Kým väčšina novopostavených mrakodrapov rastie do závratných výšok, aby si na konto pripísali titul najvyššej stavby sveta, nový mexický projekt firmy BNKR Arquitectura má iné ciele. Stavba s názvom Earthscraper sa chce prevŕtavať hlbšie k jadru Zeme a poskytnúť husto zaľudnenej oblasti nové priestory na prácu i bývanie pri zachovaní pôvodného vzhľadu námestia. Prevrátený mrakodrap má tvar pyramídy a je čiastočne inšpirovaný skleneným parížskym múzeum Louvre.
Mrakodrap, ktorý má priniesť rovnováhu medzi modernou zmenou a zachovaním pôvodných proporcií mesta, bol jedným z finalistov súťaže magazínu eVolo. Hlavnou príčinou pre tento inovatívny typ stavby je skutočnosť, že v hlavnom meste Mexika nesmú mať budovy viac ako osem poschodí. Earthscraper ich bude mať 65, pričom vrchných desať poschodí s najväčším podielom denného svetla má byť zasvätených múzeu majskej a aztéckej kultúry.
Dizajn je inšpirovaný historickým vrstvením budov. S príchodom nových civilizácií sa vždy začínalo stavať odznova – na vrcholoch pôvodných stavieb. Dnešné moderné mesto leží na koloniálnych ruinách, ktoré ležia na aztéckych pyramídach a tie sú opäť postavené na starších pyramídach. Podľa portálu ArchDaily sa novodobý mrakodrap snaží „prekopať cez vrstvy miest, aby objavil mexické korene“.
Foto: BNKR Arquitectura
Foto: BNKR Arquitectura
Foto: BNKR Arquitectura
Foto: BNKR Arquitectura
Aby sa predišlo klaustrofobickému jaskynnému pocitu, vnútorný pás štruktúry zostane prázdny. Tým dostanú všetky obývateľné priestory rovnaký prístup k centrálnemu osvetleniu a ventilácii. Vrchol stavby, ktorý bude na úrovni pôvodného námestia, má byť presklený. Obyvateľom Earthscraperu sa tak naskytnú neobvyklé pohľady na dianie v meste. Na ploche 775-tisíc metrov štvorcových si okrem múzea nájdu svoje miesto i obchody a byty, ktorým je venovaných 10 poschodí a kancelárske priestory, ktoré zaberú zvyšok budovy.
www.wired.co.uk