Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej výrazne zlepšuje. Od soboty 15. mája je na Slovensku zrušený núdzový stav a od pondelka 17. mája máme podľa COVID automatu dva bordové okresy, 23 je červených a 50 okresov je v ružovej farbe. Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, platí pre štyri okresy.
Viac o téme: Koronavírus
Na Slovensku sa vypne celoštátny COVID automat, riadiť sa budeme regionálnymi pravidlami
Od pondelka 17. mája sa zásadne zmenil COVID automat. Celé Slovensko už nie je v jedinej farbe a neplatia tak celonárodné opatrenia, ale uplatňujú sa rôzne pravidlá podľa farby každého jedného zo 79 okresov.
Orientáciu v zložitej spleti podmienok a opatrení v jednotlivých regiónoch pomáha uľahčiť digitálny COVID automat, ktorý je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače.
COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie
- od 17.mája do 23.mája
Bordové okresy na Slovensku (2)
- Myjava, Sobrance
Červené okresy na Slovensku (23)
- Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Vranov nad Topľou
Ružové okresy na Slovensku (50)
- Bratislava I.-V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen
Oranžové okresy na Slovensku (4)
- Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany
Od budúceho týždňa sa situácia ešte viac zlepší a v treťom stupni varovania (bordová farba) budú dva okresy, do druhého stupňa varovania (červená farba) sa zaradí 11 okresov a prvý stupeň varovania (ružová farba) bude platiť pre 47 okresov. Druhý stupeň ostražitosti (oranžová farba) bude mať 17 okresov, v prvom stupni ostražitosti (žltá farba) budú dva okresy.
Na Slovensku pribudnú oranžové okresy a dva už budú mať od pondelka 24. mája aj žltú farbu
Opatrenia proti koronavírusu platné od 17. mája riadi nový COVID automat a rozhoduje farba okresu (video)
Nový COVID automat podľa hlavného hygienika lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu
Naďalej klesá počet prípadov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 1516 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (streda – 246, utorok – 246, pondelok – 233, nedeľa – 136, sobota – 103, piatok – 258, štvrtok – 294).
Klesá aj počet hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 127 ľudí (streda – 14, utorok – 14, pondelok – 10, nedeľa – 14, sobota – 21, piatok – 35, štvrtok – 33).
Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)
- streda 19. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.
15:39 Denný priemer infikovaných (PCR) sa dostal na 228. Za chvíľu budeme publikovať aj mená infikovaných ako vtedy s tou rodinou z Kostolišťa. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.
Levice, Nové Zámky
14:54 Nitriansky samosprávny kraj (NSK) otvorí v sobotu 22. mája ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrum v Nových Zámkoch a v nedeľu 23. mája v Leviciach. Informovala o tom hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová. Kraj v súčasnosti zabezpečuje očkovanie v troch veľkokapacitných centrách v Nitre, Šali a v Štúrove.
Očkovacie centrá v Nových Zámkoch aj v Levicich budú fungovať vždy len cez víkendy, kapacita každého by mala byť okolo 700 až 1 000 zaočkovaných za deň. Nitriansky župan Milan Belica pripustil v prípade dostatočného počtu zdravotníckeho personálu a vakcín rozšírenie ich prevádzky aj o ďalšie dni v týždni.
Očkovacie centrum v Nových Zámkoch zriadia podľa riaditeľky Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Heleny Psotovej v priestoroch historickej jazdiarne vo vlastníctve mesta. Samotné očkovanie v ňom bude zabezpečovať Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky. V Leviciach bude veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch tamojšej nemocnice, očkovanie zabezpečí spoločnosť Nemocnica AGEL Levice.
Zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja vyčlenilo na zariadenie a prevádzku každého veľkokapacitného očkovacieho centra 290-tisíc eur. Podľa Belicu majú župani prísľub na refundáciu týchto nákladov zo strany štátu.
Košice
14:29 Dopravný podnik mesta Košice obnoví od piatka 21. mája nočnú dopravu v plnom rozsahu, čim ruší obmedzenia z 19. decembra 2020 a z 9. marca tohto roku. Informovala o tom Vladimíra Petrušová z DPMK. Pre bližšie informácie je cestujúcim je k dispozícii nonstop infolinka DPMK na telefónnom čísle 055 6407 407 aj stránky DPMK na sociálnych sieťach.
14:14 Pandémia ochorenia COVID-19 zastihla slovenské hospodárstvo v silnej pozícii. Okrem toho efektívna politika podpory obmedzila vplyv koronavírusu na ekonomiku krajiny a pomohla zmierniť negatívny vplyv na domácnosti, firmy a banky. Uviedla to vo vyhlásení misia Medzinárodného menového fondu (MMF) na Slovensku.
„Zmenšenie ekonomiky o 4,8 percenta v roku 2020 bolo miernejšie ako priemer eurozóny, čo bolo odzrkadlením rozsiahlej a včasnej politickej odpovede a odolného zahraničného dopytu. Celá škála opatrení, ktoré vláda uplatnila, pomohla zachrániť tisíce pracovných miest a firiem,“ uviedla misia MMF v predbežnej správe.
MMF predpokladá, že v tomto roku v slovenskej ekonomike nastane silné zotavenie. Reálny rast hrubého domáceho produktu krajiny by mohol v tomto roku dosiahnuť úroveň 4,7 percenta a v roku 2022 by sa mohol ešte viac zrýchliť. Tempo zotavovania však bude závisieť od pretekov medzi šírením vírusu a vakcináciou, konštatuje správa misie.
V čase, keď silný rast slovenskej ekonomiky bude istý, bude podľa MMF potrebné obnovovať fiškálne rezervy, aby sa vytvoril priestor pre manévrovanie hospodárskej politiky a uľahčovali sa výdavky súvisiace so starnutím populácie. „Hoci načasovanie konsolidácie by malo závisieť od ekonomickej situácie, dôležité bude začať plánovací proces teraz, aby sa vytvorilo dôveryhodné strednodobé fiškálne smerovanie načrtnutím konkrétnych opatrení,“ uvádza sa v správe misie MMF.
Na udržanie silného a inkluzívneho ekonomického rastu v SR po pandémii budú podľa MMF nevyhnutné štrukturálne reformy, ktoré posilnia ľudský a fyzický kapitál a zvýšia produktivitu. „Včasné a efektívne využitie fondov EÚ a implementácia reforiem načrtnutých v Pláne obnovy a odolnosti môže zohrávať kľúčovú rolu v podpore zotavovania, zväčšenia potenciálu ekonomiky a zrýchlenia zelenej a digitálnej transformácie,“ dodala misia MMF.
13:59 Ruské vakcíny Sputnik V zatiaľ štát nenakúpil. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský má mať ešte v stredu rokovanie na rezorte financií. K množstvu testov, ktoré bude Slovensko kupovať, sa chce vyjadriť až po ňom. „Zatiaľ sme nekúpili nič. Náš majetok to nie je. Môžeme kúpiť nula a môžeme kúpiť dva milióny,“ povedal po rokovaní vlády.
13:36 Od soboty budú zaočkovaní dostávať nový dvojjazyčný očkovací certifikát. Najneskôr od pondelka bude na stránke korona.gov.sk možnosť požiadať o jeho vystavenie, potvrdenie má prísť obratom na e-mail. Takýto systém bude platiť do 26. júna, teda do spustenia štandardných európskych certifikátov. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
13:26 Zlepšovanie epidemickej situácie naďalej pokračuje. Do nemocníc prijímajú 50 ľudí denne, po dlhej dobe je ventilovaných menej ako sto pacientov. Uvoľňujú sa intenzívne lôžka, obsadená je polovica z nich. Trend pokračuje poklesom okolo 20 % v rôznych indikátoroch, tempo poklesu tak zostáva približne rovnaké. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SRMatej Mišík.
13:11 Príprava nového COVID automatu pokračuje a budúci utorok by sa mohla stanoviť jeho konečná podoba. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.
Ako dodal, v utorok sa na pôde rezortu zdravotníctva uskutočnilo pracovné stretnutie, na ktorom sa dohodlo päť základných princípov nového automatu. Na ich základe by mali pracovníci ministra pripraviť aktualizované znenie dokumentu a nasledujúci utorok sa o ňom uskutoční ďalšie rokovanie. Na ňom by sa malo dohodnúť jeho finálne znenie. „Ja mám z toho dobrý pocit, v utorok by sme to mali uzavrieť,“ zhodnotil Sulík.
Čo sa týka piatich základných princípov, mal by sa napríklad znížiť počet aktuálne siedmich pásiem alebo v rámci automatu zohľadniť to, kto je a kto nie je zaočkovaný.
12:48 Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) ocenil úsilie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) dobehnúť v súvislosti s COVID pasmi to, čo SR v posledných dňoch a týždňoch zameškalo. Minister zdravotníctva informoval, že je to otázka dní, keď si budú zaočkovaní občania môcť zabezpečiť národný očkovací certifikát. Korčok o tom informoval po rokovaní vlády.
„V momente, keď budeme my doma technicky pripravení, v tej sekunde oslovíme našich partnerov z Českej republiky, Maďarska, Poľska či Nemecka. Tieto certifikáty budú dodané po diplomatickej línii našim partnerom tak, aby keď naši občania budú cestovať, tak potom úrady tých krajín vedeli vyhodnotiť, že toto je oficiálny certifikát, ktorý máme,“ povedal minister zahraničia.
12:36 Európska únia (EÚ) v stredu prekonala hranicu 200 miliónov zaočkovaní proti koronavírusu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Ako v príspevku tiež uviedla, blok je na dobrej ceste k dosiahnutiu jeho cieľa do júla zaočkovať 70 percent dospelého obyvateľstva EÚ. „Očkovanie nám pomôže prekonať pandémiu. Spolu sme silnejší,“ uviedla tiež von der Leyenová.
12:13 Na očkovanie Pfizerom a Modernou sa môžu hlásiť všetci už od 16 a od 18 rokov. Doteraz platila hranica 35 rokov.
11:55 Svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach spoločného stravovania majú od 17. mája 2021 nastavené kapacitné obmedzenia počtu účastníkov v závislosti od zaradenia okresu podľa COVID automatu.
11:25 Rozdelenie okresov na Slovensku podľa epidemickej situácie sa od pondelka opäť zmení.
Novú mapu podľa aktuálnej rizikovosti šírenie ochorenia COVID-19 v stredu schválila vláda, platná bude od 24. mája. Od budúceho týždňa budú v treťom stupni varovania (bordová farba) dva okresy, do druhého stupňa varovania (červená farba) sa zaradí 11 okresov a prvý stupeň varovania (ružová farba) bude platiť pre 47 okresov. Druhý stupeň ostražitosti (oranžová farba) bude mať 17 okresov, v prvom stupni ostražitosti (žltá farba) budú dva okresy.
Na Slovensku pribudnú oranžové okresy a dva už budú mať od pondelka 24. mája aj žltú farbu
11:06 Pandémia koronavírusu zabrzdila úspory v zdravotníctve. Ako na sociálnej sieti konštatoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), preťažené kapacity zdravotníckeho systému mali nepriaznivý vplyv aj na plnenie odporúčaní z revízie výdavkov.
Z možnej úspory 195 mil. eur v roku 2020 sa podarilo dosiahnuť 86 mil. eur, za väčšinou úspor sú pritom zmeny v liekovej politike. Pozitívom je podľa útvaru efektívnejšia prevádzka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá priniesla úsporu 7,2 mil. eur, čo je takmer dvojnásobok očakávanej sumy.
