BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Kúpa 66-percentného podielu Slovenských elektrární je podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa z podnikateľského hľadiska pre štát výhodná. Nateraz však platí, že štát zatiaľ do celého procesu predaja majoritného podielu, ktorý chce predať jeho vlastník, taliansky Enel, nebude vstupovať.
„Ja som povedal svoj názor, za ktorým si stojím, že najlepšie sa kupujú spoločnosti, ktoré sú v problémoch, a možno že takýto stav je aj teraz. Z podnikateľského hľadiska si myslím, že je výhodné kúpiť podiel v Slovenských elektrárňach. Samozrejme, že to naráža na dohodu o cene, naráža to aj na možnosti štátneho rozpočtu. Otázka je stále otvorená. Štát môže stále do tohto procesu vstúpiť,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Pavlis.
Minister v rozhovore potvrdil, že o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární prejavili záujem štyria uchádzači. Enel by mal ich ponuky vyhodnotiť do konca apríla. Podľa ministra Pavlisa však nebude také jednoduché ukončiť proces predaja. „Celý proces nebude jednoduché uzatvoriť, keďže v sebe zahŕňa aj určité kontrakty, záväzky, doplatky. Myslím si, že do konca roka to asi Enel ani nestihne,“ dodal Pavlis.
Štát žiada doplatok za privatizáciu
Pred ukončením celého procesu predaja bude podľa ministra potrebné napríklad doriešiť otázku doplatku či nedoplatku za privatizáciu Slovenských elektrární. Štát žiada od Enelu doplatok za privatizáciu vo výške 226 miliónov eur. V súčasnosti sa však o tejto otázke nerokuje.
„Konkrétne sme sa ešte nepohli z miesta. Samozrejme, iný názor má na túto vec Enel. Naše stanoviská sa zatiaľ ešte nezhodli. Verím tomu, že budeme hľadať také riešenia, ktoré budú vzájomne prospešné. Z pohľadu vykonávateľa akcionárskych práv ma neteší, že tak dlho sa ťahá privatizácia, ktorá, si myslím, že nebola najšťastnejšie nastavená, o čom svedčí aj to, že sa tie spory vedú tak dlho,“ konštatoval Pavlis.
Zatiaľ nie je známe, kto všetko o majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, prejavil záujem. Len dvaja uchádzači priznali záujem, a to česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH).
Enel chce predať aktíva za miliardy eur
Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla minulého roka odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 miliárd eur.
Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti. Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.
je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom.
Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.