VILNIUS 29. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina má v blízkej budúcnosti stále v úmysle podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou napriek tomu, že sa tak nestane na summite Východného partnerstva v litovskom Vilniuse. Novinárom vo Vilniuse to v piatok povedal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s tým, že Kyjev bude pokračovať v požadovaných reformách. Dodal, že pred podpisom politickej a obchodnej dohody potrebuje od EÚ balík finančnej a hospodárskej pomoci.
„Naši európski partneri musia podniknúť rozhodujúce kroky smerom k vypracovaniu a realizácii balíku finančnej a ekonomickej pomoci Ukrajine,“ vyhlásil Janukovyč. Ukrajina totiž podľa neho nedokáže sama zvládnuť všetky ekonomické problémy. Janukovyč konkrétne spomenul obnovenie pomoci od Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky ako aj potrebu finančnej pomoci od EÚ na modernizáciu plynovodu. Od únie tiež žiada zrušenie obchodných obmedzení na dovoz niektorých ukrajinských tovarov.
Obrazom: Ukrajina demonštrovala proti vláde, chce ísť do EÚ
Gruzínsko a Moldavsko podpíšu asociačnú dohodu
Gruzínsko a Moldavsko v piatok na summite Východného partnerstva súhlasili s podpisom asociačnej dohody s Európskou úniou. Urobili tak napriek tomu, že Ukrajina sa k nim nepridala. Gruzínci a Moldavci by mali asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode oficiálne podpísať na budúci rok. Summit Východného partnerstva združujúceho šesť bývalých sovietskych štátov sa uskutočnil vo štvrtok a v piatok litovskom Vilniuse.
Ukrajinský premiér Mykola Azarov následne potvrdil, že zmena súvisí s nátlakom zo strany Ruska, ktoré predtým ostro skritizovali predsedovia Európskej rady a Európskej komisie.
Janukovyč ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina opätovne zváži uzavretie politickej a obchodnej dohody s EÚ v období, keď na to bude mať vhodnejšie podmienky.
Litva plniaca úlohu predsedníckej krajiny EÚ naznačila, že podpis takzvanej asociačnej dohody s Ukrajinou je stále možný. Ukrajinská vláda o zrušení podpisu dohôd s EÚ rozhodla minulý týždeň po tom, ako parlament neumožnil splnenie jednej z rozhodujúcich požiadaviek EÚ v podobe prepustenia väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej do zahraničia.