BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Práce na rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka, ktorý presne pred tromi rokmi zachvátil obrovský požiar, postupujú podľa harmonogramu.
„Momentálne prebieha druhá etapa prác – výstavba trvalého krovu a pokladanie škridlíc. Podľa môjho odhadu trvalé krovy sú hotové na 70 percent. S doterajším priebehom prác, ktoré robí firma Hornex, som spokojný,“ konštatoval v utorok na stretnutí s novinármi na hrade Krásna Hôrka generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Viktor Jasaň.
Obnovenie hradu, ktorý je v správe Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar a ľahol popolom počas posledných parlamentných volieb 10. marca 2012, by nemalo stáť viac ako 15 miliónov eur. „Táto suma by nemala byť určite prekročená, pokiaľ sa nevyskytnú vážne nepredvídané okolnosti,“ informoval agentúru SITA koncom februára hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár.
Pracuje sa aj na obnove interiéru a umeleckých diel
V rámci prvej etapy zachraňovali muzeálne zbierky a predmety, mapovali rozsah škôd po požiari a zhotovili provizórne zastrešenie všetkých objektov. Náklady na prvú etapu boli približne 1,5 milióna eur.
Druhá etapa obnovy hradu bude stáť okolo 2,3 milióna eur. „Poisťovňa uhradí vyše sedem miliónov eur, no celkové náklady na obnovu hradu a vybudovanie nových expozícií presiahnu túto sumu. Zvyšné peniaze chceme získať od štátu,“ povedal Jasaň. Doložil, že z verejnej zbierky, ktorá priniesla vyše 180 000 eur, obnovia hradnú
Podľa Jasaňa druhú etapu – nové strechy, by mal dodávateľ ukončiť do novembra tohto roku. „Bol by som však rád, keby sa to podarilo skrátiť. Dovtedy by malo ministerstvo urobiť verejnú súťaž na tretiu etapu. V rámci nej je potrebné obnoviť zvyšok objektu – opraviť požiarom poškodené časti múrov, omietky, urobiť klampiarske a kamenárske práce. Nanovo treba vybudovať všetky inžinierske siete, inštalovať zabezpečovacie, ako aj protipožiarne prvky vrátane veľkej nádrže na vodu,“ povedal Jasaň.
Podľa informácií SNM – Múzea Betliar sa stále intenzívne pracuje aj na obnove interiéru a umeleckých diel z hradu. Upravené už je okolie hradu. Východný a severný svah hradného kopca sú úplne vyčistené od náletov, krovín a stromov. Hradné múry a horľavé konštrukcie sú tak chránené od vonkajších vplyvov a zároveň vznikol aj priestor, kde v budúcnosti môže byť vytvorený náučný chodník okolo hradu.
Pre verejnosť hrad otvoria o dva až tri roky
Na hrade Krásna Hôrka majú v záverečnej tretej etape vzniknúť pracoviská aj priestory pre návštevníkov zodpovedajúce súčasným nárokom, ako je informačné centrum, kaviareň či predajňa suvenírov. Novú koncepciu využitia hradu, napríklad nové obslužné priestory, expozície a služby a priestory pre návštevníkov hradu pripravili odborní pracovníci múzea ešte vlani.
„Po všetkých stránkach – pamiatkových, architektonických, výtvarno-prezentačných, technických, požiarnych a bezpečnostných – budú obnovené, respektíve vytvorené nové výstavné priestory s dôrazom na súčasné trendy propagácie a prezentácie zbierok, to znamená s novou architektonicko-výtvarnou kvalitou prezentácie zbierok: interiérový dizajn, scénické nasvietenie, ozvučenie. Súčasťou expozícií musia byť depozity na príslušnej technickej a technologickej úrovni,“ uviedlo pre SITA MK SR. Popri výstavách by sa na hrade mohli konať kultúrne i vzdelávacie akcie.
Ministerstvo kultúry predpokladá, že verejnosti sa táto národná kultúrna pamiatka otvorí o dva až tri roky. Generálny riaditeľ SNM Jasaň poznamenal, že si nepamätá, aby sa v slovenských podmienkach rekonštrukcia vyhoreného hradu urobila v tak krátkom čase.
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku ľahla popolom v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade.
V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Niektoré sa nepodarí nikdy nahradiť.