- aktualizované 6. mája 15:05
V londýnskom Westminsterskom opátstve korunovali kráľa Karola III. a jeho manželku, kráľovnú Camillu. Spojené kráľovstvo bolo dejiskom korunovácie britského panovníka prvý raz po takmer 70 rokoch.
Viac o téme: Korunovácia britského kráľa Karola III.
Korunovačný obrad trval dve hodiny a zúčastnilo sa na ňom približne 2 200 ľudí z celého Spojeného kráľovstva, Spoločenstva národov a zo sveta.
Udalosť, ktorú sledujú milióny ľudí po celej Veľkej Británii i vo svete, formálne a symbolicky potvrdila vládu kráľa Karola III., ako 40. monarchu od roku 1066.
Sprievod do Westminsterského opátstva
Formálne oslavy sa začali sprievodom z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva, ktorý vyrazil o 10:20 miestneho času (11:20 stredoeurópskeho letného času). Kráľ s kráľovnou manželkou sa poviezli v koči, ktorý zosnulá kráľovná Alžbeta II. dostala k diamantovému výročiu na tróne, po 2,3 kilometra dlhej trase v sprievode do 200 príslušníkov ozbrojených síl.
Cestu lemovali ďalšie tisícky členov ozbrojených síl. Celkovo sa korunovácii účastní viac ako 6 000 príslušníkov ozbrojených síl, čo z nej robí najväčšiu vojenskú slávnostnú operáciu za posledných 70 rokov.
Korunovačný obrad
Korunovačný obrad sa začal o 11:00 miestneho času. Predtým ako vošiel kráľ do opátstva, mu predchádzali procesie zložené z náboženských vodcov a predstaviteľov i predstaviteľov niektorých krajín Spoločenstva národov (Commonwealthu), ktorí niesli vlajky svojich krajín a sprevádzali ich generálni guvernéri a premiéri.
https://www.youtube.com/watch?v=g8HVnAXZI1I
Medzi nimi bol aj britský premiér Rishi Sunak, ktorý počas obradu má aj čítať. Kráľov vnuk princ George bude jedným z pážat, spolu s Camillinými vnúčatami Lolou, Elizou, Gusom, Louisom a Freddym.
Pozvanie prijali aj svetoví politici
Pozvanie na korunováciu dostalo zhruba 2 000 ľudí. Okrem príbuzných a blízkych kráľa a kráľovnej manželky tam sú prítomní mnohí svetoví politici.
Účasť potvrdili napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Petr Pavel, poľský prezident Andrzej Duda, austrálsky premiér Anthony Albanese, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, prvá dáma USA Jill Biden či prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská.
Korunovácie kráľa Karola III. sa zúčastní aj prezidentka Čaputová, pozvaná je aj do Buckinghamského paláca (foto)
Do Londýna prišli aj ďalší panovníci zo sveta alebo členovia iných kráľovských rodín, medzi nimi napríklad knieža Albert II. a kňažná Charlene z Monaka, španielsky kráľ Filip VI. a kráľovná Letizia, švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a jeho dcéra, korunná princezná Viktória, alebo japonský korunný princ Akišino a korunná princezná Kiko. Na ceremóniu pozvali aj 850 predstaviteľov komunít ako uznanie ich charitatívnej činnosti.
Niektorí z účastníkov sprievodu vo vnútri opátstva poniesli pred kráľom korunovačné insígnie, pričom väčšinu predmetov umiestnili na oltár, kým ich nebola treba počas obradu.
Obrad mal niekoľko častí
Karol III. okrem iného počas korunovácie dostal jablko panovníka, žezlo panovníka s krížom či žezlo panovníka s holubicou. Korunovačné klenoty dostala aj Camilla.
Ceremóniu podfarbila hudba, ktorú si vybral samotný kráľ, pričom obsahovala 12 nových hudobných diel, vrátane jedného od skladateľa Andrewa Lloyda Webbera. Zaznela aj grécka pravoslávna hudba, ktorou panovník vzdal česť jeho otcovi princovi Filipovi. Korunovačný obrad mal niekoľko častí s trvaním zhruba dve hodiny.
„Boh, ochraňuj kráľa“
V prvej časti korunovácie Karola III. „predstavili ľudu“ podľa tradície, ktorá sa datuje ešte do anglosaských čias. Kráľ stojaci vedľa 700-ročného korunovačného trónusa obrátil tvárou k štyrom stranám opátstva a bol vyhlásený za „nepochybného kráľa“, následne bola kongregácia požiadaná, aby prejavila úctu a službu.
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby urobil prvé vyhlásenie, po ktorom tak urobili zástupkyne najstarších rádov v Anglicku a Škótsku – Podväzkového rádu a Rádu bodliaka, a držiteľ Jurajovho kríža z ozbrojených síl. Kongregácia za každým vyhlásením zvolala „Boh, ochraňuj kráľa“.
