LUXEMBURG 7. júna (WEBNOVINY) – Ministri vnútra krajín patriacich do schengenského systému sa vo štvrtok na rokovaniach v Luxemburgu dohodli na reforme zóny voľného pohybu osôb a tovarov.
Prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter o tom informovalo dánske predsedníctvo Európskej únie.
Členské štáty schengenu budú môcť odteraz v „mimoriadnych prípadoch“ svoje hranice dočasne na šesť mesiacov uzavrieť, bude si to však vyžadovať aj súhlas Európskej komisie.
Maximálne budú hranice zavreté dva roky
Opatrenie sa bude dať predĺžiť maximálne trikrát po sebe a celkovo tak budú môcť byť hranice zavreté až dva roky.
Podľa európskej agentúry Frontex vlani prudko vzrástol počet zaznamenaných ilegálnych prekročení vonkajších schengenských hraníc – až o 35 percent. Kým v roku 2010 to bolo asi 100-tisíc prípadov, o rok neskôr toto číslo prekročilo hranicu 140-tisíc.
Za nárastom sú podľa všetkého povstania v arabskom svete, pred ktorými začali tamojší obyvatelia utekať do neďalekej Európy.
Najexponovanejšia hranica je medzi Gréckom a Tureckom
Najexponovanejšia je pritom hranica medzi Gréckom a Tureckom, keď minulý rok zaznamenali 55-tisíc pokusov o jej ilegálne prekročenie. Európska komisia však odmieta, že dôvodom snáh o oslabenie schengenu je prílev ilegálnych migrantov.
Zóna voľného pohybu vznikla v roku 1995 na základe dohody lídrov piatich zakladajúcich krajín, ktorí ju podpísali v roku 1985 v luxemburskom meste Schengen.
Jej súčasťou je dnes 26 krajín a viac ako 400 miliónov obyvateľov. Okrem Bulharska a Rumunska nie je spomedzi krajín EÚ jej členom ani Cyprus, výnimku požívajú Británia a Írsko.