„Z odpočtu plnenia odporúčaní revízie vyplýva, že kapacity dlhodobej starostlivosti sú naďalej nedostatočné, ministerstvo pracuje na novej koncepcii riešenia. Nefungujú ani programy prevencie – účasť ľudí na populačných skríningoch je aj dva roky po ich vyhlásení nízka,“ uviedol ÚHP.
Chýbali podľa neho aj systémové opatrenia na zastavenie zadlžovania univerzitných a fakultných nemocníc. Pokrok nenastal podľa útvaru ani v projekte zavedenia systému platieb za DRG. Nemocnice trpia aj investičným dlhom, ktorý rezort vykrýva prideľovaním dodatočných kapitálových výdavkov. Vlani takýmto spôsobom rozdelil 84 miliónov eur.
Pozitívne možno podľa ÚHP hodnotiť zavedenie prvých výkonov telemedicíny a pokračujúce aktivity v prijímaní štandardných diagnostických a terapeutických postupov. Analyticky pripravený návrh reformy nemocničnej siete sa nové vedenie ministerstva rozhodlo meniť, rovnako ako návrhy na posilnenie siete ambulancií primárnej zdravotnej starostlivosti.
10:10 Za utorok pribudlo na Slovensku 246 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Laboratóriá vykonali 5 836 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 klesol o 32, celkovo je tak aktuálne hospitalizovaných 796 pacientov. Nákaze podľahlo ďalších 14 ľudí. Počas utorka bolo prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu zaočkovaných 18 255 ľudí.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 246 nakazených, počet hospitalizovaných sa znížil
Spišská Nová Ves
9:45 Situácia v súvislosti so šírením koronavírusu v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi sa zlepšila. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade Júlia Jančurová. Podľa jej slov tam momentálne nemajú hlásené pozitívne prípady.
Ešte začiatkom marca bola v osade zistená 7-percentná miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Od polovice mesiaca sa dlhodobo držala medzi tromi až štyrmi percentami. „Situáciu naďalej monitorujeme v spolupráci s Okresným úradom v Spišskej Novej Vsi,“ dodala Jančurová.
Humenné
9:23 Počet ľudí testovaných antigénovými testami v Humennom postupne klesá, avšak miera pozitivity sa v posledných týždňoch drží na podobnej úrovni.
Potvrdzujú to štatistické údaje 17. kola antigénového testovania, ktoré sa v Humennom konalo v období od pondelka 10. do nedele 16. mája. Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, v uvedom období otestovali v meste 6 481 osôb, z nich malo 34 pozitívny výsledok testu. Miera pozitivity tak dosiahla 0,52 percenta.
V porovnaní s minulým týždňom evidujú o šesť pozitívnych prípadov menej. Ako však upozornil Škuba, treba brať do úvahy aj pokles počtu testovaných osôb. „Aprílový priemer bol 13 909 týždenne otestovaných. Pred dvoma týždňami sa číslo otestovaných blížilo k hranici 12 000,“ skonštatoval Škuba. Celková miera pozitivity pritom v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma týždňami klesla iba mierne. Na prelome apríl a mája bola na úrovni 0,59 percenta a v prvom májovom týždni pri 7 400 testovaných bola pozitivita 0,54 percenta.
Na území mesta pritom od 10. mája robili antigénové testy v 11 odberových miestach. Od polovice januára podľa neoficiálnych štatistík za 17 týždňov otestovali celkovo 220 205 ľudí, z toho 2 199 bolo pozitívnych. Miera pozitivity je tak v priemere na úrovni jedného percenta. Podľa COVID automatu je okres Humenné v tomto týždni červeným okresom, teda v druhom stupni varovania.
9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- utorok 18. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.
18:53 Svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach spoločného stravovania majú od 17. mája 2021 nastavené kapacitné obmedzenia počtu účastníkov v závislosti od zaradenia okresu podľa COVID Automatu.
16:01 Slovensko je s platnosťou od stredy 19. mája v Belgicku zaradené medzi červené krajiny. Ide o tie krajiny, v ktorých je riziko nákazy najväčšie. SR bola doposiaľ zaradená medzi oranžové krajiny, teda medzi tie, kde je riziko infekcie COVID-19 mierne zvýšené. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.
Cestujúci zo Slovenska budú musieť pri vstupe do krajiny predkladať negatívny výsledok testu na COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Po príchode do krajiny je pre cestujúcich z červenej zóny povinná desaťdňová karanténa, ktorú možno ukončiť najskôr na siedmy deň negatívnym výsledkom ďalšieho testu. Pri cestách do Belgicka ostáva naďalej povinnosť vyplniť Health Passenger Locator Form.
„Cesty z/do Belgicka a do/z červených zón z krajín EÚ sú vysoko neodporúčané a naďalej je potrebné sledovať rozdelenie krajín do zelených, oranžových a červených zón,“ upozorňuje rezort diplomacie.
Košice
15:34 Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice umožní kratšie návštevy hospitalizovaných pacientov. Osoby, ktoré prídu na návštevu k hospitalizovaným, musia v súlade s vyhláškou dodržiavať stanovené pravidlá. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
„Neobmedzené návštevy, na ktoré boli pacienti a príbuzní zvyknutí z minulosti, zatiaľ možné nie sú, naďalej totiž platí zákaz návštev hospitalizovaných v zdravotníckych zariadeniach. Nová vyhláška však umožnila oveľa väčší rozsah výnimiek ako počas vrcholiacej pandémie. Vďaka tomu môže pacienta odteraz navštíviť člen rodiny alebo blízky aspoň v skrátenom režime,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.
Návštevníci musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom. Po výzve zdravotníckeho personálu si musia nechať odmerať telesnú teplotu. Návšteva pacienta sa musí zapísať do evidencie návštev na lôžkovom oddelení.
„Prítomná môže byť iba jedna osoba pri pacientovi v rovnakom čase, pričom sa odporúča približne 15 minútová návšteva. Každý sa musí preukázať potvrdením o očkovaní, o prekonaní ochorenia COVID-19 či negatívnym výsledkom testu. Návštevník nesmie mať žiadne príznaky respiračnej infekcie ani nariadené karanténne opatrenia,“ vysvetľuje vedúci Odboru nemocničnej hygieny a epidemiológie UNLP Ladislav Tomčo.
Návštevné hodiny v UNLP Košice sú v stredu, sobotu a v nedeľu od 14:30 do 16:30. Všetky potrebné usmernenia pre návštevy budú dostupné na sociálnych sieťach UNLP Košice aj pri vstupe na jednotlivé lôžkové oddelenia.
15:03 Ak do pondelka 24. mája nezabezpečí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) pre obyvateľov Slovenska jednotný, medzinárodne uznávaný certifikát na očkovanie, opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) podá návrh na jeho odvolanie z funkcie.
Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Strana je podľa neho v takom prípade pripravená iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, na ktorej by mal byť Lengvarský odvolávaný.
Fico ako dôvod tohto kroku označil stratégiu očkovania a celkové manažovanie pandemickej situácie, ktorú podľa neho minister zdravotníctva nezvláda. „Občania Slovenska nesmú byť rukojemníkmi tejto neschopnej vlády a občanmi druhej kategórie,“ dodal šéf Smeru-SD.
14:18 V čakárni na očkovanie je k utorku 220-tisíc ľudí a priebežne sa plní. Na najbližšie dni majú pridelený termín ďalšie desaťtisíce ľudí. Ako uviedli odborníci združení v projekte Dáta bez pátosu, pri optimistickom pohľade bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade – čakárni.
Na druhú dávku AstraZeneca by sa malo v júni dostaviť viac ako 150-tisíc ľudí zaočkovaných medzi stredom marca a stredom apríla. Na druhú dávku vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo Moderny by mali ísť všetci, ktorí dostali prvú dávku v máji. Už teraz je to za 16 dní spolu 350-tisíc ľudí a veľmi pravdepodobne to bude za celý máj 600 až 700-tisíc ľudí. V júni by tak malo dostať druhú dávku viac ako 750-tisíc osôb. Pri súčasnom tempe 30-tisíc dávok za deň by sa to malo stihnúť za 25 dní.
Analytici vedia na základe publikovaných dát predpokladať aj zaočkovanosť v jednotlivých vekových kategóriách. Z vekovej skupiny nad 60 rokov je zaočkovaných takmer 60 %, najlepšie je na tom skupina sedemdesiatnikov, pri ktorých je to 68 %. Zároveň sa postupne, ale pomaly zvyšuje zaočkovanosť v kategórii nad 80 rokov, ktorá je aktuálne na 57 %. „Nad 16 rokov máme zaočkovanú už takmer tretinu populácie. Celkovo sme na 26 % zaočkovanej populácie,“ dodali odborníci.
13:39 Na Slovensku naďalej významne prevažuje tzv. britský variant koronavírusu. Z celkového počtu 1 176 aprílových pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska bol „britský variant“ potvrdený sekvenovaním v 1 145 prípadoch, čo je viac ako 97 %.
Ako ďalej informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, u 23 pozitívnych osôb, teda 2 %, zaznamenali iný variant pandemického vírusu, ide napríklad o český variant. Do sekvenovania sa zapojili Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.
Prešov
13:30 Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove od dnešného dňa znížila počet lôžok určených pre pacientov s ochorením COVID-19. Namiesto doterajších 154 lôžok ich má od utorka 18. mája vyčlenených už iba 120.
Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 40 pacientov s COVID-19, čo predstavuje 33-percentnú obsadenosť. Oproti predchádzajúcemu utorku 11. mája klesol celkový počet hospitalizovaných s tým ochorením v prešovskej nemocnici o 14.
Ako agentúru SITA informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, k utorku 18. mája je na COVID oddelení hospitalizovaných 31 pacientov, z toho 29 má ochorenie potvrdené a u ďalších dvoch je podozrenie na toto ochorenie. Oproti minulému týždňu je to na tomto oddelení o deväť pacientov menej.
Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú hospitalizovaní dvaja pacienti, pričom obaja sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet takýchto pacientov oproti utorku 11. mája klesol o sedem. Na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti sú siedmi pozitívni pacienti, čo je nárast o dvoch pacientov.
Nemocnica tiež pokračuje v zabezpečovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19. K 18. máju je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 36 682 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 23 126 ľudí. Za týždeň tak v nemocnici zaočkovali prvou dávkou 4 285 ľudí a druhou dávkou ďalších 952 ľudí. „Nemocnica sa pripravuje aj na postupné uvoľňovanie zákazu návštev,“ dodal pre agentúru SITA Šarník.
12:59 Ministerstvo hospodárstva SR môže samé vyčleniť finančné prostriedky na vyplácanie dotácií na nájomné a nemusí čakať na rozhodnutie rezortu financií. Takto ministerstvo vedené Igorom Matovičom reagovalo na vyhlásenia o tom, že brzdí poskytovanie uvedenej pomoci.
Matovičovo ministerstvo dáva ruky preč od vyplácania dotácií na nájomné, peniaze vraj môže nájsť aj Sulík
Česko
12:48 Česká vláda ohlásila v súvislosti s poklesom nakazených ďalšiu vlnu uvoľňovania protipandemických opatrení.
Od 24. mája sa budú môcť k podnikaniu opäť vrátiť všetky hotely. Hostia sa pritom budú musieť preukázať potvrdením o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, prípadne negatívnym testom na koronavírus. V prípade, že budú chcieť zostať dlhšie ako sedem dní, bude potrebný ďalší test.
