návšteve Moskvy, kde sa stretol s Volodinom. Zhruba pred mesiacom bol v Petrohrade. Danko sa vyjadril, že pre armádne nákupy zrušil návštevu Švédska, aby ho neobviňovali z lobovania pre švédske stíhačky Gripeny.
Slovensku však hrozí, že pre posúvanie termínu na nákup stíhačiek bude musieť predĺžiť abonentskú zmluvu s Ruskom na ruské migy.