KYJEV 9. augusta (WEBNOVINY) – Vysoký predstaviteľ kancelárie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v sobotu vyhlásil, že Kyjevu sa podarilo odvrátiť inváziu ruského vojska, ktoré Moskva údajne vyslala na východ Ukrajiny ako mierové sily s cieľom vyprovokovať vojenský konflikt.
Ruské námorné sily zasahovali proti americkej ponorke
Podľa zástupcu šéfa Porošenkovho úradu Valerija Čalého k ukrajinskej hranici v piatok smeroval „obrovský konvoj sprevádzaný ruskými vojakmi“, a to „vraj so súhlasom Červeného kríža“.
Rusi inváziu popierajú
„Humanitárna kolóna s takzvanými mierotvorcami mala vstúpiť na územie Ukrajiny zjavne preto, aby vyprovokovala plnorozmerný konflikt,“ citoval predstaviteľa tlačový odbor kancelárie prezidenta. O záležitosti samostatne informoval aj ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, ktorý podľa vlastných slov zatelefonoval ruskému náprotivkovi Sergejovi Lavrovovi a dostal ubezpečenie, že konvoj zastavia.
—-> TU.
Červený kríž informáciu zatiaľ nekomentoval, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová však reagovala slovami, že Kyjev je „čoraz tvorivejší pri vymýšľaní rozprávok“. Tvrdenie o ruskom konvoji podľa nej pochádza od ukrajinskej Národnej gardy, ktorá „pravdepodobne musí podávať hlásenia o svojich úspechoch v teréne, a tak predstierala, že nejaké má“. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa telefonicky vyjadril, že „nevie, o čom (Ukrajinci) hovoria, pretože sa nič také nestalo“. Kyjev po vypuknutí separatistického povstania, ktoré podľa neho podporuje Moskva, prišiel už s viacerými podobnými vyhláseniami o ruskej agresii, žiadne z nich však nebolo možné nezávisle overiť.
Nový separatistický vodca sa dištancuje od Ruska
Rusa Aleksandra Borodaja vo funkcii premiéra samozvanej Doneckej ľudovej republiky vo štvrtok vystriedal rodený Ukrajinec Aleksandr Zacharčenko, ktorý hlása pokračovanie povstania proti Kyjevu, na rozdiel od iných separatistických vodcov však nežiada vojenskú pomoc od Ruska. Podľa jeho piatkového vyjadrenia očakáva od Moskvy „len morálnu podporu“, čo kontrastuje s výrokmi veľvyslankyne USA pri OSN Samanthy Powerovej, ktorá na pôde Bezpečnostnej rady varovala pred ruskou „inváziou“ na východ Ukrajiny pod zámienkou humanitárnej pomoci.
Novovymenovaný vodca separatistov na východe Ukrajiny Oleksandr Zacharčenko v sobotu vyhlásil, že mesto Doneck je v obkľúčení vládnej armády a povstalecké sily sú ochotné pristúpiť na prímerie, aby odvrátili humanitárnu katastrofu. Vláda v Kyjeve na ponuku prímeria zatiaľ neodpovedala, zatiaľ čo takmer úplne vyľudnenými ulicami Donecka sa ozýva delostrelecká paľba. Odhaduje sa, že miliónového mesta utieklo približne 300-tisíc obyvateľov, a podľa hovoru radnice Maksima Rovinského sa situácia „zhoršuje každú hodinu“.
Kremeľ sa medzitým snaží vyvrátiť tvrdenia západných predstaviteľov, že proruskí povstalci na Ukrajine sú riadení z Moskvy, ktorá preto čelí sprísneným sankciám. Mnohí z povstalcov pritom obviňujú Rusko zo „zrady“, hoci väčšina chce naďalej bojovať bez ohľadu na obkľúčenie Donecka ukrajinskou armádou.
Zacharčenko po nástupe do funkcie oznámil, že separatistické sily získali stovky nových brancov ako aj veľké množstvo raketometov a tankov ukoristených od ukrajinskej armády. Nepokojnú časť Ukrajiny však údajne v uplynulých týždňoch opustili viacerí z povstaleckých vodcov napojených na Rusko. Najvyšší veliteľ Igor Girkin známy tiež ako Igor Strelkov navyše v sobotu priznal, že „nepriateľ“ sa zmocnil strategicky dôležitého mesta Krasnyj Luč na ceste medzi Doneckom a Luhanskom ako druhým ohniskom povstania. Doneck sa tak ocitol v obkľúčení ukrajinskej armády, ktorá mesto v už niekoľko týždňov ostreľuje.