Od rovnakého dátumu sa naplno otvoria všetky základné a stredné školy. Žiakov a študentov budú testovať raz do týždňa. Rovnako je to aj s univerzitami, na mnohých z nich sa však už budúci týždeň končí jarný semester.
Na kultúrnych podujatiach pod holým nebom sa bude môcť zúčastniť do tisíc ľudí, zatiaľ čo vo vnútorných priestoroch bude môcť takéto akcie navštíviť do 500 ľudí. Pondelkové vyhlásenie prišlo v deň, keď mohli české bary a reštaurácie otvoriť pre zákazníkov svoje terasy. Počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov v Českej republike počas posledných sedem dní klesol na 71.
12:23 Pri vstupe do Rakúska nebude od stredy 19. mája pre Slovákov povinná karanténa. Rakúsko totiž Slovensko zaradilo do zoznamu krajín skupiny A, pri ktorej sa karanténa nevyžaduje. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).
Od 19. mája tak pre vstup do Rakúska zo Slovenska stačí potvrdenie o testovaní, zaočkovaní proti koronavírusu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Ak by pri sebe občania Slovenska požadovaný dokument nemali, dostanú 24 hodín na to, aby si antigénový alebo PCR test dali urobiť.
„To, čo sa teda po novom mení a je tou pozitívnou novinkou, je, že odpadá povinná karanténa, ako aj doteraz uplatňované špeciálne výnimky či kategórie občanov, ktoré mohli vstúpiť do Rakúska bez nutnosti ísť do karantény,“ uviedol štátny tajomník.
Klus dodal, že potvrdenia o zaočkovaní či prekonaní choroby a testovaní musia byť v nemeckom alebo anglickom jazyku. Rovnako aj potvrdenia o prekonaní choroby. „Žiaľ, pre nejednotnosť potvrdení na slovenskej strane toto môže byť problém práve pre našich občanov, ktorí dostávajú rôzne potvrdenia v slovenskom jazyku,“ štátny tajomník dúfa, že tento problém sa do pár hodín podarí odstrániť.
Štátny tajomník dodáva, že Rakúsko akceptuje potvrdenie o očkovaní vakcínami, ktoré schválila Európska lieková agentúra. Výnimkou je čínska vakcína Sinopharm. Ruskú vakcínu Sputnik V uznávať nebude.
11:48 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje, ako požiadať o očkovanie mobilnou jednotkou.
Poprad
11:01 Počet pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19 má v popradskej nemocnici naďalej klesajúcu tendenciu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.
V pondelok tam mali podľa jej slov hospitalizovaných dvoch pacientov na oddelení so špeciálnym režimom a troch pacientov na COVID oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Nemocnica rovnako eviduje dvoch pozitívnych zamestnancov. Ďalší je v karanténe pre podozrenie na ochorenie COVID-19.
Ešte v marci hrozil nemocnici kolaps, keď fungovala na hranici svojich kapacít. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou boli pred dvoma mesiacmi plné a zdravotnícki pracovníci zažívali najväčší nápor za celé trvanie pandémie koronavírusu. Situácia sa napokon zlepšila, čo umožnilo aj povolenie návštev v nemocnici. „Existuje už viac výnimiek, na ktoré sa nevzťahuje všeobecne platný zákaz návštev,“ potvrdila Galajda.
V popradskej nemocnici sú povolené od pondelka do nedele v čase od 14:00 do 16:00, trvať môžu maximálne pätnásť minút. Súčasne môže byť na oddelení maximálne desať návštevníkov. Zákaz vstupu na oddelenia ale majú deti do pätnásť rokov veku. Návštevníci sú povinní riadiť sa prísnymi opatreniami a pokynmi zdravotníckych pracovníkov.
Na otázku, či už nemocnica vie, kedy začne s plánovanými operáciami, hovorkyňa konkrétne neodpovedala. „Operatíva je úzko spojená s uvoľnením operačných sál a personálu, ktorý bol doteraz potrebný pre COVID pacientov,“ reagovala.
10:38 Nový zaregistrovaný test na ochorenie COVID-19 zachytí aj rôzne mutácie.
Zaregistrovali nový test na COVID-19, nerobí sa výter z nosu a výsledky sú k dispozícii do hodiny
Krupina
10:23 K mobilným očkovacím jednotkám v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúc, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), sa pridáva jednotka v okrese Krupina. Ako informuje hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, o službu určenú pre ľudí vo veku 60 a viac rokov je záujem a kraj pokračuje aj v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitných centrách.
„S mobilným očkovaním pokračujeme nielen priamo v meste Krupina, ale pôjdeme aj do Bzovíka, Senohradu, Hontianskych Nemiec a do Dudiniec, kam sú pozvaní aj obyvatelia okolitých spádových obcí. Informáciu o očkovaní dostali všetci starostovia, ktorým sme poskytli detaily o mieste i čase očkovania a požiadali ich, aby prostredníctvom obecného rozhlasu, zástupcov cirkví a ďalšími obvyklými spôsobmi informovali svojich obyvateľov,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.
Mobilné očkovacie jednotky spustil kraj koncom apríla a toto očkovanie je určené pre seniorov vo veku 60 a viac rokov, pričom župa očkuje vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech.
„Len za posledný týždeň sme zaočkovali prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek 720 seniorov. Ukončili sme očkovanie v okrese Banská Štiavnica, v ktorom sme fyzicky prešli obce Kozelník, Ilija, Podhorie, Banský Studenec, Počúvadlo, Baďan, Svätý Anton, Prenčov, Banská Belá, Štiavnické Bane, Močiar, Beluj a, samozrejme, Banská Štiavnica. Spolu sme v tomto okrese podali vakcínu 522 ľuďom, ktorí by sa k nej inak s najväčšou pravdepodobnosťou nedostali,“ povedal vicežupan.
V ôsmich veľkokapacitných očkovacích centrách BBSK dostalo do konca uplynulého týždňa vakcínu takmer 74-tisíc ľudí, zaočkovaných prostredníctvom mobilného očkovania je už takmer 1500 seniorov zo štyroch okresov.
10:06 Za pondelok pribudlo na Slovensku 233 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 7 276 PCR testov. Pribudlo 26 hospitalizovaných pacientov, v nemocniciach je tak 828 ľudí. Potvrdili aj ďalších desať obetí ochorenia COVID-19. V pondelok dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 19-tisíc osôb.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 10 úmrtí a prvú dávku vakcíny dostalo ďalších vyše 19-tisíc ľudí
9:33 Ak máte vy alebo vaši blízki chronické ochorenia, nie je to dôvod na obavy z očkovania. Píše ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.
Levoča
9:21 Väčšinu lôžok, ktoré reprofilizovali pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, levočská nemocnica opäť sprístupní pre necovidových pacientov. Reaguje takýmto spôsobom na zlepšujúcu sa situáciu v súvislosti s pandémiou. Od pondelka 17. mája povolila aj návštevy u pacientov za dodržania prísnych podmienok, informoval riaditeľ nemocnice František Lešundák.
V pracovné dni sú povolené návštevy od 14:00 do 16:00, počas víkendov a sviatkov od 13:00 do 15:00. K jednému pacientovi môžu prísť maximálne dvaja príbuzní, a to maximálne na 15 minút. Každý z návštevníkov pacienta musí predložiť buď potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, potvrdenie o očkovaní, negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Samozrejmosťou je aj respirátor a dôkladná dezinfekcia rúk.
Na COVID-19 oddelení evidovali v pondelok 17. mája šesť pacientov. „Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny máme dvoch pacientov napojených na umelej pľúcnej ventilácii a jedného pacienta na neinvazívnom lôžku,“ priblížila námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Beáta Ružbacká. Podľa jej slov v pondelok nemali v domácej izolácii žiadneho zamestnanca.
Prioritou nemocnice ostáva očkovanie verejnosti. Počas minulého týždňa vo vakcinačnom centre zaočkovali takmer 990 ľudí. „Na mobilnom odberovom mieste COVID-19 sa za minulý týždeň vykonalo 660 antigénových testov z toho jeden bol pozitívny. Vykonali sme taktiež 233 PCR testov a z nich bolo pozitívnych 21,“ dodala Ružbacká.
Levočská nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiš aj širšie okolie. Od roku 2008 je členom skupiny Agel SK.
9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- pondelok 17. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.
16:46 Od nedele 16. mája nemusia cestujúci z krajín kategórie C, kam patrí aj Slovensko, po vstupe do Talianska podstupovať karanténu a s ním súvisiaci ďalší negatívny test. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
Pre vstup do Talianska z krajín kategórie C však naďalej platí povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín. Povinné je aj vypísanie čestného vyhlásenia, ktoré je v anglickom aj talianskom jazyku k dispozícii na webe rezortu diplomacie. „Po príchode ďalej platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu,“ informuje rezort diplomacie.
Nariadenie o uvoľnení opatrení prichádza len deň po tom, čo boli v sobotu 15. mája sprísnené. V Taliansku sa opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 postupne uvoľňujú, krajina je farebne rozdelená na zóny, na ktoré sa vzťahujú rôzne druhy obmedzení. Rezort diplomacie preto cestujúcim odporúča, aby si pravidlá pohybu v krajine dôkladne naštudovali.
Prešovský kraj
16:29 Viac ako 13-tisíc ľudí v priebehu uplynulých dní zaočkoval vo svojich vakcinačných centrách Prešovský samosprávny kraj (PSK). Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 cez výjazdové jednotky dostalo aj ďalších viac ako tisíc záujemcov priamo v obciach regiónu. Kraj vakcínu proti koronavírusu doteraz podal celkovo už 84 707 ľuďom, z toho prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby 1 598 záujemcom o očkovanie.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vo veľkokapacitných očkovacích centrách kraja zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 od piatka 14. do nedele 16. mája 13 047 ľudí, z toho druhou dávkou vakcíny AstraZeneca preočkovali 10 234 ľudí. Prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech dostalo v centrách PSK 2 813 ľudí, z nich druhú dávku tejto vakcíny aplikovali trom ľuďom. Najväčší nápor pritom zaznamenalo centrum v Prešove, kde sa druhou dávkou vakcíny AstraZeneca prišlo zaočkovať 4 668 ľudí. „Prevažne išlo o učiteľov a ľudí z kritickej infraštruktúry, tiež vodičov hromadnej dopravy či ľudí z potravinových prevádzok, ktorí boli zaočkovaní touto vakcínou pred 10 až 12 týždňami,“ skonštatovala Jeleňová.
Počas víkendu preočkovávali druhou dávkou aj záujemcov v Humennom, kde vakcínu podali 2 942 ľuďom. V Poprade zaočkovali v sobotu 15. mája vakcínou Pfizerf/BioNTech 1 497 ľudí, v nedeľu 16. mája preočkovali druhou dávky AstraZeneca 1 421 ľudí. V Bardejove očkovali tento víkend počas oboch dní. V sobotu 15. mája tu podali druhú dávku vakcíny AstraZeneca 1 203 ľuďom, v nedeľu sa v centre očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech, ktorou zaočkovali 967 ľudí.
