PRIŠTINA 17. februára (WEBNOVINY) – Kosovo si vo štvrtok pripomína tretie výročie vyhlásenia nezávislosti. Dočasný prezident Jakup Krasniqi pri tejto príležitosti konštatoval, že krajina dosiahla za tri roky veľký pokrok, čelí však mnohým problémom a škandálom. Najzávažnejším je obvinenie, že premiér Hashim Thaci sa podieľal na nelegálnom obchode s ľudskými orgánmi. „Za tri roky nezávislosti Kosovo vytvorilo demokratický systém a štátne inštitúcie a zaznamenalo solídny ekonomický a sociálny rozvoj,“ vyhlásil Krasniqi. Zároveň varoval, že krajina má pred sebou veľkú úlohu „posilnenia svojej medzinárodnej identity a hodnovernosti“. Kosovu zablahoželal k výročiu zvláštny vyslanec EÚ Pieter Feith, ktorý tiež ocenil zaznamenaný pokrok.
V správe vyšetrovateľ Rady Európy (RE) Dicka Martyho konštatuje, že Thaci, ktorého strana zvíťazila v decembrových parlamentných voľbách, bol šéfom gangu kosovských povstalcov, ktorí obchodovali s orgánmi Srbov. Kosovská vláda označuje tieto tvrdenia za výmysly, ktorých cieľom je zdiskreditovať kosovských lídrov. Európska únia prostredníctvom svojej misie pôsobiacej v Kosove (EULEX) tieto obvinenia prešetruje.
Kosovo zažívalo posledný rok aj politickú krízu. Parlament vyslovil Thaciho kabinetu v novembri nedôveru po tom, ako poslanci Demokratickej ligy Kosova (LDK) vystúpili z vládnej koalície. Urobili tak po rozhodnutí ústavného súdu, ktorý sa uzniesol na tom, že vtedajší prezident Fatmir Sejdiu simultánnym vykonávaním funkcie hlavy štátu aj predsedu LDK porušuje ústavu. Dočasným prezidentom sa vtedy stal Krasniqi. Parlamentné voľby, ktoré sa konali v decembri, boli vôbec prvými od februára 2008, keď Kosovo vyhlásilo nezávislosť. Zvíťazila Thaciho Demokratická strana Kosova. Thaci teraz stojí pred ťažkou úlohou vytvoriť novú vládnu koalíciu, pričom zrejme bude musieť osloviť strany zastupujúce menšinových Srbov.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska 17. februára 2008. Doteraz ho uznalo 75 krajín vrátane 22 členských štátov EÚ. Spomedzi krajín EÚ Kosovo doteraz neuznalo len Slovensko, Španielsko, Grécko, Rumunsko a Cyprus. Ako posledný zatiaľ uznal Kosovo Omán. Srbsko považuje Kosovo naďalej za jednu zo svojich provincií. Najväčším zástancom Belehradu v tomto spore je Rusko. Vo všeobecnosti majú k samostatnosti Kosova najväčšie výhrady krajiny, ktoré sa obávajú prípadných snáh o samostatnosť či autonómiu na svojom území.
USA: Clintonová blahoželala Kosovu k výročiu nezávislosti
WASHINGTON 17. februára (WEBNOVINY) – Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová zablahoželala vo štvrtok Kosovu k tretiemu výročiu vyhlásenia nezávislosti a zdôraznila priateľský vzťah Spojených štátov a Kosova. Clintonová vo svojom stanovisku uviedla, že výročie je vhodnou príležitosťou pre zvolených kosovských lídrov posilniť svoj záväzok „vládnuť dobre a transparentne, čo je základom dosiahnutia euroatlantickej integrácie“. Clintonová navštívila Kosovo v októbri 2010 a všade ju pozdravovali masy ľudí s americkými vlajkami.
Americký exprezident Bill Clinton, manžel americkej šéfky diplomacie (na čele USA stál v rokoch 1993-2001), nariadil americkým jednotkám zúčastniť sa v roku 1999 na útoku vojsk Severoatlantickej aliancie na srbské jednotky v Kosove. Odchod srbských vojsk umožnilo zriadenie administratívy OSN v oblasti a následne jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova v roku 2008 napriek silnej opozícii Srbska. Doteraz uznalo Kosovo 75 štátov vrátane USA a 22 krajín EÚ okrem Slovenska, Cypru, Španielska, Rumunska a Grécka.