Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie (CPI), zostavovanom každoročne organizáciou Transparency International prepadlo o dvanásť priečok na 59. miesto spomedzi 180 krajín. Ako ďalej informovala organizácia Transperency International Slovensko, ide v tejto súvislosti o historický prepad, pričom SR sa zosunula z dosiaľ najlepšieho 47. miesta.
V rámci krajín Európskej únie sa podľa TIS podobne prepadli v poslednom desaťročí iba Cyprus a Malta medzi rokmi 2015 a 2016.
Podobne na tom je len šesť krajín
„Mimoriadny je aj pokles skóre o päť bodov z 54 na aktuálnych 49 bodov zo sto možných (čím vyššie skóre, tým menej korupcie). V aktuálnom vydaní sa rovnako ako my medziročne prepadlo iba šesť ďalších krajín a viac iba jediná a to Eritrea o mínus osem bodov. Z hľadiska skóre aj umiestnenia sme tak klesli na úroveň výsledkov zo sklonku tretej Ficovej (premiér Robert Fico, pozn. SITA) vlády po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ zdôraznila TIS.
Zároveň pripomenula, že globálny rebríček vnímania korupcie sa zostavuje na základe indexov nezávislých inštitúcií mapujúcich rok až dva dozadu. „Slovenska sa týkalo 10 z nich, pričom deväť zachytávalo už obdobie štvrtej vlády Roberta Fica. Na rozdiel od vlaňajšieho umiestnenia, ktoré ešte reflektovalo obdobie predchádzajúcich vlád Eduarda Hegera a čiastočne aj Ľudovíta Ódora, ide už o vizitku aktuálnej vlády,“ uviedla Transparency.
Protikorupčné mechanizmy oslabila najmä vláda
Organizácia v rámci hodnotenia SR zdôraznila, že viaceré reformy z dielne vlády oslabili protikorupčné mechanizmy a obchádzali zapájanie verejnosti.
Halás kritizuje netransparentnosť v pomoci Ukrajine, apeluje na EÚ a Slovensko, aby preverili finančné toky
„Vláda zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej kriminalite. V kombinácii so skrátením premlčacích lehôt, zmiernením trestov za korupciu a upustením od hroziacich trestov, viedli tieto zmeny k obmedzeniu schopnosti stíhať páchateľov ako i k beztrestnosti v niektorých významných kauzách,“ zhrnula Transparency. Pripomenula takisto aj politické nominácie, obchádzanie štandardných legislatívnych postupov a vládne podkopávanie nezávislých inštitúcií a médií, spolu s útokmi na mimovládne organizácie cez naratívy o ,zahraničných agentoch‘ na „ruský štýl“.
Hrozí nám aj prerazenie doterajšieho dna
Zmena kurzu v otázkach právneho štátu a boja proti korupcii, ale aj zahraničnej politiky, sa podľa TIS v prístupe vládnej koalície prejavuje aj na začiatku roka 2025, kedy sa po celom Slovensku konajú masívne protivládne protesty.
Transparency International vyhlásila najtransparentnejšie verejné firmy, prvýkrát sa na čele umiestnila mestská
„Tie vládna koalícia bagatelizuje, či sa ich dokonca usiluje spájať s údajnými snahami o štátny prevrat. Odhad vývoja zneprehľadňuje aj politická nestabilita a možnosť predčasných volieb, čo však môže zároveň pôsobiť aj ako brzda pre zásadné protidemokratické zmeny. Dôsledky zhoršujúcej sa situácie v oblasti korupcie a právneho štátu sa však v nasledujúcom období budú prejavovať doma aj u zahraničných partnerov a investorov,“ uviedla organizácia. Doplnila, že ďalší pokles v rebríčku môže znamenať aj prerazenie doterajšieho dna (62. miesto), ktoré Slovensko pri dnešnej metodike dosiahlo v roku 2012.