Nesúhlas s neformálnymi politickými vyjednávaniami o budúcnosti slovenského súdneho systému vo svojom piatkovom stanovisku vyjadrilo vedenie Krajského súdu v Prešove.
Zároveň požiadali poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby nepodporili aktuálny návrh reformy, tzv. súdnej mapy, respektíve taký, ktorý zmarí účel a cieľ reformy.
Diskriminačná likvidácia regiónu
Ako vo vyhlásení vedenia Krajského súdu v Prešove uviedla jeho predsedníčka Anna Kovaľová, ministerstvo spravodlivosti a poslancov NR SR žiadajú, aby sa nezasadzovali za taký návrh súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje jeden slovenský región v prospech iného.
Sudcovská rada je znepokojená úpravami v reforme súdnej mapy, obáva sa zrušenia dvoch krajských súdov
„Zdôrazňujeme, že v prípade prešovského regiónu, ktorý je populáciou najväčší a je jedným z najväčších i rozlohou, návrh zmien obsahuje najvyšší počet zrušených súdov, vrátane zrušenia samostatného odvolacieho súdu, ktorý má svoju históriu a jednoznačné opodstatnenie v riadnom pôsobení v rámci justičného systému. Napokon, i z pohľadu číselných ukazovateľov, je Krajský súd v Prešove dlhodobo súdom s najvyšším počtom vecí pripadajúcich na jedného sudcu a rovnako s najvyšším priemerným výkonom rozhodovacej činnosti,“ zdôraznila Kovaľová, ktorej stanovisko agentúre SITA sprostredkovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.
Pozitívne smerovanie súdnictva je ohrozené
Znepokojenie nad neprehľadným a netransparentným legislatívnym procesom reformy, ktorý svojím priebehom spochybňuje pozitívne smerovanie moderného slovenského súdnictva, vyjadrila aj Základná organizácia Odborového zväzu justície (OZJ) v SR pri Krajskom súde v Prešove.
Tá upozornila na hroziacu skutočnosť, že Prešovský samosprávny kraj je v znení ostatného pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa objavil v tomto týždni, najviac postihnutý navrhovanou súdnou reformou, a to stratou štyroch okresných súdov. Navyše aj stratou samostatnej pôsobnosti krajského súdu.
Kolíková zmenila svoj zámer, správne súdy by mali nakoniec sídliť v troch slovenských mestách
Odvolávajú sa pritom na veľkosť kraja, ktorý je počtom obyvateľov najväčším na Slovensku, má 665 obcí, z toho 23 miest a v súčasnosti až deväť z jeho 13 okresov patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.
„So svojím postojom a stanoviskom Základnej organizácie OZJ v SR pri Krajskom súde v Prešove sme oboznámili ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, Súdnu radu SR a ďalšie justičné orgány, tiež Úrad pre štátnu službu,“ uviedla Petrufová.