Simferopol 26. apríla (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd na Krymskom polostrove anektovanom Ruskom zakázal činnosť Medžlisu, neformálneho parlamentu krymských Tatárov. Súčasne ho označil za extrémistickú organizáciu, informovala v utorok agentúra AP.
Činnosť Medžlisu, ktorý je registrovaný ako občianske združenie, bola úradne pozastavená už 13. apríla rozhodnutím krymskej prokurátorky Nataľje Poklonskej. To v praxi znamenalo zákaz vystupovania v médiách, usporadúvania verejných akcií či vedenia bankových účtov.
Moskva varovala pred destabilizáciou Krymu zo strany Kyjeva
Prokurátorka osobne iniciovala aj konanie voči Medžlisu na najvyššom súde, ktorý dnes oficiálne zaradil tatársky parlament medzi extrémistické organizácie a úplne zakázal jeho činnosť.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí verdikt odsúdilo ako „zločinné a nezákonné rozhodnutie krymskej okupačnej vlády“. Na zrušenie zákazu vyzval aj komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks. Označenie Medžlisu za extrémistickú organizáciu podľa neho otvára cestu k stigmatizácii a diskriminácii značnej časti tatárskej komunity.
Poprední lídri i aktivisti z radov krymských Tatárov čelia perzekúcii už od anexie Krymu Ruskom z jari 2014. Väčšina Tatárov, ktorý tvoria asi 15 percent obyvateľov Krymu, odmietla anexiu pôvodne ukrajinského polostrova Ruskom. Viacero nacionalistov z Medžlisu zohralo vlani údajne kľúčovú úlohu pri poškodení energetickej siete spájajúcej Ukrajinu a polostrov Krym.