Krajská samospráva uplynulý víkend pokračovala aj v očkovaní prostredníctvom svojej výjazdovej očkovacej služby. Mobilné tímy smerovali k seniorom, ťažko zdravotne postihnutým a imobilným občanom do šiestich obcí kraja. Navštívili Jasenov, Zborov, Lendak, Radvaň nad Laborcom, Široké a Štrbu, kde vakcínu dostalo spolu 1 063 ľudí. Kraj tak od piatka 14. mája do nedele 16. mája zaočkoval spolu 14 110 ľudí.
PSK pokračuje v očkovaní vo veľkokapacitných očkovacích centrách Stará Ľubovňa aj počas dnešného dňa. Pripravených mali 350 dávok vakcíny Pfizer/BioNTech. V utorok a stredu budú preočkovávať vakcínou AstraZeneca s alokáciou 750 dávok. Pre veľký záujem zo strany obcí o mobilné očkovanie je v dnešný deň v teréne aj výjazdová očkovacia služba, ktorá v obciach Ličartovce, Drienov, Kapušany, Gregorovce zaočkuje približne stovku ľudí.
16:06 Od pondelka 17. mája sa zásadne mení COVID automat. Celé Slovensko už nie je v jedinej farbe a neplatia tak celonárodné opatrenia, ale uplatňujú sa rôzne pravidlá podľa farby každého jedného zo 79 okresov.
Ako v tlačovej správe informuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, orientáciu v zložitej spleti podmienok a opatrení v jednotlivých regiónoch pomáha uľahčiť digitálny COVID automat.
Podľa ministerky informatizácie od spustenia aplikácie v polovici marca eviduje ministerstvo už vyše milióna jej použití. „Doterajšia úspešnosť pilotnej prevádzky COVID automatu a pozitívna odozva užívateľov dokazujú, že takéto mikroriešenia majú v štátnom IT svoj význam. Zložitý odborný jazyk nariadení a vyhlášok sa nám podarilo k ľuďom dostať v zrozumiteľnej a prehľadnej podobe. Týmto smerom budeme v digitálnych službách pre občanov pokračovať aj naďalej,“ konštatovala Remišová.
Digitálny COVID automat je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače. Užívatelia mobilných telefónov si automat môžu jednoducho uložiť a používať ako štandardnú aplikáciu vo svojom telefóne. Stačí, ak si do prehliadača zadajú adresu, nemusia nič inštalovať. Digitálny automat poskytuje prehľad o tom, aké aktivity a za akých podmienok môžu ľudia vykonávať v každom okrese.
15:50 Slovensko vypadlo z dohody o voľnom cestovaní, ktorú uzavreli niektoré štáty v našom regióne. Ide o Česko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol bývalý poslanec Európskeho parlamentu a exminister zahraničia Eduard Kukan.
Dôvodom podľa Kukana je, že Slovensko nemá jednotný dokument o zaočkovaní obyvateľov, bez ktorého je účasť v dohode nemožná. „Pán minister Korčok (minister zahraničných vecí Ivan Korčok – pozn. SITA) zdôraznil, že najskôr si musíme zabezpečiť takýto jednotný doklad pre všetkých. Tomu rozumiem,“ uviedol Kukan.
Šokovala ho však reakcia hovorkyne rezortu zdravotníctva, ktorá informovala, že sa na tom pracuje a že to má byť hotové 26. júna. „To, čo už teraz majú ostatné štáty v našom susedstve a čo slúži ľuďom na uľahčenie cestovania, my podľa nášho harmonogramu budeme mať o šesť týždňov,“ povedal bývalý europoslanec.
Podľa Kukana sa o potrebe očkovania a potvrdenia na cestovanie vedelo dávno. „Je mi smutno, ked toto píšem, ale nedá mi nereagovať na takéto správy. Viem, že kompetencie v tejto oblasti sú aspoň pre mňa neprehľadné. Ale určite za túto situáciu nemôže ani pandémia, ani opozícia, ba ani Soros,“ napísal na sociálnej sieti. Podľa neho vychádzajú Slováci z tejto situácie ako „neschopáci”.
Košický kraj
15:18 Košický samosprávny kraj (KSK) bude v 20. kalendárnom týždni očkovať každý deň od pondelka až do nedele. V prevádzke budú všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá a do obcí a miest vyrazí aj výjazdová očkovacia jednotka. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Evidujeme množstvo podnetov od obyvateľov, ktorí majú za sebou prvú dávku vakcíny AstraZeneca, že im neprišiel termín na očkovanie druhou dávkou ani po 12. týždňoch. Problémy komunikujeme s Národným centrom zdravotníckych informácií, ktoré spravuje registračný systém. Aby sme obyvateľom nášho kraja vedeli zabezpečiť, že dostanú druhú dávku vakcíny včas, každý deň, keď sa očkuje AstraZenecou, sme určili osobitné hodiny práve pre tých, ktorým neprišla SMS s termínom na očkovanie. Každý takýto záujemca o vakcínu môže prísť do veľkokapacitného očkovacieho centra v Košiciach od stredy do piatka v čase po 15:00. Očkovacie centrum bude otvorené do 17:30, v prípade vyššieho záujmu sme pripravení očkovať aj dlhšie,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca sa bude vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach očkovať od stredy 19. mája do piatka 21. mája. V očkovaní touto vakcínou bude kraj pokračovať aj nasledujúci týždeň, a to od 26. do 28. mája.
Košický samosprávny kraj naďalej očkuje všetkými registrovanými vakcínami, v prípade AstraZenecy aplikujú už iba druhú dávku. Veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach by malo byť opäť v prevádzke počas víkendu, keď tu budú očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Vo vakcinačnom centre v Spišskej Novej Vsi budú cez víkend očkovať Modernou. „V súčasnosti máme dostatok vakcinačných látok, po víkende sú opäť voľné termíny na očkovanie. Každému, kto má o očkovanie záujem preto odporúčam, aby neváhal a zaregistroval sa,“ dodal Trnka.
Košický samosprávny kraj pokračuje v očkovaní aj prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Zdravotníci vyrazia tento týždeň do obcí Bôľ, Kráľovský Chlmec, Buzica, Medzev, Helcmanovce, Prakovce, Veľké Kapušany, Ptrukša aj Gelnica. Očkovať budú seniorov nad 60 rokov veku.
Bratislavský kraj
14:47 V Bratislavskom kraji už viac ako dva týždne funguje mobilná očkovacia jednotka, ktorá očkuje proti ochoreniu COVID-19.
„Výjazdový tím sa aktuálne zameriava na zariadenia sociálnych služieb, nakoľko ešte stále ostali klienti, ktorých z rôznych dôvodov zaočkovať nemohli, či už z dôvodu karantény, alebo zdravotných komplikácií,“ uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.
V ďalšej fáze sa chce BSK zamerať na ďalšie špecializované skupiny obyvateľstva, ako sú marginalizované skupiny či napríklad imobilní obyvatelia. „BSK uvažuje aj nad očkovaním v obciach. To však závisí od záujmu aj aktuálnej situácie,“ dodala Forman.
„Očkovanie predstavuje návrat ľudí k bežnému životu, na ktorý sme boli zvyknutí pred pandémiou. Okrem desaťtisícov ľudí, ktorých sme doposiaľ zaočkovali na Národnom futbalovom štadióne, sme sa rozhodli očkovať aj ľudí v domovoch sociálnych služieb či v zariadeniach pre seniorov. Uvedomujem si, že nejde o tisíce zaočkovaných ľudí denne, ale prispievame tým k vakcinácii najrizikovejších skupín,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.
„Stretávame sa s pozitívnym vnímaním vakcinácie, nielen v domovoch sociálnych služieb, ale aj u pacientov, ktorých očkujeme v domácom prostredí. Ľudia sú veľmi vďační, že sme za nimi prišli. Ak by to tak nebolo, mnohí z nich by sa nedali zaočkovať vôbec,“ doplnil generálny riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby SR Ernest Caban.
Vo všetkých štrnástich zariadeniach sociálnej služby v pôsobnosti BSK už klientov očkovali. „Z celkového počtu 1 076 prijímateľov sociálnej služby vo veku nad 16 rokov je aktuálne zaočkovaných 850. Očkovaní boli, samozrejme, aj zamestnanci zariadení, z 881 je zaočkovaných viac ako 76 percent,“ priblížila Forman a dodala, že zo 68 neverejných poskytovateľov a tiež zariadení zriadených obcou alebo mestom očkovali v 66 z nich.
Zvolen
14:24 Vakcinačné centrum Nemocnice Zvolen a veľkokapacitné očkovacie centrum v budove Doprastavu sa zlučujú do jedného. Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, od 18. mája všetci registrovaní záujemcovia na prvú aj druhú dávku vakcíny proti koronavírusu musia prísť už len do budovy Doprastavu. Uvedená zmena je výsledkom vyššej efektivity, lepšej logistiky a organizácie očkovania. Nemocnica naďalej eviduje zlepšovanie pandemickej situácie a pokles počtuCOVID pacientov.
„Po vzájomnej dohode s Banskobystrickým samosprávnym krajom sme pristúpili k zlúčeniu dvoch vakcinačných centier do jedného. Očkovať budeme vakcínou Pfizer/BioNTech a pri podávaní druhej dávky aj vakcínou AstraZeneca. V budove Doprastavu sú dostatočné kapacity priestorové, nemocnica poskytuje medicínsku súčinnosť,“ objasňuje riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá.
Všetci, ktorí prídu na očkovanie, musia byť zaregistrovaní, a až po pridelení termínu formou SMS sa môžu dostaviť na očkovanie. Platí to aj pre sprevádzajúcu osobu pri senioroch nad 70 rokov veku. Tí, ktorí prídu na zaočkovanie druhou dávkou, musia mať pri sebe aj potvrdenie o prvom zaočkovaní. Celkovo už číslo zaočkovaných vo Zvolene atakuje hranicu 21-tisíc.
Oproti minulému týždňu v nemocnici znovu klesol počet pacientov s ochorením COVID-19. „Aktuálne máme hospitalizovaných dvoch pacientov, ktorí si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, 11 sú na červenom lôžku a 20 je suspektných. Zamestnancov s potvrdeným COVID-19 nemáme k dnešnému dňu žiadneho, sedem kolegov je však dlhodobo práceneschopných v súvislosti s prekonaným koronavírusom,“ uviedla riaditeľka.
Nemocnica intenzívnejšie rozbieha aj plánované operácie, za minulý týždeň ich vykonala viac ako 50. Z dôvodu bezpečnosti výkonu ostatných hospitalizovaných aj zamestnancov musia mať všetci, ktorí nastupujú do nemocnice na plánované operácie, negatívny test na koronavírus.
14:05 V priebehu mája budú môcť otvoriť interiéry svojich podnikov zatiaľ gastro podniky zo štyroch okresov, a to Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany.
Podľa predikcií Plzeňského Prazdroja Slovensko v týchto „oranžových“ okresoch znova otvorí asi 60 podnikov. Ide pritom len o tie, ktoré boli po celý čas pandémie zatvorené. Aj to ale môže zlepšovať východiskovú pozíciu pre ďalšie prevádzky, ktoré sa už teraz môžu postupne pripravovať na otvorenie vnútorných priestorov.
Zlepšovanie pandemickej situácie sa podľa Prazdroja na objednávkach odrazilo len mierne. Podniky si objednali o 120 hektolitrov viac ako minulý pondelok. Spoločnosť predpokladá, že objemy budú postupne stúpať. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Plzeňského Prazdroja Slovensko Zdenka Huňady.
13:30 Iniciatíva Zachráňme gastro! kritizuje ukončenie poskytovania dotácií na nájomné. Ako objasňuje v tlačovej správe, Ministerstvo hospodárstva SR malo potvrdiť, že za máj tohto roku už s pomocou s nájomným nepočíta. Gastro sektor pritom upozorňuje, že mnohé reštaurácie na Slovensku sú stále zatvorené a s otvorením napríklad hudobných klubov a diskoték sa tak skoro ani nepočíta. Situáciu dokonca označili ako „ranu pod pás“.
„Mnohé reštaurácie ešte neotvorili, o diskotékach a hudobných kluboch sa nikto ani neodvažuje uvažovať, ale pandémia podľa rezortu hospodárstva už končí. Znamená to, že gastropodnikatelia v postihnutých regiónoch a majitelia hudobných klubov a diskoték sa majú ísť pásť?“ pýta sa hovorca iniciatívy Ján Laš.
Ako dodal, štát nežiadajú o nič viac ako ostatní podnikatelia, chcú pracovať. „Ale ak máme byť z rozhodnutia vlády zatvorení, áno, chceme adekvátne kompenzácie a pomoc, vrátane pomoci v mesiacoch, keď sa naši zamestnanci nemôžu naplno venovať svojej práci,“ uzavrel Laš.
Ministerstvo hospodárstva SR vyplatilo v druhom kole dotácií na nájomné už viac ako 49 mil. eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom. Nárok na pomoc majú podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky.
Podobne, ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania.
Košice
13:09 Keďže mimoriadna situácia trvá aj po ukončení núdzového stavu, v Nemocnici Košice – Šaca sú návštevy povolené len za dodržiavania prísnych podmienok. V zdravotníckom zariadení nebude umožnený voľný pohyb a jeden pacient bude mať povolenú len jednu návštevu za 24 hodín. Informovala nemocnica Košice – Šaca.
„Pri vstupe do budovy sa musí každá návšteva evidovať do knihy návštev, ktorá bude k dispozícii na recepcii. V prípade mobilného pacienta bude návštevnou miestnosťou chodba, ak pôjde o imobilného, návšteva mu bude umožnená na izbe s tým, že v rovnakom momente sa môže v miestnosti nachádzať len jedna osoba z externého prostredia. Podmienky platia pre všetky oddelenia rovnako,“ uviedlo v stanovisku vedenie nemocnice Košice – Šaca s tým, že naďalej musia mať všetky osoby prekryté horné dýchacie cesty respirátorom.
Počet pacientov s infekciou COVID-19, ktorí vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu alebo podporu umelej pľúcnej ventilácie, sa drží na nule, zdravotnícke zariadenie eviduje len jednu suspektnú osobu. V súčasnosti má nemocnica jedného pozitívneho zamestnanca, dvaja sú v karanténe a 46 osôb je neprítomných v práci z dôvodu PN alebo OČR.
Počas uplynulého týždňa v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonali 305 PCR odberov, z toho bolo osem vzoriek pozitívnych a celkovo vykonali 431 antigénových testov, ktoré neodhalili žiadneho pozitívneho. V očkovacom centre Nemocnice AGEL Košice – Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel k dnešnému ránu podali už 11 843 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Kapacita vakcinačného centra je 320 zaočkovaných denne.
12:15 Podľa šéfa nemeckého nezávislého poradného panelu pre vakcináciu Thomasa Mertensa je pravdepodobné, že každý sa bude musieť na budúci rok opäť zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.
Pre médiá nemeckého vydavateľstva Funke sa vyjadril, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov na to, aby sa povedalo, kedy presne bude dodatočná dávka vakcíny potrebná. Podľa jeho slov bude potrebné počkať niekoľko mesiacov, aby sa zistilo, či ochrana proti koronavírusu v niektorých skupinách obyvateľstva zoslabne.
Šéf nemeckého poradného panelu však zdôraznil, že „vírus nás už neopustí“, takže súčasná vakcinácia nebude posledná. „V princípe sa musíme pripraviť, že každý pravdepodobne bude musieť ochranu získanú vakcínou na budúci rok obnoviť,“ dodal Thomas Mertens.
Takmer 30,4 milióna obyvateľov Nemecka, čiže 36,5 percenta populácie krajiny, dostalo do piatka aspoň jednu dávku očkovacej látky proti koronavírusu. Viac ako 9 miliónov ľudí, čiže 10,9 percenta nemeckého obyvateľstva, je už úplne zaočkovaných.
Bánovce nad Bebravou
11:32 Bánovská nemocnica obnovila možnosť návštevy pacientov. Ako informovala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká, príbuzní budú musieť dodržiavať prísne pravidlá a časový harmonogram, návšteva pre jedného pacienta bude limitovaná 15 minútami.
„Návštevy pacientov boli v našej nemocnici niekoľko mesiacov zakázané, preto sme veľmi radi, že vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu ich opäť môžeme povoliť. Samozrejme, vstup na oddelenia bude povolený za dodržania prísnych podmienok,“ uviedla Bobocká.
Navštíviť pacienta bude možné medzi 14:00 a 18:00, pričom príbuzný sa musí preukázať potvrdením o negatívnom teste, zaočkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. „Návšteva bude limitovaná na 15 minút. Samozrejmosťou je použitie respirátora, dezinfekcia rúk a dodržanie protiepidemických opatrení,“ doplnila Bobocká.
Podľa riaditeľky bánovskej nemocnice sa tu aktuálne starajú len o jedného pacienta s koronavírusom na bežnom lôžku. Spomedzi zamestnancov je pre ochorenie COVID-19 práceneschopných ešte päť ľudí.
Trnavský kraj
11:09 V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) dostalo počas víkendu vakcínu proti ochoreniu COVID-19 viac ako 17 700 ľudí. Premiérovo očkovali v novom centre na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, kde za dva dni vakcínou Pfizer/BioNTech zaočkovali 2 700 ľudí. V očkovacích centrách župy od polovice februára doteraz podali už takmer 92-tisíc vakcín.
„Očkujeme všetkými tromi registrovanými vakcínami. Podávame prvú dávku vakcín od Pfizer/BioNTech a Moderny, ako aj druhú dávku vakcíny od AstraZeneca. Verím, že do leta bude zaočkovaných čo najviac ľudí,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Na území kraja očkujú ešte aj nemocnice a polikliniky a postupne s rozbieha očkovanie aj mobilnými jednotkami priamo v obciach.
Trnavský samosprávny kraj otvoril svoje prvé veľkokapacitné očkovacie centrum 20. februára v Trnave, neskôr pribudli ďalšie v Dunajskej Strede, Skalici a Trnave. Naposledy pribudlo očkovacie centrum v Piešťanoch a posledné je naplánované v Galante.
Sanofi, GlaxoSmithKline
10:54 Potenciálna vakcína proti koronavírusu od spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline poskytla v predbežných skúškach silnú imunitnú odpoveď u všetkých vekových skupín dospelých. To podporuje optimizmus, že očkovacia látka od týchto firiem by sa mohla ešte tento rok zapojiť do globálneho boja proti pandémii ochorenia COVID-19.
Vakcína od Sanofi a GSK vyvolala silnú imunitnú odpoveď, očkovať by sa ňou mohlo ešte v tomto roku
10:37 Slovenská republika je s platnosťou od pondelka 17. mája v Českej republike zaradená medzi červené krajiny s vysokým rizikom nákazy.
Česko opäť zaradilo Slovensko medzi červené krajiny. Čo musíte splniť pri vstupe do krajiny?
10:26 Na Slovensku máme už vyše 1,4 milióna zaočkovaných a ako na sociálnej sieti Facebook píše ministerstvo zdravotníctva, tempo očkovania stále zrýchľujeme.
10:06 Za nedeľu pribudlo na Slovensku 136 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 3 154 PCR testov. Pribudli traja hospitalizovaní pacienti, v nemocniciach je tak 802 ľudí. Potvrdili aj ďalších 14 obetí ochorenia COVID-19. V nedeľu dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 14-tisíc osôb.
Koronavírus: Prvú dávku vakcíny dostalo ďalších vyše 14-tisíc ľudí a PCR testy odhalili 136 nakazených
Krompachy
9:43 Nemocnica Krompachy povolí od pondelka 17. mája návštevy príbuzných v nemocnici. Každý z návštevníkov však musí splniť vopred stanovené podmienky. Návštevy umožnila zlepšená pandemická situácia a nové usmernenie ministerstva zdravotníctva. Ako informovala nemocnica Krompachy, návštevy pacientov na COVID oddelení zostávajú naďalej zakázané.
„Od pondelka 17. mája 2021 umožníme návštevy v nemocnici. Budú však platiť presné pravidlá, ktoré všetci príbuzní musia rešpektovať. Návštevy príbuzného sa môžu uskutočniť v stanovenom čase návštevných hodín pondelok až piatok od 14:30 do 16:00 a počas víkendu medzi 13:00 a 15:00 v maximálnom počte dvaja návštevníci na 15 minút,“ vysvetľuje nové pravidlá riaditeľ nemocnice Krompachy Miroslav Kraus.
Každý návštevník musí byť buď očkovaný proti koronavírusu, alebo sa preukáže, že ochorenie COVID-19 prekonal. Na odsúhlasenie návštevy pacienta bude stačiť aj preukázať sa negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín, alebo negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Krompašská nemocnica povoľuje aj sprievod otca alebo inej osoby pri pôrode rodičky pri dodržaní protepidemických opatrení a s negatívnym testom.
9:21 Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od pondelka 17. mája opäť zmenili. Podľa COVID automatu máme dva bordové okresy, 23 je červených a 50 okresov je v ružovej farbe. Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, platí pre štyri okresy.
V bordovej farbe, teda treťom stupni varovania, budú od pondelka okresy Myjava a Sobrance.
Druhý stupeň varovania bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Vranov nad Topľou.
V prvom stupni varovania podľa COVID automatu budú okresy Bratislava I.-V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.
Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, bude platiť pre okresy Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany.
9:05 Na Slovensku sa od pondelku 17. mája opäť upravili a uvoľnili pravidlá, pretože situácia sa postupne zlepšuje.
Opatrenia proti koronavírusu platné od 17. mája riadi nový COVID automat a rozhoduje farba okresu (video)
9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- nedeľa 16. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.
16:10 Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) sa bola dať v nedeľu zaočkovať proti koronavírusu v očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja.
Veľká Británia
14:28 Britské ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že indická mutácia koronavírusu sa stane vo Veľkej Británii čoskoro dominantnou. Minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu potvrdil, že tento variant je „viac prenosnejší ako dominujúci britský“. „Je pravdepodobné, že sa z neho stane prevládajúci variant,“ dodal pre BBC.
Zároveň potvrdil, že vedci „sú do veľkej miery presvedčení“, že súčasné vakcíny zaberú aj proti tomuto variantu a nie je žiaden dôkaz o tom, že by spôsobil vážnejší priebeh ochorenia COVID-19. Vláda sa obáva, že by nová mutácia mohla zabrzdiť otváranie krajiny. V niektorých oblastiach sa preto rozhodla pre rozsiahle testovanie a urýchlenie očkovania.
Piešťany
13:21 Piate veľkokapacitné očkovacie centrum Trnavského kraja sa nachádza v Spoločenskom centre na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. V prvý deň sa začalo očkovať s vakcínou Pfizer/BioNTech, v sobotu zaočkovali 1 350 ľudí.
