Kraj odmieta trasovanie ropovodu cez Žitný ostrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žitný ostrov, Greenpeace
Foto: SITA/Peter Žákovič

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavský samosprávny kraj zásadne odmieta navrhovanú trasu ropovodu Bratislava – Schwechat. Poslanci krajského zastupiteľstva to dnes vzali na vedomie. Navrhovanie výstavby ropovodu cez územie európskeho významu Natura 2000, ktorým Žitný ostrov je, znamená podľa kraja porušenie platných legislatívnych pravidiel a tiež obchádzanie výsledkov posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Keby sa stala havária, prichádza podstatná časť nielen župy, ale aj troch krajov, ktoré odtiaľto čerpajú vodu, o pitnú vodu. A to si myslím, že je riziko, ktoré za to nestojí. Je vec pánov z ropného biznisu a ostatných inžinierov, aby našli iné riešenie, ktoré bude bezpečné pre ľudí, ktorých zastupujem,“ uviedol Frešo.

Trasa ropovodu smeruje územím kraja a je súčasťou textovej časti záväzných regulatívov Územného plánu veľkého územného celku kraja. V súčasnosti obstaráva kraj nový územný plán. V návrhu zadania je zahrnutá požiadavka prehodnotiť nové návrhy trasovania ropovodu Schwechat – Slovnaft. Návrh by sa mal zaoberať modifikáciou trasy a to pripojením rafinérie Schwechat na ropovod Družba v alternatívnej trase mimo chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.

S návrhom trasy koridoru ropovodu sa uvažovalo už pred rokom 2000. V roku 1998 bola na základe podkladov Transpetrolu a ministerstva hospodárstva zapracovaná trasa koridoru do grafickej časti Územného plánu veľkého územného celku Bratislavského kraja v smere južne od Slovnaftu a ďalej súbežne s dopravnou trasou navrhovaného nultého okruhu Bratislavy novým mostom cez Dunaj v smere na Schwechat. V územnoplánovacej dokumentácii hlavného mesta bola následne trasa ropovodu na základe doplňujúcich podkladov spresnená a znázornená vo výkresovej časti v podrobnejšom, upravenom návrhu. V roku 2003 sa dohodla spoločnosť Transpetrol s rakúskou firmou OMV na výstavbe ropovodu v navrhovanej trase cez Žitný ostrov. V tom istom roku začalo ministerstvo životného prostredia s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie predmetnej trasy ropovodu. Ministerstvo životného prostredia vo svojom záverečnom stanovisku trasovanie ropovodu neodporučilo. Odporúča sa hľadať nový variant trasy mimo územia chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať