BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Kritici činnosti Rady pre reguláciu a regulačného úradu svojvoľne deformujú informácie a údaje s cieľom zmanipulovať verejnú mienku.
Tvrdí to regulačná rada vo vyhlásení.
„Tendenčne podávané polopravdy, ktoré s pravdepodobnosťou blízkou k istote sú vláde zámerne podsúvané z rôznych podnikateľských a lobistických kruhov, naberajú zreteľné formy diskreditačnej kampane, na konci ktorej sa má nezávislý regulačný úrad stať iba poslušným nástrojom v ich rukách,“ uvádza sa vo vyhlásení rady.
Odmieta kritiku
Regulačná rada odmieta kritiku svojho návrhu regulačnej politiky, že je neprijateľný kvôli absencii konkrétnych vzorcov, alebo že nehodnotí predošlé regulačné obdobie. Ako rada uvádza vo vyhlásení, ide totiž o strategický materiál a jeho tézy slúžia ako východisko, podľa ktorého sú vydávané výnosy a vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, v ktorých sú už konkrétne náležitosti regulácie. Hodnotenie uplynulého regulačného obdobia podľa rady návrh regulačnej politiky obsahovať nemôže z dôvodu, že ešte trvá.
Regulačná rada tiež odmieta kritiku, že Slovensko má jedny z najvyšších cien energií v Európskej únii. Ceny elektriny a plynu pre domácnosti sú totiž podľa rady pod priemerom únie tak, ako aj všetky úradom regulované poplatky. Za podstatným nárastom cien elektriny pre podnikateľov podľa rady stojí netransparentné stanovenie poplatku za odvod do jadrového fondu, proti čomu regulačný úrad viackrát namietal, podpora „živelnej“ výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a nerešpektovanie záväzku voči firme ATEL, ktorý je Slovenská republika povinná uhradiť. „Všetky uvedené dôvody spolu s nárastom dane z pridanej hodnoty sa podpísali pod ceny elektriny pre podnikateľov,“ dodáva rada.
Žiadne neprimerané zisky
Slovensko má podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR jedny z najvyšších cien elektriny pre firmy v Európskej únii. Možnosti znižovania konečnej ceny vidí inštitút znižovaním poplatkov v segmente distribúcie a prenosu, kde existujú prirodzené monopoly – prevádzkovatelia distribučných sústav a Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Podľa Asociácie prenosových sústav bol na Slovensku v roku 2010 súčet prenosových taríf a iných poplatkov celkovo najvyšší v rámci sledovaných krajín.
Priestor na znižovanie cien energií vidí aj minister hospodárstva Juraj Miškov. „Myslíme si, že je priestor na zníženie cien energií. Vo vzťahu k Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) budeme deklarovať, aby nastavil regulačnú politiku tak, aby monopoly nemali žiadne neprimerané zisky,“ povedal minister Miškov na utorňajšej tlačovej besede po rokovaní s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom a premiérkou Ivetou Radičovou o cenách potravín.