Česko
12:14 České laboratória v sobotu odhalili 596 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 128 menej ako pred týždňom, kedy v krajine potvrdili 724 infikovaných. Za posledných sedem dní podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva bolo v ČR v priemere 73 nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov. Toto číslo už dlhodobo klesá.
Celkovo sa v Českej republike od vypuknutia pandémie nakazilo viac ako 1,6 milióna ľudí, čiže viac ako desatina obyvateľstva. Ochoreniu COVID-19 doteraz podľa rezortu zdravotníctva podľahlo 29 901 ľudí. Počet ľudí, ktorí v Česku potrebujú lekársku starostlivosť, však opäť klesol.
11:08 Aj keď výdavky na zdravotnú starostlivosť vlani klesli, zdravotné poisťovne pre COVID neušetrili. Všetky tri poisťovne evidujú za minulý rok pokles nákladov na zdravotnú starostlivosť, ten je však kompenzovaný dodatočnými výdavkami.
10:16 PCR testy odhalili za sobotu 15. mája 103 pozitívnych prípadov koronavírusu. Za sobotu bolo vykonaných 2 738 PCR testov. Za sobotu takisto evidujú 21 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. V priebehu soboty bolo tiež vykonaných 127 272 antigénových testov. Počet hospitalizovaných osôb klesol o 41 na 799. Zároveň pribudlo 13 351 zaočkovaných.
9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- sobota 15. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.
Veľká Británia
18:20 V dvoch mestách spustili rozsiahle testovanie na koronavírus, boja sa indickej mutácie. Nový variant vírusu ohrozuje aj plány na uvoľnenie opatrení.
Počet nakazených mutáciou, ktorú po prvý raz identifikovali v Indii, sa počas uplynulého týždňa zdvojnásobil. Vládni vedeckí poradcovia upozorňujú, že tento variant je pravdepodobne „oveľa viac prenosnejší“ ako prevládajúca britská mutácia. Zatiaľ však nepoznajú bližšie detaily.
Čína
17:36 Čína zakázala výstup na Mount Everest z jej územia. Vláda sa obáva, že horolezci môžu do krajiny priniesť koronavírus zo susedného Nepálu. V piatok o tom informovala štátna agentúra Sin-chua.
Tento krok odráža úroveň opatrnosti, akú Čína prijala v rámci boja s pandémiou. Krajine sa podarilo na svojom území z veľkej časti obmedziť šírenie vírusu, no Nepál zažíva rekordné prírastky infikovaných aj mŕtvych.
16:10 Od 17. mája budú zariadenia spoločného stravovania ako sú napríklad kaviarne či reštaurácie fungovať podľa COVID Automatu. Opatrenia sú teda postavené na regionálnom systéme a podmienky pre prevádzky stanovené v závislosti na stupni varovania podľa Covid Automatu.
Konzumácia v interiéroch bude možná v 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) s kapacitnými obmedzeniami.
India
15:20 Dve najväčšie indické mestá hlásia pokles nových prípadov koronavírusu. Vláda však varuje pred veľkým šírením vírusu vo vidieckych oblastiach, kde žijú zhruba dve tretiny z 1,4 miliardy obyvateľov krajiny.
Za posledných 24 hodín India zaznamenala 326 098 nových prípadov a 3890 mŕtvych. Odborníci však tvrdia, že reálne čísla sú oveľa vyššie. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že v piatok zaevidovali 343 144 a vo štvrtok 362 727 infikovaných.
Premiér Naréndra Módí v piatok varoval ľudí, aby si dávali pozor, pretože vírus sa rýchlo šíri najmä na vidieku. Dodal, že vláda mobilizuje všetky zdroje, vrátane armády. Ľudia z vidieckych oblastí privážajú chorých do najbližších miest, pretože ich podmienky sú výrazne obmedzené.
Hlavné mesto hlási menej ako 10-tisíc nových prípadov za jeden deň po viac ako jednom mesiaci. Za uplynulých 24 hodín tam zaregistrovali 8506 infikovaných. Indické komerčné centrum Bombaj hlásilo na vrchole šírenia 11-tisíc denných prípadov, teraz je ich menej ako dvetisíc.
14:18 Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila zdravotníckym operátorom veľké uznanie a hlbokú vďaku za ich prácu. Urobila tak vo svojom profile na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa tiesňovej linky 155. Vyzdvihla, že svojou obetavou a profesionálnou činnosťou zabezpečujú, že sa rýchla pomoc dostane k ľuďom, ktorých život a zdravie sa ocitli v ohrození.
„Vaše dôležité povolanie bolo pre vás určite ešte náročnejšie počas pandemického roka, keď ste boli vystavení enormnému náporu. Za to, že ste v kritických situáciách pomohli tým, ktorí to potrebovali, si zaslúžite uznanie nás všetkých,“ zdôraznila. Hlava štátu sa poďakovala aj záchranárom, ktorí v spolupráci s operátormi „zachraňujú našich blízkych“. „Máme vás v úcte a sme vám všetci vďační za to, čo pre nás robíte,“ dodala Čaputová.
Prešovský kraj
13:39 Prešovský samosprávny kraj aj tento víkend pokračuje vo výjazdovom očkovaní proti COVID-19, aby urýchlil očkovanie občanov nad 60 rokov a ťažko zdravotne postihnutých so sťaženým prístupom k očkovaniu. Pre tento víkend má na mobilné očkovanie zakontrahovaných 1070 vakcín Pfizer.
12:17 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a štátny tajomník rezortu Kamil Száz sa stretli s vedením Národného centra zdravotníckych informácií. S novým riaditeľom NCZI Pavlom Capekom diskutoval minister nielen o aktuálnych projektoch, ale aj o systéme elektronického zdravotníctva Moje eZdravie a ďalších mimopandemických aktivitách.Súčasťou stretnutia bola aj krátka návšteva Call Centra, ktorému na infolinke vypomáhajú príslušníci Dopravného krídla generála M. R. Štefánika Vz SR OS SR Kuchyňa.
Česko
11:21 České laboratória v piatok odhalili 1 050 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 588 menej ako pred týždňom, kedy potvrdili 1 638 nakazených. Počet ľudí, ktorí v Česku potrebujú lekársku starostlivosť, tiež opäť klesol. V nemocniciach ležalo 1 500 infikovaných, z nich 293 bolo vo vážnom stave. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
Najviac prípadov infekcií je aktuálne v okrese Opava, kde bolo za posledných sedem dní v priemere 164,98 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledovali okresy Český Krumlov (153,29) a Vsetín (128,94). Celkovo sa v Českej republike od vypuknutia pandémie nakazilo viac ako 1,6 milióna ľudí, čiže viac ako desatina obyvateľstva.
V piatok v ČR zaočkovali 79 328 ľudí. Z nich 6 538 dostalo druhú dávku vakcíny. Prvú dávku očkovacej látky doteraz v krajine dostalo viac ako 2,9 milióna ľudí. Viac ako milión obyvateľov Česka je už úplne zaočkovaných.
10:10 Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa v piatok znížil o 36 na 840. PCR testy odhalili 258 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 6 728 vzoriek. Pribudlo 18 386 zaočkovaných. Potvrdili aj ďalších 35 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.
9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- piatok 14. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.
18:45 Negatívnym testom na ochorenie COVID-19 sa už nebude potrebné preukazovať pri vstupe do fitness centier. Vyplýva to z vyhlášok, ktoré v piatok vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). „Vyhlášky nadobúdajú účinnosť 17. mája s výnimkou opatrení pre športové podujatia, ktoré nadobúdajú účinnosť 15. mája. Zároveň sa od 15. mája ruší vyhláška k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa,“ informoval Marek Eliáš z Odboru komunikácie ÚVZ.
Na základe záverov odborného konzília sa zmenila avizovaná potreba preukazovať sa negatívnym testom. „Táto povinnosť nebude platiť pre vstup do fitness centier a v prípade akvaparkov sa bude týkať len vstupu do interiérových služieb,“ uviedol Eliáš. V prípadoch, keď sa pre vstup do prevádzky vyžaduje negatívny test na COVID-19, je ho naďalej možné nahradiť potvrdením o očkovaní (najmenej 14 dní od očkovania druhou dávkou mRNA vakcíny, alebo 4 týždne od očkovania prvou dávkou vektorovej vakcíny, alebo 14 dní po prvej dávke ľubovoľnou vakcínou, ak osoba bola zaočkovaná do 180 dní od prekonania COVID-19) alebo potvrdením o prekonaní ochorenia nie starším ako 180 dní. Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 10 rokov.
Ak nie je ustanovené inak, prevádzky majú kapacitné obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov. Do tohto limitu sa nezapočítavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby. Ak je predajná plocha určená pre zákazníkov menšia ako 15 metrov štvorcových, v prevádzke môže byť najviac jeden zákazník.
17:30 Polícia zistila počas 18. týždňa 63 porušení nariadenej karantény. Za rôzne porušenia opatrení proti šíreniu koronavírusu udelila pokuty v celkovej sume vyššej než 25 tisíc eur.
16:48 Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil na svojej Facebookovej stránke kompletný očkovací cyklus pri vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria, ktorý pozostáva z dvoch rovnakých dávok, medzi ktorými je časový odstup.
Na Slovensku to je:
15:23 Na Slovensku sa od soboty 15. mája končí núdzový stav. Po piatkovom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Ľudí vyzval, aby naďalej dodržiavali protipandemické opatrenia, rešpektovali vyhlášky hlavného hygienika a dali sa očkovať. „Dnešná dobrá správa je úspechom, o ktorý sme sa všetci pričinili,“ uviedol predseda vlády.
14:54 Významná časť dospelých obyvateľov Európskej únie (EÚ) sa pravdepodobne nedá zaočkovať, keď im ponúknu vakcínu proti koronavírusu. Stupeň ich váhania s očkovaním pritom zrejme súvisí s používaním sociálnych médií. Informuje o tom spravodajský portál DW s odvolaním sa na štúdiu publikovanú vo štvrtok.
Štvrtina dospelých, ktorí sa vyjadrili, že sa pravdepodobne nedajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, sa podľa štúdie aj viac spolieha na získavanie informácií zo sociálnych médií. Podľa výsledkov prieskumu, ktorý publikovala Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound), sa vo výsledkoch ukázalo aj jasné rozdelenie na západ a východ.Viac ako štvrtina, 27 %, respondentov z EÚ, sa vyjadrila, že je nepravdepodobné alebo veľmi nepravdepodobné, že by sa dali zaočkovať. Muži boli pritom k vakcínam skeptickejší (29 %) ako ženy (25 %).
Skutočný zámer dať sa zaočkovať – teda ľudia, ktorí sa vyjadrili, že sa pravdepodobne alebo veľmi pravdepodobne dajú zaočkovať, vo všetkých západných krajinách bloku presiahol 60 %. Výnimkou boli len Francúzsko (48,7 %) a Rakúsko (56,8 %), zatiaľ čo v Nemecku to bolo tesne nad 61 %.
Najvyššie hodnoty pritom prieskum ukázal v severských a stredomorských krajinách, pričom zoznamu vládnu Írsko (86,5 %), Dánsko (86,1 %) a Malta (84 %). Hodnoty nad 80 % mali aj Španielsko, Portugalsko, Švédsko a Fínsko.
Omnoho nižší záujem dať sa zaočkovať sa však ukázal vo východných krajinách únie, pričom sa hodnoty pohybovali od 59 % v Rumunsku po 33 % v Bulharsku, kde sa viac ako 60 % opýtaných vyjadrilo, že je nepravdepodobné alebo veľmi nepravdepodobné, že by sa dali zaočkovať.
