BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Ekonomické približovanie Slovenska k vyspelej Európe hospodárska kríza z uplynulých rokov radikálnejšie neovplyvnila. Podľa analýzy uverejnenej v časopise Národnej banky Slovenska (NBS) Biatec bol totiž dopad ekonomickej a finančnej krízy na výkonnosť slovenskej ekonomiky v roku 2009 podobný ako takmer vo všetkých európskych krajinách.
„Z hľadiska reálnej konvergencie kríza znamenala jej zastavenie v roku 2009. V nasledujúcom roku, keď už dochádzalo k postupnej obnove ekonomickej aktivity, sa dobiehanie vyspelejších ekonomík opäť obnovilo,“ konštatuje sa v analýze.
Kým v roku 2009 úroveň slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) v parite kúpnej sily voči priemeru európskej dvadsaťsedmičky mierne kleslo zo 72 % o pol percentuálneho bodu, už v roku 2010 sa približovanie obnovilo a úroveň slovenského HDP dosiahla 73,8 % priemeru Európskej únie. Ešte výraznejšie sa krajina k priemeru Európy priblížila pri posudzovaní produktivity práce.
Jej úroveň totiž v roku 2010 dosiahla 82,2 % priemeru únie a oproti roku 2008 sa zvýšila o 2,1 bodu. Za týmto číslom však stál aj výraznejší pokles zamestnanosti na Slovensku v porovnaní s úniou.
Dobiehanie vyspelejších ekonomík pokračovalo aj z hľadiska vývoja kompenzácií na zamestnanca. Rýchlejšie sme sa v tomto ukazovateli Európe približovali v roku 2009. Na Slovensku totiž kompenzácie mierne rástli, kým v ostatných štátoch klesli.
V roku 2010 už v krajinách únie rástli kompenzácie rýchlejšie, ako v našej ekonomike, čoho výsledkom bolo, že v roku 2010 dosiahol pomer kompenzácií na zamestnanca v SR oproti priemeru únie 63,2 %. Čo sa týka cenovej úrovne bol v roku 2009 zaznamenaný jej mierny nárast. V roku 2010 však cenová úroveň oproti priemeru únie opäť klesla na 67,1 %.
Pri približovaní hospodárstiev k európskemu priemeru možno pozorovať podobný vývoj ako na Slovensku aj v ostatných krajinách Visegrádskej štvorky s výnimkou Poľska. To však nebolo zasiahnuté krízou do takej miery ako ostatné krajiny a vďaka silnému domácemu dopytu a exportu si dokázalo aj v roku 2009 udržať ekonomický rast. Aj napriek tomu však zostáva na najnižšej úrovni konvergencie v rámci regiónu. Najvyššiu úroveň HDP v parite kúpnej sily oproti priemeru únie si v roku 2010 udržiavala Česká republika, a to 79,5 %. Maďarsko, ktoré bolo najviac zasiahnuté krízou dosiahlo úroveň 64,8 % a Poľsko 62,7 % priemeru únie.