Na korunovácii Karola III. sa zúčastní viac ako 6 000 vojakov. Je to veľká a vhodná pocta panovníkovi, uviedol minister obrany Wallace
Tesne pred prísahou arcibiskup z Canterbury uznal rozmanité náboženstvá v Spojenom kráľovstve vyhlásením, že anglikánska cirkev „sa bude starať o prostredie, v ktorom môžu slobodne žiť ľudia všetkých vierovyznaní“. Arcibiskup potom vykonal korunovačný sľub a požiadal kráľa Karola, aby potvrdil, že počas svojej vlády bude dodržiavať zákon a anglikánsku cirkev.
Kráľ položil ruku na sväté evanjelium a zaviazal sa, že tieto sľuby „uskutoční a dodrží“. Potom ešte zložil prísahu o tom, že je verný protestant.
Pomazanie posvätným olejom
Kráľovi následne sňali slávnostné rúcho a posadil sa na korunovačný trón, aby dostal pomazanie zdôrazňujúc duchovné postavenie panovníka, ktorý je zároveň hlavou anglikánskej cirkvi. Arcibiskup z Ampully – zlatej nádoby – nalial špeciálny posvätený olej z Olivovej hory v Jeruzaleme na korunovačnú lyžicu a pomazal Karola v tvare kríža na hlave, hrudi a rukách. Okolotrónu bola plenta, ktorá zakryla kráľa, keďže to je najposvätnejšia časť obradu.
Po pomazaní dali kráľovi zlaté rúcho a korunovačné klenoty. Arcibiskup mu následne dal na hlavu Korunu svätého Eduarda, zatiaľ čo sa na dve minúty rozozneli zvony v opátstve, trúbky a naprieč Spojeným kráľovstvom aj salvy zo zbraní.
Korunu bude mať prvý a poslednýkrát
Korunu, ktorú vyrobili v 17. storočí pre Karola II. a nesie meno po skoršej, už roztavenej, korune používanej od 13. storočia, mal panovník na hlave po prvý aj posledný raz vo svojom živote. Karol III. bude len siedmy monarcha v histórii, ktorého ňou korunovali.
Napokon sa kráľ usadil na trón. Tradične by mu vzdal hold rad členov kráľovskej rodiny a šľachty, ktorí by si pokľakli, prisahali mu vernosť a pobozkali jeho pravú ruku. Tentoraz mu však vzdal hold len jeho syn princ William a namiesto šľachty po prvý raz arcibiskup pozval ľudí v opátstve, i divákov a poslucháčov prenosu, aby prisahali vernosť kráľovi.
Po vzdaní holdu korunovanému kráľovi nasledovala korunovácia jeho manželky. Kráľovnú Camillu pomazali, korunovali a usadili na trón v rámci jednoduchšej ceremónie, pričom nemusela skladať prísahu.
Kráľovský pár na záver obradu prijal sväté prijímanie. Potom sa postavili zo svojich trónov a vstúpili do Kaplnky svätého Eduarda, kde si kráľ zložil Korunu svätého Eduarda a nasadil si Britskú imperiálnu korunu. Za zvukov štátnej hymny sa kráľ s kráľovnou pridali k sprievodu v opátstve a odišli do Buckinghamského paláca.
V tradícii sa rozhodli pokračovať
Po obrade sa kráľovský pár za zvuku štátnej hymny pridal k sprievodu v opátstve a odišiel do Buckinghamského paláca. Viezol sa pritom v 260-ročnom zlatom koči po rovnakej trase, akou prišli do opátstva.
Od korunovácie Eduarda VII. v roku 1902 je zvykom, že sa nový panovník zvíta s davmi pred Buckinghamským palácom z jeho balkóna. Zosnulú Alžbetu II. na balkóne sprevádzali jej matka, deti, sestra a ďalší príslušníci kráľovskej rodiny.
Korunováciu kráľa Karola III. naruší protest antimonarchistov, šiestich už zadržali (foto)
Buckinghamský palác potvrdil, že kráľ Karol III. s manželkou v tradícii budú pokračovať. Zatiaľ nie je potvrdené, ktorí členovia kráľovskej rodiny budú prítomní aj na balkóne.
Tri dni osláv
Prvý deň verejných osláv o 14:30 miestneho času zakončil šesťminútový prelet lietadiel armády, kráľovského námorníctva a letectva, ktorý vyvrcholil leteckou akrobaciou tímu Red Arrows.
Korunováciu sprevádzajú tri dni osláv, pričom na víkend Buckinghamský palác oznámil viacero podujatí. Jedným z nich je aj koncert na hrade Windsor v nedeľu, na ktorom sa predstavia napríklad Katy Perry, Lionel Richie alebo Take That.
Od piatka do nedele môžu byť pri príležitosti korunovácie v Anglicku a vo Walese otvorené bary, kluby a krčmy o dve hodiny dlhšie. Verejnosť tiež môže robiť pouličné oslavy a zúčastniť sa na dobrovoľníckych projektoch v lokálnych komunitách.