Hlavný vplyv na pochybnosti ľudí v súvislosti s očkovaním má podľa prieskumu čas strávený na sociálnych médiách a tiež povaha používaného média. Percento ľudí, ktorí sa pravdepodobne nedajú zaočkovať, dosahuje až 40 % medzi tými, ktorí využívajú sociálne médiá ako svoj primárny zdroj informácií. Medzi ľuďmi, ktorí sa spoliehajú na tradičné médiá, vrátane tlače, rádia alebo televízie, je len okolo 18 % skeptikov.
Prieskum tiež ukázal, že v porovnaní s inými vekovými skupinami, sú vyššie pochybnosti o očkovaní medzi ľuďmi vo veku 35 až 49 rokov. Menej o vakcínach pochybujú študenti, zamestnaní alebo ľudia na dôchodku, zatiaľ čo väčšie pochybnosti zaznamenali medzi nezamestnanými a dlhodobo chorými. Najmenej skeptickí sú pritom študenti.
Podľa Daphne Ahrendt, výskumnej manažérky Eurofound, výsledky prieskumu poukazujú na dôležitosť jasnej komunikácie o bezpečnosti a efektívnosti vakcín. „Vakcíny hrajú kľúčovú úlohu pri prekonaní pandémie COVID-19. Nanešťastie, tieto zistenia odzrkadľujú zlyhanie v poskytovaní presvedčivej a jasnej komunikácie týkajúcej sa efektívnosti a bezpečnosti vakcín,“ skonštatovala.
„Dôvera vo vakcíny súvisí s dôverou v inštitúcie a to je primárne úloha pre zákonodarcov, ale my všetci máme kolektívnu zodpovednosť naprieč spoločnosťou, aby sme zabezpečili, že komunikujeme a publikujeme presné a spoľahlivé informácie o bezpečnosti a dôležitosti vakcín,“ doplnila.
Na elektronickom prieskume sa od februára do marca tohto roka zúčastnilo takmer 47-tisíc ľudí.
Očkovanie voči koronavírusu odmieta takmer štvrtina populácie EÚ, najmenej odporcov je medzi študentmi
Michalovce
14:21 Veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach bude v nedeľu zatvorené. Dôvodom je zmena v národnej očkovacej stratégii, podľa ktorej je pozastavené očkovanie prvou dávkou vakcíny AstraZeneca. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.
Košický samosprávny kraj (KSK) zmenil harmonogram očkovania a v Michalovciach sa bude očkovať iba v sobotu 15. mája, keď budú zdravotníci očkovať druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. Tí, ktorí dostali termín na očkovanie na nedeľu 16. mája, by malo Národné centrum zdravotníckych informácií informovať prostredníctvom SMS o zrušení, respektíve zmene termínu očkovania.
Veľkokapacitné očkovacie centrá v Košiciach a v Spišskej Novej Vsi budú v prevádzke bez zmien. V Košiciach v piatok očkujú druhou dávkou vakcíny AstraZeneca a cez víkend vakcínou od spoločnosti Pfizer. V Spišskej Novej Vsi cez víkend pokračujú v očkovaní vakcínou od Moderny.
Košický samosprávny kraj pokračuje aj v očkovaní prostredníctvom mobilnej očkovacej služby. V priebehu tohto týždňa, keď výjazdový očkovací tím vyrazil do Krompách, Margecian a Dobšinej, zaočkovali 820 seniorov, prípadne sprievod osôb nad 70 rokov veku. Na budúci týždeň chce župa tempo výjazdového očkovania zdvojnásobiť, mobilná očkovacia služba sa presunie na Zemplín do obcí Bôľ, Kráľovský Chlmec, Prakovce, Veľké Kapušany aj Ptrukša. Vakcín sa dočkajú aj seniori z Medzeva, Buzice, Helcmanoviec či Gelnice.
Piešťany
13:45 Trnavský samosprávny kraj otvoril už piate veľkokapacitné očkovacie centrum. Vzniklo v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, jeho denná kapacita je 1 350 zaočkovaných.
Kúpele okrem poskytnutia priestorov a ich technického vybavenia zabezpečili aj zdravotnícky personál. Práve tým sa podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča toto očkovacie centrum odlišuje od iných. V kongresovom centre očkujú vakcínou od Pfizer/BioNTech, očkovanie je tu naplánované vždy od štvrtka do nedele.
Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková pri otvorení očkovacieho centra pripomenula, že očkovanie je zatiaľ najúčinnejšia zbraň proti ochoreniu COVID-19. Vyzdvihla veľmi dobrú spoluprácu so samosprávnymi krajmi pri organizovaní očkovania, Trnavský samosprávny kraj patrí podľa nej k tým najlepším. Až 42 percent kapacít z aktuálne otvorených očkovacích pozícií podľa nej zabezpečujú práve župy.
Ježíková potvrdila, že Slovensko bude mať v najbližších týždňoch dostatok vakcín Pfizer, pretože v priebehu mája ich prichádza každý týždeň viac ako 200-tisíc, v júni ich bude týždenne až 250-tisíc.
Primátor Piešťan Peter Jančovič vyslovil pri otvorení centra nádej, že vakcína nielen ochráni zdravie ľudí, ale zabezpečí aj návrat kúpeľných hostí, ktorí v meste chýbajú.
Samosprávny kraj zabezpečuje očkovanie aj v dvoch očkovacích centrách v Trnave, ďalej v Skalici a Dunajskej Strede. Trnavský župan Jozef Viskupič v tejto súvislosti pripomenul, že reálne je v kraji až trinásť veľkokapacitných očkovacích miest, pretože väčšinu záujemcov o očkovanie vybavujú ešte stále nemocnice a polikliniky.
12:07 Ministerstvo hospodárstva SR vyplatilo v druhom kole dotácií na nájomné viac ako 49 mil. eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom.
Sulíkovo ministerstvo vyplatilo na nájomnom už takmer celý Hegerov balík, Matoviča žiada o ďalšie peniaze
Banská Bystrica
11:03 S ďalším uvoľňovaním opatrení a návratom všetkých stredoškolákov do škôl budú trolejbusy a autobusy v Banskej Bystrici jazdiť od pondelka 17. mája podľa pôvodných cestovných poriadkov v režime bežného školského roka. Ako ďalej informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, v mestskej hromadnej doprave je naďalej potrebné mať počas celej jazdy prekrytý nos a ústa respirátorom.
10:32 Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zmierňuje pravidlá nosenia rúšok v interiéroch pre ľudí, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu. Na väčšine miest už rúška nemusia mať. Musia ich však stále nosiť na miestach zaplnených ľuďmi, ako sú autobusy, lietadlá, nemocnice, väzenia či útulky pre bezdomovcov. Povinné však už nie sú na pracoviskách alebo v školách.
„Všetci sme túžili po tomto okamihu, keď sa môžeme vrátiť k určitému pocitu normálnosti,“ povedala Rochelle Walensky, riaditeľka amerického CDC. Rozhodnutie o zrušení povinnosti nosiť rúška vo väčšine interiérov prichádza v čase, keď takmer polovica obyvateľstva USA už dostala aspoň jednu dávku vakcíny, počet prípadov infekcií koronavírusom je v krajine na najnižšej úrovni od septembra minulého roka a počet úmrtí na COVID-19 je najmenší od apríla 2020.
10:06 Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa vo štvrtok znížil o 76 na 881. PCR testy odhalili 294 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 092 vzoriek. Pribudlo takmer 20-tisíc zaočkovaných. Potvrdili aj ďalších 33 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.
Koronavírus: PCR testy na Slovensku odhalili 294 nakazených, počet hospitalizovaných sa znížil o desiatky
Prešovský kraj
9:39 Viac ako 16-tisíc ľudí plánuje od piatka 14. do stredy 19. mája zaočkovať Prešovský samosprávny kraj (PSK). Okrem očkovania vo svojich piatich veľkokapacitných očkovacích centrách v Starej Ľubovni, Prešove, Humennom, Poprade a Bardejove bude cez víkend opäť využívať aj mobilné očkovanie. Jeho kapacita sa po minulotýždňovom otvorení zdvojnásobí.
Ako konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) má kraj na šesť očkovacích dní k dispozícii 15 252 vakcín, z toho 3 400 od konzorcia Pfizer/BioNTech a 11 852 AstraZeneca.
„Aktuálne sme svedkami toho, že najmä učiteľom alebo i ďalším oprávneným skupinám kritickej infraštruktúry, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca v nemocniciach, sa nedostávajú pozývacie SMS zo štátnej čakárne. Aj keď registrovanie nemôžeme ovplyvniť, budeme riešiť proaktívne tých, ktorí majú byť aktuálne preočkovaní, a teda plynie im 12. týždeň od podania prvej dávky. Ak prídu do našich centier a preukážu sa dokladom o vykonanej prvej vakcinácii, jednoducho ich zaočkujeme,“ uviedol prešovský župan Milan Majerský.
Župa v súvislosti s chýbajúcimi termínmi očkovania druhou dávkou vakcíny AstraZeneca prijíma podľa Majerského desiatky dopytov denne. „Opakovane sme upozorňovali ministerstvo zdravotníctva, aby záujemcom o druhú vakcínu AstraZeneca prišli termíny včas, aby bolo dodržané dovolené rozpätie podania vakcín a pre naše očkovacie centrá, ktoré zabezpečujú očkovanie, dostatok vakcín. Nateraz konštatujeme, že po aktuálnych opatreniach i alokovaných dávkach nie je dôvod na obavy, v každom z našich centier sme pripravení a tak veríme, že k vakcíne sa dostanú všetci čakatelia,“ dodal Majerský.
V Starej Ľubovni budú v piatok 14. a pondelok 17. mája očkovať vakcínou Pfizer/BioNTech. Po oba dni bude k dispozícii po 350 dávok, v ďalšie dva dni sa tu bude očkovať vakcínou AstraZeneca, pričom pôjde o preočkovanie druhou dávkou. V utorok 18. mája má centrum k dispozícii 250 vakcín a v stredu 19. mája 500 vakcín. Očkovať budú v centre počas očkovacích dní od 7:30 do 14:10.
V ostatných štyroch veľkokapacitných centrách PSK budú očkovať vo víkendovom režime. Vo VKOC v Prešove v sobotu 15. mája a nedeľu 16. mája budú preočkovávať druhou dávkou vakcíny AstraZeneca, ktorej alokácia je stanovená na spolu 4 800 vakcín. Očkovacie centrum bude otvorené od 8:00 do 17:00. Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca sa očkuje počas víkendu aj v Humennom. Pripravených bude 3 430 vakcín. Čas očkovania je od 08:00 do 19:00.
V Poprade bude pre záujemcov o očkovanie v sobotu 15. mája pripravených 1 500 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech. V nedeľu 16. mája tu budú mať k dispozícii rovnaké množstvo vakcín AstraZeneca na preočkovanie druhou dávkou. V Bardejove sa bude očkovať po oba víkendové dni. V sobotu 15. mája budú podávať druhú dávku vakcíny AstraZeneca. Pripravených je 1 372 vakcín. Na nedeľu má župa pre bardejovské centrum k dispozícii 1 200 vakcín Pfizer/BioNTech. V oboch centrách ľudí zaočkujú v čase od 08:00 do 18:00.
