- aktualizované 24. júna 16:50
Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár by mal odstúpiť z funkcie predsedu Národnej rady SR (NR SR). Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO). Podľa ministra by totiž Kollár mal vyvodiť politickú zodpovednosť, pretože takýto problém nie je možné prejsť mlčaním.
Opačný názor zastáva minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý je zároveň podpredsedom hnutia Sme rodina. Podľa jeho slov totiž Kollár v utorok 23. júna dostatočne preukázal, že jeho diplomová práca je v poriadku.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti pred rokovaním vlády uviedol, že problematiku nemá naštudovanú, a preto sa k nej nebude vyjadrovať.
Matovič ho nevyzve na odchod z funkcie
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR k tejto téme uviedol, že nebude vyzývať Kollára na odchod z funkcie. Pre Matoviča je v súčasnosti prioritou udržanie vládnej koalície a verí, že Kollár sám dokáže zaujať adekvátny postoj k vzniknutej situácii. Matovič zároveň avizoval, že chce na jeseň pripraviť výraznú reformu vysokých škôl na Slovensku.
„Celú kauzu beriem ako ´veľký kopanec do zadku koalície´ a pomknutie k tomu, aby sme na konci leta predstavili zásadnú reformu vysokého školstva. Chcem bez hanby zrušiť polovicu vysokých škôl, aj Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici,“ ozrejmil predseda vlády.
V tejto súvislosti preto bude očakávať od ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby predložil aj v skrátenom legislatívnom konaní zákon, na základe ktorého bude možné odobrať titul, ak bol získaný nezákonne.
Premiér dnes nedokáže posúdiť, či pri Kollárovi ide o rovnaký prípad, ako pri bývalom predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.
„Chcem sa s ním stretnúť. Nebudem mu však cez médiá odkazovať, čo si o tom celom myslím. Z pozície predsedu vlády chcem, aby vláda vydržala,“ priblížil. Nebude preto vyzývať Kollára k odstúpeniu z funkcie, pretože je to podľa jeho slov svojprávny človek, ktorý k celej veci dokáže zaujať patričné stanovisko bez toho, aby ho do toho ktokoľvek tlačil.
Na tlačovej konferencii niekoľkokrát zopakoval, že neurobí nič, čo by ohrozilo stabilitu koalície. „Mojim cieľom bolo vyskladať ústavnú väčšinu, aby sme dokázali spraviť kľúčové reformy, medziiným aj reformu školstva. Ja mám dnes zodpovednosť za celú krajinu, aby sme to zvládli,“ uviedol Matovič.
Myslí si, že v koalícii sú zoskupením, ktoré dokáže vydržať celé volebné obdobie. „V koalícii som si ´vyčistil´ vzťahy s každým koaličným partnerom a vychádzam so všetkými dobre,“ uzavrel predseda vlády.
SaS nebude iniciovať odvolanie Kollára
Strana Za ľudí bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti, ak predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) dôveryhodne nevysvetlí, ako je možné, že veľká časť jeho diplomovej práce bola odkopírovaná z iných prác. Strana to uviedla v tlačovej správe.
Šéfka poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová povedala, že SaS nebude iniciovať odvolanie Kollára. Poslanec Juraj Krúpa (OĽaNO) chce ešte počkať na ďalšie informácie. „Nebudem robiť urýchlené závery,“ doplnil.
Viac o téme: Kollárova diplomová práca
Podľa strany Za ľudí plagiátorstvo a podvádzanie pri záverečných prácach je zjavne dlhodobý a tolerovaný problém na viacerých našich vysokých školách.
„Strana Za ľudí nikdy nebude takéto konanie tolerovať. Tak, ako v prípade rigoróznej práce bývalého predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, tak aj v prípade diplomovej práce Borisa Kollára, ak sa v krátkom čase nepodarí predsedovi národnej rady dôveryhodne vysvetliť, ako je možné, že veľká časť jeho práce je odkopírovaná z iných prác, bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti,“ napísala strana v tlačovej správe.
Výzva ministrovi školstva
Strana zároveň vyzvala ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby pripravil v spolupráci s akademickou obcou kroky, ktoré zlepšia kvalitu kontrolného procesu, zlepšenie akademických štandardov tak, aby sa takýmto prípadom predchádzalo už v procese tvorby akademických prác, vrátane možnosti odobratia titulu pri prípadných podvodoch.
Podľa poslankyne Zemanovej je na zvážení Kollára, či odstúpi z funkcie. SaS podľa Zemanovej nebude iniciovať takýto krok. Ak by niekto navrhol jeho odvolanie, SaS sa o ďalšom postupe poradí v poslaneckom klube.
Minister Gröhling (SaS) chce počkať, ako dopadne prešetrenie diplomovej práce. Zdržanlivá je aj šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO, ktorá tomu chce dať čas, aby sa s Kollárovou záverečnou prácou oboznámila.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zdôraznil, že pokiaľ sa preukáže, že bol porušený zákon, tak by mal predseda parlamentu vyvodiť politickú zodpovednosť. Všetci traja to povedali po dnešnom rokovaní vlády.
Gröhling sa chce tejto téme venovať, no potrebuje sa s predsedom parlamentu stretnúť. „Nechcem tomu dávať politický segment a cez médiá posielať nejaké odkazy. Určite však chceme vrátiť vážnosť titulom,“ ozrejmil. Potvrdil, že neexistuje jednotný systém, ktorý by stanovoval, aké percento zhody s inými prácami je tolerované. „Boris Kollár je rovný človek, ktorý sa ku všetkým problémom postavil čelom. Verím, že aj k tomuto sa takto postaví, vysvetlí to a vyvodí nejakú politickú zodpovednosť,“ uviedol minister. Na otázku, či by mal odstúpiť z funkcie predsedu parlamentu, však neodpovedal.
Doplnil, že rezort školstva poslal na Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici, kde získal Kollár svoj magisterský titul, kontrolu. Kontrola sa podľa jeho slov vykonáva od minulého mesiaca a jej výsledky nateraz nie sú známe.
Mikulec nemá dostatok informácií
Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si taktiež myslí, že Kollár by mal vyvodiť nejakú zodpovednosť. Počká si, ako sa k tomu líder hnutia Sme rodina postaví. Nebude ho však vyzývať na odstúpenie.
„Je to ešte čerstvé a sme pod tlakom emócií. Dajme tomu čas, aby sme si aj my mohli pozrieť jeho prácu a potom k tomu zaujmeme nejaké stanovisko,“ priblížila Milanová. O túto oblasť školstva je podľa jej slov potrebné začať sa intenzívne zaujímať, pretože to nie je jediný úkaz, ale deje sa to v tisícoch.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) to označil za vec Borisa Kollára. „Momentálne nemám dostatok informácií, na základe ktorých by som vedel vyhodnotiť či to je plagiát. Pokiaľ sa preukáže, že bol porušený zákon, tak by mal vyvodiť politickú zodpovednosť,“ ozrejmil minister vnútra.
Predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš na tlačovej konferencii z 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany.
Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici a témou jeho diplomovky bola „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“.
Samotný Kollár v reakcii odmietol, že by bola jeho diplomová práca plagiátom. Nevidí preto dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti. Zdôraznil, že prácu písal sám, a to niekoľko mesiacov.