Pokračuje aj očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby PSK, ktorá bola spustená uplynulý víkend. Aj tu kraj podstatne zvýšil kapacity mobilných tímov. „Kým počas minulého víkendu sme zaočkovali viac ako 530 ľudí, prevažne seniorov a ťažko zdravotne postihnutých, aktuálne by to mal byť takmer dvojnásobok. Dopyt je enormný, odozvy po pilotnom očkovaní v obciach veľmi pozitívne, preto sa snažíme zvýšiť tempo očkovania,“ uviedol Majerský.
Pre nadchádzajúci víkend má župa pre mobilné očkovanie zakontrahovaných 1 070 vakcín Pfizer/BioNTech. Výjazdová služba bude očkovať v sobotu 15. mája v Jasenove (150 vakcín), Zborove (200 vakcín), Lendaku (200 vakcín), v nedeľu 16. mája v Radvani nad Laborcom (120 vakcín), Širokom (200 vakcín) a Štrbe (200 vakcín).
Vo VKOC proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ zaočkovali viac ako 70-tisíc ľudí. Ďalších 535 ľudí zaočkovala výjazdová očkovacia služba PSK počas svojho pilotného výjazdu.
Žilinský kraj
9:14 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 71 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval odbor zdravotníctva Úradu ŽSK. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.
Aj naďalej majú najviac hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v čadčianskej nemocnici, kde sa aktuálne starajú o 42 ľudí nakazených koronavírusom.
„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne troch pacientov s ochorením COVID-19, 22 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a štyroch pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizoval odbor zdravotníctva ŽSK.
9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.
- štvrtok 13. mája
19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.
18:46 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti zhrnulo zmeny v súvislosti s COVID automatom.
15:31 Dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť miernych a stredných vedľajších účinkov po očkovaní proti koronavírusu, ak im podajú vakcíny rôznych výrobcov.
Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na výsledky novej štúdie. Pri kombinácii vakcín od rôznych výrobcov ľudia po druhej dávke častejšie hlásili zimnice, bolesti hlavy a svalov. Akékoľvek horšie reakcie však boli krátkodobé a nezaznamenali žiadne ďalšie obavy o bezpečnosť. „Je to naozaj zaujímavé zistenie a nie celkom také, ako sme očakávali,“ komentoval výsledky štúdie Matthew Snape z výskumnej skupiny Oxford Vaccine Group.
Com-Cov štúdiu, teda výskum porovnávajúci rôzne kombinácie vakcín proti ochoreniu COVID-19, spustili vo februári. Cieľom bolo zistiť, či podanie inej vakcíny ako druhej dávky môže predĺžiť imunitu, poskytnúť lepšiu ochranu proti novým variantom alebo jednoducho umožniť očkovacím centrám vymeniť vakcíny v prípade, ak sa prerušia dodávky.
Kanadské provincie Ontário a Quebec už pritom oznámili, že plánujú v blízkej budúcnosti miešanie vakcín v súvislosti s obavami o dodávky vakcín Oxford-AstraZeneca a tiež pre výskyt zriedkavých krvných zrazenín.
Do štúdie, ktorú viedla Oxfordská univerzita, sa zapojilo 830 dobrovoľníkov vo veku nad 50 rokov. Prvé kompletné výsledky z nej by mali zverejniť v júni, no predbežné dáta už publikovali v časopise Lancet.
Každý desiaty dobrovoľník, ktorý dostal so štvortýždňovým odstupom dve dávky vakcíny AstraZeneca, hlásil horúčkové stavy. Ak však dostali jednu vakcínu AstraZeneca a jednu od Pfizeru, v akomkoľvek poradí, tento pomer stúpol na 34 %. „Rovnaké rozdiely sa ukázali aj pri ďalších symptómoch, ako sú zimnica, únava, bolesti hlavy, malátnosť a bolesti svalov,“ doplnil Snape s tým, že im toto zistenie napríklad naznačuje, že nie je dobrý nápad takýmto spôsobom zaočkovať v jeden deň všetky zdravotné sestry z jedného oddelenia, pretože na druhý deň by ich viac chýbalo.
V apríli štúdiu rozšírili o ďalších 1 050 dobrovoľníkov s cieľom otestovať aj kombinácie s vakcínami Moderna a Novavax.
14:44 Nový COVID automat je živý materiál a bude sa meniť s vývojom pandemickej situácie a percentom zaočkovaných.
Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Cieľom bude podľa neho rešpektovať súčasnú a vyvíjajúcu sa situáciu a umožňovať zaočkovaným ľuďom čoraz väčšiu slobodu. „To, že je teraz prijatý a platí, neznamená, že práce na ňom sa zastavili,“ podotkol k aktualizovanému COVID automatu, ktorý v stredu schválila vláda.
Lengvarský zároveň opäť vyzval občanov, aby sa hlásili na očkovanie. Len to podľa neho urýchli uvoľňovanie opatrení, možnosti cestovania a bude chrániť občanov tak, aby sme sa vyhli tretej vlne pandémie. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva máme dostatok vakcín od Pfizeru aj Moderny. „Prosím vás, ľudia, neváhajte, registrujte sa, očkujte sa,“ uzavrel.
Lomnička
14:27 V obci Lomnička s prevažne rómskym obyvateľstvom v Staroľubovnianskom okrese sa viac ako tri mesiace nedarí uhasiť ohnisko nákazy koronavírusom.
Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej tam boli potvrdené ďalšie pozitívne prípady. Ako uviedla pre agentúru SITA, k štvrtku 13. mája evidujú v obci celkom 25 pozitívnych osôb na ochorenie COVID-19 v izolácii, v karanténe je 108 ich úzkych kontaktov. Po víkende v pondelok 17. mája by malo izoláciu opustiť 13 obyvateľov a karanténu ďalších 34.
Celoplošné skríningové testovanie koncom januára odhalilo v obci s približne 3 200 obyvateľmi množstvo nakazených. Problém so šírením ochorenia sa tam odvtedy vyriešiť nepodarilo. „Od pondelka 17. mája očakávame ešte pretrvávanie ohniska nákazy s 12 pozitívnymi osobami na ochorenie COVID-19 v izolácii a ich 74 úzkymi kontaktami v karanténe,“ vysvetlila Mancalová.
V tomto týždni sa okres Stará Ľubovňa nachádza v druhom stupni varovania, teda v červenej farbe. Rovnako na tom bude počas budúceho týždňa. Napriek problémom v Lomničke sa situácia v okrese zlepšuje. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni eviduje pokles počtu pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. V minulom týždni bolo potvrdených antigénovými testami 40 pozitívnych prípadov, pričom miera pozitivity bola na úrovni 0,73 percenta. PCR testy odhalili 36 pozitívnych ľudí s mierou pozitivity 8,65 percenta.
14:11 Je dôležité, aby mohli občania Slovenska a iných krajín Európskej únie (EÚ) čo najskôr bezpečne cestovať. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Šéf slovenskej diplomacie dnes v Bratislave privítal svojich rezortných kolegov z Česka, Rakúska, Maďarska, Slovinska a Ukrajiny.
Bezpečné cestovanie v rámci krajín Únie je prioritou, susedné krajiny chcú však vzájomné dohody
13:50 Aktualizovaný COVID automat lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu. Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vo väčšine prípadov podľa neho zmierňuje opatrenia, keďže zohľadňuje zlepšujúcu sa situáciu. Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, podmienky sú zohľadnené v závislosti na stupni varovania podľa COVID automatu. Zároveň sú v ňom stanovené podmienky pre prevádzky bez ohľadu na farbu okresu.
Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam, prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach. Väčšina vyhlášok bude účinná od 17. mája, pre športové podujatia od 15. mája a pre návštevy v nemocniciach od 14. mája. Tam, kde sa pre vstup vyžaduje antigénový test, je možné ho nahradiť potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia.
Nový COVID automat podľa hlavného hygienika lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu
Opatrenia proti koronavírusu platné od 17. mája riadi nový COVID automat a rozhoduje farba okresu (video)
13:20 Naživo: Tlačová konferencia
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, hlavný hygienik Ján Mikas a riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz rezortu zdravotníctva Matej Mišík na štvrtkovej tlačovej konferencii predstavujú opatrenia proti koronavírusu, ktoré budú platné od pondelka 17. mája.
12:40 Menej ako 1-tisíc hospitalizovaných sme mali naposledy 23. októbra 2020 a ako na sociálnej sieti Facebook píšu Dáta bez pátosu, vtedy sme mali v priemere štyri úmrtia denne.
10:42 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook zverejnilo dobré správy o vakcínach proti ochoreniu COVID-19.
10:09 V stredu pribudlo na Slovensku 328 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 4 968 PCR testov. Hospitalizácie klesli, v nemocniciach je o 65 pacientov menej. V stredu zaočkovali takmer 8-tisíc ľudí. Pribudlo aj ďalších 39 obetí ochorenia COVID-19.
Koronavírus: Počet hospitalizovaných klesol pod tisíc a prvú dávku vakcíny dostalo ďalších takmer 16-tisíc ľudí
9:43 Výskum protilátok po očkovaní v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) potvrdil vysokú účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Ako informoval ústav, zaočkovať sa dalo viac ako 800 zamestnancov, následne sa uskutočnila vedecká štúdia súvisiaca s očkovaním mRNA vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Do nej sa zapojilo 459 pracovníkov, z toho viac ako 85 % žien, ktorým vyšetrili IgG protilátky 22 dní a následne 45 dní od podania druhej dávky očkovacej látky. Projekt sa zameriaval na účinnosť vakcinácie, výskyt nežiaducich účinkov a sledovanie dynamiky protilátok v sére.
„Uskutočnenie tejto štúdie, ktorá je pôvodným vedeckým projektom NOÚ, vnímam ako významnú príležitosť nielen pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Poznatky, ktoré sme vďaka nej získali, prinášajú ďalší dôkaz o tom, že vakcinácia je tou najspoľahlivejšou cestou v boji proti pandémii COVID-19,“ uviedol generálny riaditeľ ústavu Tomáš Alscher.
Zásadným zistením je vysoká efektivita vakcinácie. „Účinnosť očkovania po siedmich dňoch od aplikácie druhej vakcíny dosahuje viac ako 99 %. Zároveň ide o nespochybniteľný argument vo vzťahu k šíriteľom hoaxov a mýtov o tom, že očkovanie nemá zmysel,“ zdôraznil autor protokolu Patrik Palacka.
Vírusová infekcia SARS-CoV-2 sa pri mediáne sledovania tri mesiace od podania druhej dávky vakcíny potvrdila RT-PCR testom len u dvoch zamestnancov. Súčasťou štúdie bolo aj monitorovanie nežiaducich účinkov po aplikácii prvej a druhej dávky vakcíny. Ich výskyt bol výrazne vyšší po druhom očkovaní. „Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrili bolesť v mieste vpichu, v končatine a únava. Zo zriedkavých nežiaducich účinkov sme zaznamenali závraty, hnačku, hypertenziu či opuch tváre,“ uviedol Palacka.
Výsledky štúdie potvrdzujú významnú zmenu hladiny protilátok v sére, ktoré medzi 22. a 45. dňom od druhého podania očkovacej látky klesli o približne polovicu.
9:22 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bude mať spoločne s hlavným hygienikom Ján Mikasom a riaditeľom Inštitútu zdravotných analýz rezortu zdravotníctva Matejom Mišíkom o 13.00 tlačovú konferenciu o opatreniach, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka 17. mája.
9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.